Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výber linux distribúcie

Nazdar, mám len nejaké základné znalosti ohľadne linuxu. Doteraz vždy využívané do starých PC alebo len pre zaujímavosť naučiť sa a objaviť niečo nové. Tentokrát ale zvažujem linux distro do práce. Máme v práci desiatky mini počítačov na odpisovanie materiálu zo skladu. Čiže je to slabý HW, s procesorom Intel Celeron N5100 sotva zvláda W10 a sú neustále problémy. HW je už takýto, šetrilo sa a výmena by neprichádzala do úvahy z hľadiska peňazí. Čiže zvažujem linux pretože som si istý že proti W10 s minimom služieb a procesov na pozadí to bude fungovať stabilne a rýchlejšie. Toto mám odskúšané na viacerých starých konfiguráciách. Lenže musím vopred vybrať ideálnu distribúciu ktorá bude hlavne bezúdržbová. Zamerať sa aby bol systém LTS? Chcem systém ktorý nainštalujem a bude fungovať bez nutnosti častého riešenia aktualizácii alebo nejakého prenastavovania. Využitie systému bude čisto a výhradne na prehliadanie internetu nakoľko máme web rozhranie. Zatiaľ sa mi najviac pozdáva Linux Mint. Mám dobré skúsenosti s Zorin Lite na starých PC to ide výborne ale tento systém z určitého dôvodu je mimo hru. Takže bol by vhodný Mint alebo je niečo iné vhodnejšie?

Mint je fajn, mně se ale víc zamlouvá Ubuntu. Jde výborně přizpůsobit a dobře funguje i na slabších strojích. Dá se přizpůsobit tak, že vypadá skoro jako Windows, takže uživatelé nebudou moc zmatení. Jestli je to jak píšeš na více PC, tak na jedno PC nainstaluj MINT a na druhý UBUNTU a ať si vyberou, co je pro ně přijatelnější.
Do třetice můžeš zkusit i Fedoru. Je mně ale jasné, že každému bude vyhovovat něco jiného...

Jde výborně přizpůsobit

Nejde. Má zablokovaný účet roota a hrozně blbě se povoluje a pro přidání blbé tiskárny roota potřebuješ.

vypadá skoro jako Windows

To nezáleží na distribuci, ale jaké GUI nainstaluješ. Plasma je nejvíc podobná Widlím, ale náročnější. Pro slabší stroje instaluji MATE.