Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotazy ke zkušenostem se 27" monitorem

Rád bych si pořídil nový větší monitor. Domnívám se, že bych volil 27" monitor.
Nemám ve svém pokolí nikoho kdo by měl 27" monitor, abych se zašel podívat na živo. Prosím tedy ty z vás, kteří ho mají o zkušenosti.

Mám nyní 22" monitor a měl jsem na zkoušku 24" monitor.
Rozlišení na 22" a 24" monitorech bylo nastaveno na 1920x1080. Připojeno přes VGA.

Počítač je hlavně pro práci s dokumenty, fotkami, obrázky a 2D grafikou.
Nehraji nové hry, ale mám pár starých her z let 1996-1999, které občas hraji.
Neživím se prací na PC, ale ve volný den u něj prosedím dohromady i 10hodin.

Moje první otázka je na zkušenosti těch z vás, kdo mají 27" monitor.
Rád bych se zeptal:
1) je práce s takto velkým monitorem praktická a v pohodě? Máte přehled co se děje na celém monitoru - tedy dokážete vnímat celý monitor? Nemusíte moc otáčet hlavou?
Jde mi o to, aby se nakonec neukázalo, že takováto velikost monitoru je příliš velká a tedy nepraktická k práci, aby třeba nebolelo za krkem po 8mi hodinách práce na počítači, nebo z něj bolely oči.

2) jaké máte nastaveno rozlišení? V nabídkách 27" monitorů nacházím rozlišení 1920x1080 a 2560×1440. Nedokáži odhadnout jestli 1920x1080 není příliš málo pro 27". ?

Můj současný 6 let starý počítač zvládne rozlišení max. 1920x1080. (porty VGA a DVI-D) Proto v případě potřeby 2560×1440 a propojení HDMI nebo Displayport, bych dokoupil grafiku z druhé ruky.

3) Pokud jsou nějaké další úskalí se 27" monitorem na které si dát pozor, prosím upozorněte na ně tady. Děkuji!

Děkuji za pomoc
MK

Tak mám čerstvou zkušenost. Měl jsem 27 Asus asi 5 let FHD s velkými rámečky. Nic mu nebylo, ale Samsung s QHD a úzkými rámečky je něco úplně jinde. Opticky je to o dost menší, ale obraz je logicky stejný. Zabere to méně místa a stál 5800,- před měsícem. Hry nehraji.