Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotazy ke zkušenostem se 27" monitorem

Rád bych si pořídil nový větší monitor. Domnívám se, že bych volil 27" monitor.
Nemám ve svém pokolí nikoho kdo by měl 27" monitor, abych se zašel podívat na živo. Prosím tedy ty z vás, kteří ho mají o zkušenosti.

Mám nyní 22" monitor a měl jsem na zkoušku 24" monitor.
Rozlišení na 22" a 24" monitorech bylo nastaveno na 1920x1080. Připojeno přes VGA.

Počítač je hlavně pro práci s dokumenty, fotkami, obrázky a 2D grafikou.
Nehraji nové hry, ale mám pár starých her z let 1996-1999, které občas hraji.
Neživím se prací na PC, ale ve volný den u něj prosedím dohromady i 10hodin.

Moje první otázka je na zkušenosti těch z vás, kdo mají 27" monitor.
Rád bych se zeptal:
1) je práce s takto velkým monitorem praktická a v pohodě? Máte přehled co se děje na celém monitoru - tedy dokážete vnímat celý monitor? Nemusíte moc otáčet hlavou?
Jde mi o to, aby se nakonec neukázalo, že takováto velikost monitoru je příliš velká a tedy nepraktická k práci, aby třeba nebolelo za krkem po 8mi hodinách práce na počítači, nebo z něj bolely oči.

2) jaké máte nastaveno rozlišení? V nabídkách 27" monitorů nacházím rozlišení 1920x1080 a 2560×1440. Nedokáži odhadnout jestli 1920x1080 není příliš málo pro 27". ?

Můj současný 6 let starý počítač zvládne rozlišení max. 1920x1080. (porty VGA a DVI-D) Proto v případě potřeby 2560×1440 a propojení HDMI nebo Displayport, bych dokoupil grafiku z druhé ruky.

3) Pokud jsou nějaké další úskalí se 27" monitorem na které si dát pozor, prosím upozorněte na ně tady. Děkuji!

Děkuji za pomoc
MK

Ak máš skúsenosť s 22-24" a chceš väčší monitor tak 27" odporúčam preskočiť a ísť vyššie. Nemusíš mať monitor ani doma, zmeraj si jednoducho doma metrom podľa špecifikácii akéhokoľvek 27" monitora koľko má na výšku a šírku a hneď ti dôjde že ten rozdiel je extrémne malý. Zhruba v tejto veľkosti dobre sedí 24" a FHD rozlíšenie. Ak chceš väčší tak napríklad 32-34" s 4K rozlíšením. Máš výhodu že nehráš hry, môžeš v pohode zobrať vysoké rozlíšenie a nebudeš riešiť či to potom dokáže grafika vykresliť na dostatočný počet snímok.

Koľko máš rozpočet?

jde taky o fyzikální nebo zdravotní limity:
ještě nejsem důchodec, ale 27" mi připadá akorát pro qhd rozlišení, cca 2500x1400
zároveň chápu starší lidi s mizerným zrakem, co si monitor 27" pořídí jen v fhd rozlišení: 1920x1080 nebo 1920x1200, to druhé je lepší pro aplikace (office).
je to čistě na tobě jak ty dobře nebo dlouhodobě vidíš, do toho ti nemůže nikdo kafrat.

Zrak je dobrý a důchodce určitě nejsem.

Tyhle větší monitory jsou pro mě krok do neznáma. Nikdo je v okolí nemá. Tak si je nemůžu prohlédnout na živo.
Prostě bojím se toho aby to nebylo jako sedět z blízka před velkou LCD/LED televizí, což by bylo nepraktické kvůli obrovské obrazovce, kterou prostě nejde zabrat zrakem celou.

Didím se, že na mou otázku jsou jen dvě odpovědi. Čekal jsem že ajťáci budou tyhle velké monitory používat.

ani mezi repasy už 27" 16:10 není, anebo má nesmyslnou cenu: https://www.pocitacezababku.cz/eizo-coloredge-cx271-14529771-29.phtml
maximálně se dá najít 25".
buď to, nebo radši qhd rozlišení.
nebo čekat až na ježuru, co donese.

pme si níž dává qhd s měřítkem 125%, i to se dá.

nebo si nacpat na stůl qhd v 31": https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1416015-315-lcd-lenovo-thinkvision-t32h-20.html

Tak ako ti poradil lední brtník, minimálne QHD ak chceš 27". FHD pre 27" je málo a síce sa nájdu ľudia čo si to kúpia ale je to zle. Dokonca by som povedal aj ak má niekto horší zrak pretože k monitoru zrejme nosí okuliare čiže FHD a 27" nemá dostatočnú hustotu PPI.

27-inch 1080p monitor has a pixel density of about 81 ppi. 27-inch 1440p monitor has a pixel density of about 108 ppi.

81 PPI je žalostne málo a odporúča sa aspoň 95 PPI a samozrejme čím viac tým lepšie.

......Tak si je nemůžu prohlédnout na živo.
Prostě bojím se toho aby to nebylo jako sedět z blízka před velkou LCD/LED televizí, což by bylo nepraktické kvůli obrovské obrazovce, kterou prostě nejde zabrat zrakem celou.

Na predajniach sa vystavujú TV. Neviem o predajni kde je možnosť pozrieť zapnuté monitory čiže v tomto pravdepodobne nepochodíš. Jednoducho si to doma nameraj a využi čisto predstavivosť. K tomu využitiu ktoré píšeš v prvom poste by ti zrejme stačil štandardný 24" monitor. Táto veľkosť najviac používaná v kanceláriách z praktického dôvodu. Ak teda nepotrebuješ veľkú plochu tak zvažuj len 24" a 27", tam je minimálny rozdiel. 32-34" sú monitory ktoré využiješ pracovne, herne a multimediálne na vyššiu úroveň.

Chcel som aby bol post najnižšie. Nedá sa odpovedať automaticky od najstarších po najnovšie ale je tu X-krát políčko odpovedať. Dá sa to nejako nastaviť? Ja to chápem že je to takto naschvál z nejakého neznámeho dôvodu to niekto považuje za praktické. Keď už to musí byť tak praktickejšie by boli spoilery pre odpoveď presne k danému postu.

Mam doma 27 a 24 vedla, povodne som mal 27 s FHD, kedze zrak nesluzi akoby mal.
Po cca roku som to riskol a presiel na QHD model a zatial to zvladam...ak bude zle prejde na FHD rozlisenie, takze urcite si kup model s QHD a nie FHD, pretoze na FHD mozes prejst vzdy a to QHD je pocitovo lepsie ako FHD na tejto uhlopriecke.
Akonahle si zvyknes na 27 bude sa ti zdat vedla stojaca 24 mala, 22 nespominam to bola uhlopriecka, ktora ani nemala vzniknut.

ja som mal 22" eizo a prechádzal som hned na 34" alienware.

Ju, Pan je labuznik co ?! :) Z pericka do bavlnky.
Jestli je ten Alienware WQHD proc ne, ale jinak je "34" palcovy monitor jakoze docela velke monstrum, myslim ze v pripade klasickeho monitoru je i "27" palcovy co neni vylozene prcek dobrym a pohodlnym kompromisem i pro ty co jsou na monitoru nalepeni nosem.
PS: Jestli je ten tvuj novej Alienware zakriveny, jak dlouho jsi si zvykal ? Vnimas to prohnuti jeste vubec ? I ty EIZA jsou dobre moniory, nicmene zkusenost mam jen spracovnima kde cenu z velke casti delali hlavne certifikace.

Tiše závidím

Jj, taky zavidim. Jako ze me hodne bavi, ale asi bych pro me uziti problem s panelem typu IPS, preferoval bych QLED (OLED by byl zcela v jine cenove kategorii) popripade posledni [Gen.VA] kvuli kontrastu.
Ale IPS je u tohoto modelu zcela na miste, krome toho ma ten monitor velmi korektni hodnotu nits pro HDR, dokonce certifikovcany VESA HDR 400, jako za tu cenu nabizi dost a to i po cenectivity strance portu.
Az Lorenza omrzi, tak se o ten monitor muzeme pobit coz jde dnes v mode resme to tedy moderne, ale psa nech navoditku jo.

Hafan bude jako posila, chodí u nohy bez vodítka :-) Nevím ale pro koho posila, protože on je s každým hned kamarád a to je dobře :-) Je to takové "štěká, ale nekouše". To jen na povel a to člověka chytne za ruku a odvede ho ke mně, ale nepokouše, takže max. modřina, ale ani to ne. Je to zlatý a chytrý pes. Vlastně doslova, protože je to zlatý retrívr :-)

keďže už mi zrak neslúži, mám vo win nastavené takto:

Na mem 27 QHD mam skalovani na 100% ale jsem pomerne blizko monitoru. 125% je pomerne korektni.
Ve nabidce "Mierky rozlozenie" vidim 'odporucenie' 200%, ale to je na me moc neprirozene obrovske.

Az budu mit jen jedno oko a nakrivo a vzhuru nohama tak 200% mozna zkusim.

Také nesnáším cokoliv jiného, než nastavení 100%. Ty podivnosti, co pak někdy vznikají, (chybějící rámečky, utnuté slova...), za to nestojí.
Doma k jednomu PC mám 2 x 23" Philips FHD a u druhého skoro nově 2 x 27" opět Philips QHD a je to přesně akorát.

Ahoj, já šel z 22" na prohnutou 34", 3440 x 1440, 144Hz

A zvykl jsem si na to hodně rychle, nic menšího už bych určitě nechtěl. Také pracuju na počítači klidně 10h, takže jsem bral vysoké rozlišení a obnovovaci frekvenci, abych šetřil oči a je to znat...

Nepoznáš to asi ani na prodejně během chvíle a "na stojáka". Co tak vzít rozbalený monitor z alzy, tsbohemie nebo jinde a vklidu doma vyzkoušet ?

Já tak pořídil 27" FHD. Abych neměl výčitky ho vracet. A ještě ušetříš.
Mě to vyhovuje ale je to individální. AOC C27G1 27" jsem kupoval před 3roky. Doporučuji rozhodně model s pivotem (lepší stojánek,nastavení výšky)

Ja mam 27" od Philipse s QHD a jsem s nim spokojena.

Je to vetsi nez 24", ale zaroven to jeste neni takove monstrum, mivam to cca 50-80 cm pred sebou, podle toho, jak zrovna sedim :-)

Meritko 100 %, ale u nekterych webu si v prohlizeci zvetsuju zoom na 110 % nebo 120 %, aby se mi lepe cetly. Nejvetsi vopruz jsou mista, kde je text na celou sirku monitoru, to se pak absolutne neda cist (ano, vim, ze si muzu zmensit okno, pripadne mit obrazovku rozdelenou napul, ale to jsem zkousela a nevyhovuje mi to, takze to delam jen ve chvilich, kdy to jinak nejde).

Tak mám čerstvou zkušenost. Měl jsem 27 Asus asi 5 let FHD s velkými rámečky. Nic mu nebylo, ale Samsung s QHD a úzkými rámečky je něco úplně jinde. Opticky je to o dost menší, ale obraz je logicky stejný. Zabere to méně místa a stál 5800,- před měsícem. Hry nehraji.