Nový notebook
Zdravim vedel by mi niekto poradiť pri kúpe notebooku, na školu a aj nejaké to hranie
Študujem IT, takže by mal zvládnuť nejaké to programovanie ale aj nejaké tie najnovšie hry bez nejakých problémov
Chcel by som aby mal notebook dobrý displej aby sa dal používať bez externého monitora (aspoň 15") a aby mal nejakú normálnu výdrž batérie (nechcel by som do školy ťahať stále aj nabíjačku)
Môj rozpočet je 2000€
Ďakujem za každú radu
Ahoj,
neviem jak moc myslíš "hranie" na akej úrovni, ale trebárs:
HP ENVY 17-cr0004nc Silver 2 roky ONSITE servis
Hranie nejakých tých online FPS hier a občas nejakú AAA hru
Každopádne vďaka za tip, rozhodne sa na ten notebook pozriem
Pri náročnejších hrách by Dell Gaming G15 (5530) mohol byť lepší, akurát má len 16GB RAM, čo pri programovaní, ak budeš využívať virtuálky, môže byť už obmedzujúce (a nemá voľný slot na rozšírenie).
Neoplatí sa za skoro rovnakú cenu skôr toto ?
https://www.alza.sk/asus-rog-strix-g18-g814jv-n5046w-eclipse-gray-kovovy-d7667398.htm
Vzhľadom k neustálymi problémami s drivermi u Asusu, ktoré bežne končia s pádom systému pri určitých hrách... neviem či by som to bral.
Navyše Asus (ale aj Acer) je povestný vyrábaním plasťákov (a tu Saši je tiež nic moc), ktoré bežne prežijú záruku + max 1 rok.
Plus ten laptop má nie najlepšie poriešené napájanie.
Aha, okej ďakujem za radu
Na programovanie stačí čokoľvek. Na hranie len herný notebook.
Máte nejaký konkrétny notebook?
Odvážne tvrdenie, akurát to nie je pravda, teda nie úplne. Dosť totiž záleží a v čom bude programovať. Jedna vec je keď programuje IoT či CLI aplikáciu v C a používa Nano ako editor kódu, a druhá vec je keď programuje ML či Android appky (všetci známe vtip o Android Studio:
https://programmerhumor.io/wp-content/uploads/2022/05/programmerhumor-io-java-memes-programming-memes-3470c8c3b80595f-608x617.jpg
https://img.devrant.com/devrant/rant/r_1384625_5FxA9.jpg
)
Áno v 1970 roku keď sa používal Cobol a Fortran, a keď kapacity počítačov boli smiešne, tak aj vtedy si programovať vedel, a áno presne také programovanie vieš robiť aj dnes... ale... neverím že to bude jediné čo na škole programovať bude. Ja čo si z VŠ pamätám tak som vyložene smažil a zapotil i veľmi výkonný počítač s 32GB RAM, a došiel som k OOM, navyše pri paralelných systémoch vyťažené všetky jadrá na max, systém zamrznutý pri výpočte gigantických matíc ktoré zabrali pár minút na všetkých jadrách).
Takže povedať "stačí čokoľvek" je nezmysel.
S Android Studiom nemám skúsenosť, ale verím že to tak môže byť. Ale toto bude extrém a vo väčšine prípadov žiaden extra výkon na programovanie netreba.
A keď sa tak človek zamyslí ako k tomu došlo, tak to Android Studio museli programovať práve na takýchto najvýkonnejších herných notebookoch, na kancelárskom stroji by sa to určite nestalo :)
Takýchto extrémnych prípadoch je omnoho viac než si myslíš...
A neverím že na VŠ nebude mať predmet kde to bude potrebovať.
Teraz čo pracujem pre firmu v C# a na laptope s 16GB OOM bežne, v debug módu Visual Studio s nešpecifikovaným pluginom (používaný interne, a nemôžem o tom hovoriť) pri programovaní 9GB preč.
Virtualky ktoré bude dosť pravdepodobne potrebovať, tiež budú brať 6-8GB RAM len tak.
Práve kapacita RAM je jedna z najdôležitejších parametrov pri programovaní. Aspoň 1TB SSD, potom ide na rad CPU.