Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výber linux distribúcie

Nazdar, mám len nejaké základné znalosti ohľadne linuxu. Doteraz vždy využívané do starých PC alebo len pre zaujímavosť naučiť sa a objaviť niečo nové. Tentokrát ale zvažujem linux distro do práce. Máme v práci desiatky mini počítačov na odpisovanie materiálu zo skladu. Čiže je to slabý HW, s procesorom Intel Celeron N5100 sotva zvláda W10 a sú neustále problémy. HW je už takýto, šetrilo sa a výmena by neprichádzala do úvahy z hľadiska peňazí. Čiže zvažujem linux pretože som si istý že proti W10 s minimom služieb a procesov na pozadí to bude fungovať stabilne a rýchlejšie. Toto mám odskúšané na viacerých starých konfiguráciách. Lenže musím vopred vybrať ideálnu distribúciu ktorá bude hlavne bezúdržbová. Zamerať sa aby bol systém LTS? Chcem systém ktorý nainštalujem a bude fungovať bez nutnosti častého riešenia aktualizácii alebo nejakého prenastavovania. Využitie systému bude čisto a výhradne na prehliadanie internetu nakoľko máme web rozhranie. Zatiaľ sa mi najviac pozdáva Linux Mint. Mám dobré skúsenosti s Zorin Lite na starých PC to ide výborne ale tento systém z určitého dôvodu je mimo hru. Takže bol by vhodný Mint alebo je niečo iné vhodnejšie?

Zalezi co s tema NTBs chcete delat a jaky SW na nich chcete provozovat.
Pracovni s delsi podporou mi LTS pripadne jako logicka volba.
Operacni systemy na zaklade Debian mohou byt stabilnejsi s sirsi HW podporou. Jestli jde o slaby HW, mozna bych zkusil neco s Lightweight. Jestli jde o identicky Hw, vyber nejake 3 nejvhodnejsi a zkus je no.

PS: Ale nepouzival bych nejake tezke browsery, zkus Pale Moon Browser nebo Mindori ci Netsurf, nebo velmi lehky Dillo

ALTERNATIVA : Android x86 (kdyby neslo vylozene o firemni), dneska ty instalacky uz maji samozavadeci system, cimz je instalace velmi jednoducha a zvladne ji kazdy.

Mint je fajn, mně se ale víc zamlouvá Ubuntu. Jde výborně přizpůsobit a dobře funguje i na slabších strojích. Dá se přizpůsobit tak, že vypadá skoro jako Windows, takže uživatelé nebudou moc zmatení. Jestli je to jak píšeš na více PC, tak na jedno PC nainstaluj MINT a na druhý UBUNTU a ať si vyberou, co je pro ně přijatelnější.
Do třetice můžeš zkusit i Fedoru. Je mně ale jasné, že každému bude vyhovovat něco jiného...

1x som mal nainštalovaný UBUNTU ale vadilo mi hneď od začiatku to UI. Prišlo mi to ako OS pre mobilný tablet alebo mobil a nie pre desktop PC/NTB. Určite je to dobrý OS, je pokiaľ viem najviac používaný v rámci linuxu pre bežných ľudí. Hovoríš teda že je ho možné upraviť do podoby podobnej rozloženiu UI ako na windowse? Len zase je to práca navyše čiže skôr by som hľadal niečo čo bude v základe bežný vzhľad desktopu ako ľudia poznajú windows čiže lišta dole a vľavo menu. Preto zatiaľ najviac zvažujem Linux Mint 21.1 XFCE, udávajú LTS podporu 2027.

Jde výborně přizpůsobit

Nejde. Má zablokovaný účet roota a hrozně blbě se povoluje a pro přidání blbé tiskárny roota potřebuješ.

vypadá skoro jako Windows

To nezáleží na distribuci, ale jaké GUI nainstaluješ. Plasma je nejvíc podobná Widlím, ale náročnější. Pro slabší stroje instaluji MATE.

To bylo tuším nějaké

sudo bash

, nebo tak nějak. Tehdy to šlo, jestli to mezitím zařízli netuším. Párkrát jsem to použil, to to fungovalo.
Ale normálně používám Gentoo a tak s rootem problém není. (Naopak sudo ani nemám (jako nepotřebné) nainstalované).

jeste k windows - davam 4jadrovemu atomu sanci:
pokud by firma zvladla ltsc licence, mozna by vam to zjednodusilo zivot, to je celkem pricetna edice w10.
googlit nejake osekane lite a mini edice mi pripada min fajn, aby tam nechybelo neco, co zrovna ve firme potrebujes.

pro jakykoli system predpokladam, ze ten atom ma 8gb ram a ssd.

Jen tak informačně, řeč je o N5100:

Ubuntu 21.10 nabootovalo bez potíží, subjektivně mi však GUI přišlo línější, než ve Windows 10. Využití procesoru v naprostém klidu bylo relativně značné, na dvoujádrovém Celeronu N4500 to bylo ještě o něco horší.

https://diit.cz/clanek/recenze-asus-pn41-minipc-celeron-n4500-n5100-pasivne-chlazena-krabicka/linux-ubuntu-2110-podpora-funkcnost-hw-v-linuxu
Co se týče dotazu tak každý preferuje něco jiného, být na mně tak tam nechám Windows 10 nebo dám 11. Pokud linux tak bych tam zkusil debian. Ale jak píšu, každý může mít na to jiný názor.

Doporučuji Fedoru. Je samozřejmě moje oblíbená :-). Není oblíbená bez důvodu. Nejprve jsem používal Mendrivu (Mandrake), po zastavení jejího vývoje a nepoužitelného jejího nástupce Mageia jsem dlouho hledal vhodnou distribuci. Požadavek byl, aby byla instalace bez problémů, aby to mělo pro případ odborníka dostatek nastavení, aby měla budoucnost a neskončil vývoj, aby to prostě chodilo. Vyzkoušel jsem snad všechny distribuce a slovo padlo na Fedoru. Instaloval jsem na stovkách počítačů, někteří lidi ani nepostřehli, že je to Linuxová distribuce a chrochtali blahem, jak to chodí i na bídném stroji. Pro silnější stroj instaluji Plasmu, která je téměř nerozeznatelná od Windows. Pro slabší stroje instaluji MATE (+Compiz pokud chce uživatel pouťové efekty). Zatím jsem s Fedorou neměl žádný problém. Aktualizace nemusíš dělat. Na rozdíl od Widlí jsou však hotovy za chviličku a bez problémů. Když nechceš aktualizace, doporučuji udělat alespoň jedny hned po instalaci, kterými jsou léčeny dětské chyby.