Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ASRock X570 Phantom Gaming 4 - dobrá deska pro 5950x (VRMs atd...?)

Zdravím

Mám 5950x a hledám desku pro něj. Chtěl jsem (psal i zde o tom) koupit Gigabyte X570S UD (líbila se mi hlavně cena (nejlevnější x570)) a to že to má 3x (!) M.2 sloty, všechny jsou přitom FULL SPEED PCIe 4.0 x4 (a ne jen PCIe 3.0). Bohužel než jsem se rozhoupal k objednání tak už byla pryč :-D... Už ji nikde nemají a nebudou mít, bylo mi řečeno že se stahuje z prodeje a na CZ trhu už prostě není a nebude... Inu jak se říká... "Kdo chvíli stál... již stojí opodál..." :-).

Takže teď hledám jinou desku. "Zalíbila se mi" druhá nejlevnější na CZ trhu - ASRock X570 Phantom Gaming 4

Ale trochu se bojím:

1) Má ASRock X570 Phantom Gaming 4 dobré (nebo alespoň "OK") VRMs pro 5950x? Neplánuju žádné přetaktovávání...

2) Deska má 2x M.2 Sloty, OBOJE jsou PCIe 4.0 x4 (žádná pcie 3.0)...?

3) Kdybych chtěl mocimermo 3x M.2 PCIe 4.0 x4 sloty, tak si můžu dokoupit řadič M.2 do PCIe slotu a prdnout ji do toho druheho dlouheho PCIe 4.0 x4 slotu (ten druhý dlouhý x16 slot), správně?

Do prvního hlavního x16 dlouhého PCIe 4.0 slotu plánuji časem dát RTX 4090 - ty mají 3-4 slotové chladiče... Co jsem se ale díval na rozložení desky:

https://zakladni-desky.heureka.cz/asrock-x570-phantom-gaming-4/#prehled/

Tak i pokud tam dám 4 slotovou RTX 4090, pořád mi ten druhý x16 slot zůstane volný (pro tu přídavnou řadičovou M.2 expanzivní kartu)... A pokud bude nízká, jako např:

https://radice.heureka.cz/axagon-pcem2-s/#prehled/

Tak ani nebude moc clonit přístupu vzduchu k větrákům té RTX 4090... Správně?

4) Deska má vzadu jen 3 audio jacky, co když bych potřeboval více (jako pro 5.1 nebo 7.1 atd. audio) Jsou nějaké přídavné mp3 jacky které můžu dokoupit samostatně a připojit je do nějakých pinů na desce pro toto připravených (a vyvést je vzadu nebo vpředu nebo pro mě za mě klidně někde ve skříni)...? Nebo jak se obecně řeší připojení 5.1 nebo 7.1 audio pokud má deska jen 3 audio jacky vzadu...? Musí jít dokoupit nějaké a připojit to do pinů na desce ne?

Díky

Co máte polovina z vás proti deskám Gigabyte? Já mám jednu v PC přes deset let a nikdy žádný problém nebyl. Cenově patří mezi ty levnější, ale paradoxně nabízí některé funkce navíc než některé dražší konkurenční modely. Vůbec to nejsou špatné desky jak tady většina z vás dokola tvrdí. Jo, možná před 15 lety byly špatné kusy, ale v dnešní době to rozhodně špatné desky nejsou. Prostě za málo peněz hodně muziky. Je jasné, že do každého modelu nebudou cpát ty nejkvalitnější součástky atd..., ale to je tak u všeho. Gigabyte konkuruje průměrnou kvalitou, ale výbornou cenou. Mají i TOP desky, ale ty jsou cenově někde jinde.

Je to tak, výborná cena u Gigabyte je vykoupena podprůměrnou kvalitou. Ale tak je to i u všech ostatních výrobců, buď chceš, aby deska byla kvalitní nebo aby byla levná a je jen na tobě nebo na tazateli co zvolí. ASRock se tím nikterak netají a konfiguraci svých desek jasně definuje ve specifikacích dostupných na webu. Naopak Gigabyte se po léta za svou shitovskou kvalitu stydí a zveřejněné specifikace desek jsou neúplné a místa, která ojebal ve speifikacích zcela chybí.
Popravdě se bohužel v poslední době inspirují tímto špatným příkladem i u MSI a Asusu a také začínají specifikace ojebávat a nedávají tam už všechno u těch modelů, kde sami ví, že to je špatné.

Například si sám porovnej specifikace audio čipu na desce. U Gigabyte máš napsáno, že je to 7.1 a konec, u konkurence je vypsán i použitý zvukový kodek.

Platí to teda nejen pro Gigabyte, ale i pro zde řešený ASRock, nechtějte prosím vás špickovou desku za levné peníze. Tyhle levné desky jsou dobré tak pro 65W šestijádra, ale provozovat na tom 12/16 jader je trochu mimo mísu. Jistě ono to minimálně chvíli také půjde, ale deska je určená do jiného segmentu, proto je levná a teda ji vyšší zátěž bude víc namáhat a časem to zvládat přestane.

A zase záleží jen na vás a vašich zvyklostech. Je hloupé kupovat levnou desku na 10 let, sice to možná zvládne, ale pravděpodobněji ne. Kdežto, pokud má uživatel stejně co 3 roky nový PC, tak to zvládne i levná deska, akorát tam nejspíš nepojedou nějaké velké přetakty. A opět platí, že někdo taktuje a někdo ne a dražší desku nepotřebuje.

Já mám třeba na stránkách výrobce uveden i zvukový chip https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-EP43-DS3L-rev-10/sp#sp
Realtek ALC888 codec
High Definition Audio
2/4/5.1/7.1-channel
Support for S/PDIF In/Out
Support for CD In

Jde to dohledat bez problémů na stránkách výrobce i u nových desek
https://www.gigabyte.cz/motherboards/B550-GAMING-X-V2-rev-14/Specification
https://www.gigabyte.cz/motherboards/B760M-GAMING-AC-rev-10/Specification

Je ale pravda, že by na svých stránkách mohli napsat konkretní typ chipu, ne jen značku. Podle mě nekompletní údaje, které si musí člověk všude možně sám dohledávat jen odradí od koupi, protože pokud není uvedený automaticky přesný typ nějakého čipu, tak místo toho abych to hledal, tak se poohlédnu jinam po jiné značce, kde jsou parametry vypsané naprosto konkrétně. No se..u si do vlastního hnízda sami...

To jedeš furt na tomhle starším PC nebo ho máš jen jako záložní?

--- --- --- Jo, dřív to psali, ale protože osazují horší (čti levnější) čipy, tak už to nepíšou.

--- --- --- A to je pro Gigabyte typické.

--- --- --- Například s designem desky tak, aby nešla cesta audia blízko napájení a nevznikaly interference, se taky příliš neserou. Prostě je to levnější, ale má to svou daň.

Ano, pořád na tom dědečkovi :-) Před pěti lety jsem chtěl koupit nový PC, ale zjistil jsem, že výkon navíc mně skoro nic nepřinese. Využívám ho ale hlavně na internet, filmy a občas hudbu. Větráky max. 800 rpm, takže je to takové tiché nic moc výkonné PC, ale mně postačuje.

Ok, ale co otázka energeticke efektivity? Ryzen 5700X je levné osmijádro na TDP 65W, ale když ho podvoltuješ, můžeš se dostat i malinko nad 40W. Ale nemá grafiku, podobně by fungovalo i 6jádro 5600G s grafikou, ale nemá to PCIe4, ikdyž tobě asi bude i PCIe3 bohatě stačit. Přemýšlej o tom, dokud stará platforma za výprodejové ceny je v nabídce. ;-)

Já už o výměně přemýšlím několik let, ale nakonec jsem dospěl k závěru, že tu sestavu nechám dožít jak je. Než to chcípne tak budou zase nové řady...
Tenhle můj starý šrot je zralý na kompletní výměnu, nechce se mně měnit deska, procesor, RAM, chladič když víc výkonu než mám nepotřebuju.