Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový notebook

Zdravim vedel by mi niekto poradiť pri kúpe notebooku, na školu a aj nejaké to hranie

Študujem IT, takže by mal zvládnuť nejaké to programovanie ale aj nejaké tie najnovšie hry bez nejakých problémov

Chcel by som aby mal notebook dobrý displej aby sa dal používať bez externého monitora (aspoň 15") a aby mal nejakú normálnu výdrž batérie (nechcel by som do školy ťahať stále aj nabíjačku)

Môj rozpočet je 2000€

Ďakujem za každú radu

Na programovanie stačí čokoľvek

Odvážne tvrdenie, akurát to nie je pravda, teda nie úplne. Dosť totiž záleží a v čom bude programovať. Jedna vec je keď programuje IoT či CLI aplikáciu v C a používa Nano ako editor kódu, a druhá vec je keď programuje ML či Android appky (všetci známe vtip o Android Studio:

https://programmerhumor.io/wp-content/uploads/2022/05/programmerhumor-io-java-memes-programming-memes-3470c8c3b80595f-608x617.jpg
https://img.devrant.com/devrant/rant/r_1384625_5FxA9.jpg
)

Áno v 1970 roku keď sa používal Cobol a Fortran, a keď kapacity počítačov boli smiešne, tak aj vtedy si programovať vedel, a áno presne také programovanie vieš robiť aj dnes... ale... neverím že to bude jediné čo na škole programovať bude. Ja čo si z VŠ pamätám tak som vyložene smažil a zapotil i veľmi výkonný počítač s 32GB RAM, a došiel som k OOM, navyše pri paralelných systémoch vyťažené všetky jadrá na max, systém zamrznutý pri výpočte gigantických matíc ktoré zabrali pár minút na všetkých jadrách).

Takže povedať "stačí čokoľvek" je nezmysel.

S Android Studiom nemám skúsenosť, ale verím že to tak môže byť. Ale toto bude extrém a vo väčšine prípadov žiaden extra výkon na programovanie netreba.
A keď sa tak človek zamyslí ako k tomu došlo, tak to Android Studio museli programovať práve na takýchto najvýkonnejších herných notebookoch, na kancelárskom stroji by sa to určite nestalo :)

Takýchto extrémnych prípadoch je omnoho viac než si myslíš...
A neverím že na VŠ nebude mať predmet kde to bude potrebovať.

Teraz čo pracujem pre firmu v C# a na laptope s 16GB OOM bežne, v debug módu Visual Studio s nešpecifikovaným pluginom (používaný interne, a nemôžem o tom hovoriť) pri programovaní 9GB preč.

Virtualky ktoré bude dosť pravdepodobne potrebovať, tiež budú brať 6-8GB RAM len tak.

Práve kapacita RAM je jedna z najdôležitejších parametrov pri programovaní. Aspoň 1TB SSD, potom ide na rad CPU.