Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade DAW WorkStation na "herní PC"

Přeji Vám všem dobrý den.
Mám na Vás takovou prosbu. Nejsem úplný laik, ale přeci jen jsem
se rozhodl, raději se poradit se zkušenějšími "nerdy". 😂
Před nedávnem se mi odporoučel můj herní notebook do
křemíkoveho nebe. Mým hlavním koníčkem je tvorba hudby atd.
Zhruba půl roku zpět, jsem upgradoval svůj starý Daw WorkStation.
Nyní bych ho potřeboval vylepšit i na herní PC.
Důvod proč sem píšu je, že "hudební počítač" má své jisté nutné specifikace. Tou nejdůležitější je samozřejmě tichý provoz.
A tomu jsem také přizpůsobil konfiguraci. Vím, že se nyní snažím
z "kamionu" udělat Ferrari 😂 (jak jsem jednou vysvětloval kamarádovi rozdíl v konfiguracich), ale ohledně hraní her,
naštěstí nemám takové nároky, takže by to teoreticky mohlo jít.
Zde je odkaz na seznam nynějších komponent.
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=7A6B666F6C69697C4
Zdroj bohužel je starší - 600 wattů modulární.
Hraji max na 1080p, a ne nejnáročnější tituly. Nejnáročnější hra co mám je asi ICARUS, a počítám že snad přibude ARK 2.
Jakou grafiku byste mi doporučili? Přemýšlím o záměrně výkonné, která by díky nenáročnému hraní, nemusela valit naplno, a tím bych asi docílil nižší hlučnosti, nebylo by třeba přidávat další dodatečné chlazení atd.. Asi tušíte, jak to myslím.
Zdroj samozřejmě plánuji výkonnější, podle výběru grafiky.
Otázkou je, zda se třeba úplně nepletu, a tímto způsobem to udělat nepůjde.

Děkuji všem za přínosné, věcné rady.

Kolik jader opravdu potřebuješ na tu "hudební část" využití počítače ?

Nedává mi zrovna smysl kupovat nový top model předchozí generace. Už je řada Ryzen 7000 a s tím DDR5. A 20 procent výkonu navíc.
4 moduly dohromady 64GB = pitomost, dává se to po dvou a dvou kusů v desce maximálně se drž.

Dát počítač "za zeď" do jiné místnosti není možné ?
Jinak v tom hudebním režimu (na internetu a pod) by měla slušná grafika zastavit vrtule.

Je mi líto, že musím reagovat poněkud odměřeným způsobem, ale bohužel reagujete jako typický "Hráč".
A vidím, že zde platí: Jednooký mezi slepými králem.
Při hraní her v tom nejlepším případě zvládne samotná hra využít tak 8 jader, z toho co je mi známo.
Ale většinou spíš 4, a když dobře 6. U hraní her je zapotřebí , aby daná jádra dokázala v ideálním případě co nejdéle udržet BOOST,
tudíž důležité je chlazení, airflow atd.. A to nemluvím o grafice. Jinými slovy, jak jsem už vysvětloval kamarádovi, na hry potřebujete
závoďák, co má odpich, drží v zatáčkách, dosahuje vysoké maximální rychlosti.
DAW WorkStation je ale opak. To je takový kamion. Kupříkladu já roky pracuji s Ableton Live. A používám ho na "živé" hraní, ne na kompozici.
TZN.: Každý nástroj využívá jedno jádro v kombinaci s vlákny pro efekty atd.. Ale není to tak náročné na kmitočet, tedy nepotřebuji hyper-super-mega-giga GHz numero.
Ve skutečnosti se mi ještě nikdy ani neseplo turbo. Ableton Live umí pracovat až se 64 jádry / 128 Vlánky (ale nejsem milionář, abych něco takového stavěl, a hlavně bych to nevyužil naplno)
A když vám hraje celý orchestr, a do toho spousta různých filtrů, efektů atd, tak se samozřejmě zapojí veškerá dostupná jádra/ vlákna. To vše kvůli co nejnižší latenci realtime.
Představte si to asi tak, že když hraji nějakou skladbu, melodii atd, tak ten počítač současně přehrává třeba i 1000 EmPéTrojek zaráz. Kupříkladu jen zvuková banka klavíru, který jsem si "Nastavil" tak,
aby mi zněl přesně jak chci, tak při zahrání 8 tónů , přehrává souběžně průměrně 200 těch "EmPéTrojek" (Samples) (píšu to jak pro debila já vím.) A to tu nemluvím o RAM paměti.
Jen zvuková banka toho klavíru zabírá na disku tolik, co AAA Herní titul, tedy 192 GB. A jistá část se samozřejmě přednačítává do RAMky. Bez problémů mám malý projekt, jen s klavírem, Kytarou, bicí,
které mi žere kolem 22 GB RAM. Větší věci, více nástrojů atd, mi zaberou klidně 58-83 GB RAM. To si hráči neumí ani představit.
A teď si vemte, že má konfigurace je stavěna tak, aby zvládala 2048 samplů + efekty atd, s latencí kolem 8-13 ms. Pro mozek v reakci "Akce stisku-odezva zvuku) je 50+ ms už celkem nepříjemné,
a špatně se hraje. Takže můj kamion není nijak super rychlý, ale zvládne i se solidním nákladem jet pořád stejnou rychlostí. Pověste jen trochu větší přívěs za závoďák, a při rozjedu zdechne. :D

Jak jsem řekl, nejsem laik. Ale nepovažuji se za profesionála, i když jsou mé znalosti v tomto odvětví dost obsáhlé. Ale také vím, jaké jsou mé znalosti, a nechodím radit do herních sekcí ohledně toho,
jaká je ideální kombinace CPU + Grafika ideální chlazení , když třeba někdo chce ještě přetaktovávat.

Gigabyte desku nebrat, jinak jak už padlo - slušná grafika umí ve 2D "pasivní režim" se stojícími ventilátory. Aspoň teda u Nvidie - nemám tucha jak je to u červených, nesleduju a nezajímají.

(takže bych tam dal nějakou slušnou RTX 4070 Ti, nebo klidně i 3070)

Omlouvám se, vidím, že jsem položil špatně otázku.
Je to má chyba.
Dovolte mi, abych se pokusil napravit svou chybu.
V jednoduchosti je síla.
Otázka tedy bude znít: Při pohledu na mou konfiguraci, hlavně na danou skříň, její airflow(odkaz jsem vám dal, stačí kliknout a prohlédnout si ji). Jakou grafickou kartu byste mi doporučili, aby zvládla mé ne tolik náročné hraní, aby to zvládla při daném chlazení, a průtoku vzduchu.

Otázky jako na co máš tolik jader atd... Nebo nemůžeš to dát jinam atd... Jsou mimo mísu. Věřte mi, že jsem již zvážil možnosti, které mám, prostory atd.. A těch RAM je tam 4x 32 = 128 GB. Kéž by lidi nebyli líní udělat klik navíc 😂🤣

Já sám zvažoval právě 4070,ještě lépe 4070 Ti. Ale nemám kde sehnat výsledky pro tak specifickou konfiguraci. Proto jsem se obrátil sem, kde počítám, že je více herních fandů, co mají v oku, jak jim to topí atd, při různých nastaveních kvality atd.

Pokud jste ovšem zvídaví (jako já), rád Vám popíšu, ukážu, vysvětlím i toto odvětví využití Výpočetní techniky ve specifickém stylu hudební produkce atd. (používám to opravdu dost odlišně, od běžné hudební tvorby)
Nejsem sice profík, ale je to mé dlouholeté hobby.
Kdo chce, může si mě přidat na Discordu: twig.piano

Přiložím Vám sem foto mé sestavy. Bohužel není kompletní. "stůl" je prototyp, měl se dělat na zakázku, ale náhoda chtěla, že mi odešel ten notebook. Finance musím přerozdělit. 🤣

Ještě jednou se omlouvám za komplikace.

jen laicky: snad všechny 3větrákové grafiky mají semipasívní režim, tj. mimo hry mají dostatečný chladič pro 2d a nemusí zapínat ventilátory. to jsem čekal, že ti tu ostatní napíšou.
a jak tu někdo uvedl, přímo se nabízí tu pc bednu fouknout za pravou oddělující přepážku.

když vybíráš grafiku podle výkonu, mohlo by stačit do vyhledávače zadat názvy tvých oblíbených her a zvolenou grafiku, máš jen 2 typy. s výsledkem naložíš podle rozlišení monitoru a dalšího uvážení.

Ano, co říkáte je pravda. O tom, že grafika při 2d netočí, vím.
To zde neřeším, hluk při hudební tvorbě nebude.
Kompl za přepážku umístit nelze, z jedné strany je zeď a topení, z druhé strany je postel 😂
Věřte mi, že je to nejlepší možné řešení, jakého jsem byl stavu docílit s daným prostorem.
Mě jde jen o to, jestli při hraní, když grafika bude chtít jet na výkon, se bude stíhat chladit s danou bednou. Protože ta bedna je trochu jinak stavěná, neumožní takový airflow, vzhledem k velikosti, umístění průduchů. Je to cena za pokud možno co nejtišší chod.
A umístění té bedny na poličce vlevo je přesně uděláno právě podle průduchů. Nasává vpravo vepředu úzkým páskem mřížky. Proto jsem posílal tu konfiguraci s možností si přímo prohlédnout jednotlivé komponenty, abych ušetřil čas s podrobným popisováním. Je ale pravda, že z obrázků a parametrů, to asi není poznat. To jsem si měl uvědomit, a raději to popsat. Takže se všem omlouvám, za komplikace.
Odhadoval jsem prostě, že 4070 by mohla stačit, vzhledem k tomu, že nehraji na max rozlišení, či detaily. Větší šanci má 4070Ti,ale opět, cenový rozdíl je cca 5 tisíc mezi nimi. Ano ty grafiky to utáhnou, to mám nastudované. Ale nikde nikdo nedělal test s takovým typem bedny, a chlazením. A já nechci měnit bednu, protože pak by zase ztratila tu tichost, pro kterou byla vybraná. To už jsem zkoušel na jiné "půjčené" bedně, která je pro hraní. Ale tam bohužel i tichý / pomalý chod ventilátorů je slyšet o dost víc, než v této bedně. A bohužel ty dva kondenzátororové mikrofony (Lewitt LCT 440 Pure)
Jsou opravdu dost citlivé, a při zpěvu atd ten "hluk" z bedny v pohodě zachytí. Jak říkám, to by bylo na dlouhé vysvětlování, proč, jak, nač mám svou sestavu přesně takovou. 🤣
Ale rád si o tom klidně pokecám na discordu.

hry nehraju, jen mam zafixovanou predstavu:
qhd rozliseni ... 4070
4k ... 4070ti
jasne ze rozhodujici jsou naroky konkretnich her, pripadne snizeni detailu.
taky z te fotky nepoznam, jake rozliseni ten monitor vyuziva.
obecne by 4070 mohla byt mene hlucna nez "ti", i kdyz v hernim rezimu je to asi jedno. taky bude trochu min topit.
stehovani postele (a mozneho dalsiho nabytku) o 30cm bych jeste zvazil, at maji kondenzatorove mikrofony klid k praci.

Děkuji za alespoň další komentář, který mi tak trochu potvrzuje to, co si odhadem myslím. ☺️
Posunutí nábytku už nelze provést ani o 5 centimetrů 😂🤣 Dokonce jsem musel sundat hlavu regulátoru topení, abych se vecpal na místo. Rezervu mám asi tak 2 centimetry, se kterými počítám při rýsování finálního "stolu" místo tohoto prototypu, na kterém jsem testoval rozmístění všech věcí do ideálních poloh, aby to odpovídalo mé hře na nástroje a jak je používám.
Jsem celkem kutil (i když ne nijak zvlášť zručný), představivost mám ale skvělou, celkem obstojně dokážu improvizovat.
Samozřejmě bylo by možné to udělat celé úplně jinak, ale co zde lidem nedochází, vše stojí peníze. Kdybych neřešil finance, tak si koupím nový herní noťas, nebo poskládám další kompl, nebo překopu ten hudební úplně jinak, aby z něj byl "závodní kamion na okruhy" 🤣
Stále nejlevnější varianta je grafika a zdroj. Ani varianta horší grafika, jiná bedna a úprava chlazení na manuální regulaci atd mi nevychází levněji, jak to vrazit do právě zmiňované 4070Ti + nový zdroj 750W (raději do rezervy něco navíc, aby to nebylo jako nyní, kdy mi chybí blbých 50W to té nejslabší 4070 🤣
Jen jsem nechtěl jít koupit grafiku, nacpat to tam, a pak zjistit, že to nebude fungovat. Jinak rozlišení píšu myslím v prvním příspěvku 1080p (FullHD) Při vyšším rozlišení už bych ze židle nepřečetl téměř nic.

Sranda je, že psát tento dotaz na "hudební fórum" také nemá význam, protože tam se dozvím to, co už vím. 🤔😵‍💫
Ještě jednou děkuji za Váš nazor. Cením si Vaší rady. Uvidím, jestli se ozve ještě někdo, kdo třeba zkoušel nějakou podobnou improvizaci. ☺️

Ano, to bylo v plánu s 4070Ti, kterou jsem zvažoval jako nejlepší možnou variantu. Stejně mám takto "povyživený" procesor. Takže i při běžné provozní - hudební zátěži se pohybuje tak max do 70 °C, v klidu kolem 42 °C.
Díky díky ☺️ Další komentář, který takto uvažuje. Nejspíš to holt risknu. 🤔😵‍💫😂

3060 by za normálních okolností stačila, ale obávám se, že ne s danou bednou a slabým průtokem vzduchu. Ale pokud si jste dost jistý tím, že by to zvládla, tak samozřejmě je to ještě levnější. Což by mi zase pomohlo rychleji došetřit na ten stůl, nebo jak ten kus nábytku nazvat. Asi budu muset někoho poprosit, kdo má třeba tu 3060-4070, aby na test odpojil některé skříňové ventilátory, aby tak nasimuloval nižší průtok vzduchu, a zjistil, jak se to chová 🤔🤣
Holt mám opravdu velice atypický požadavek, který se standardně neřeší 🤔☺️