Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD - jaký je lepší

Ahoj, mám transcend 220S, je to pcie 3, s DRAM cache
https://www.transcend-info.com/product/internal-ssd/mte220s

ten disk mi odešel, na základní desce mám dva sloty, jeden pro pcie4

Když si koupím kingston kc3000, bude rychlejší? Nikde jsem nenašel že by měl cache, ale je to novější typ...

Nechci čekat 30 dní než mi to vyreklamují, takže bych ten starý co mám použil jako druhý disk...

Odlepit tedy samolepku z čipů a na čipy nalepit přímo hliníkový chladič? Nebo má být mezi čípy a hliníkovým chladičem ještě taková oboustranná lepící páska z měkké hmoty silná i několik milimetrů? V balení k adaptéru do PCIe slotu jsou ty pásky dokonce dvě, jedna slabší, druhá silnější.

[20230712-200340.jpg]

[20230712-200358.jpg]

Já bych tam prostě chladič nedával žádný. Ta samolepka teplo na SSD tak jako tak ucpe. Když jí odlepíš, přijdeš o záruku. Chladič bezpodmínečně nutný není.

Maximálně, pokud máš SSD nějakou dobu odzkoušené a chceš to risknout, tak odlepit samolepku a hodit chladič.

Ty dvě pásky jsou teplovodivé lepící podušky. Pokud už máš lepidlo na chladiči, tak proč bys je používal. A čím užší, tím lepší, protože ty podušky to teplo vedou dost naprd.

Samolepku sundám a nalepím ji na druhou stranu SSD, tam žádné čipy nejsou, v tom problém nevidím. Jen jsem si nebyl jist, jak se ten chladič má správně použít, a proč tam jsou dvě samolepící podušky s různou tloušťkou.

Např. v notebooku Lenovo jsem po rozebrání zjistil, že tam je na SSD, které má čipy také přelepeno samolepkou, nalepena na samolepce ta teplovodivá poduška ještě, a ta se pravděpodbně dotýká protilehlého krytu, kde je z vnitřní strany měděný plíšek. Takže tady jsem tu teplovodivou podušku chápal, že odvádí teplo do krytu, ale stejně nemá význam, když tam jsou čipy polepené samolepkou.

Ale na tom adaptéru ty teplovodivé podušky nechápu, podle mě je lepší nalepit chladič přímo na čipy bez té podušky a bez samolepky.

Jinak jsem v PC zkoušel dotekem, jak se to hřeje bez chladiče a překvapivě čipy na SSD respektive samolepka na těch čipech byla v pohodě, ale když už v balení chladič je, škoda ho tam neinstalovat.
:-)

Já tohle neznám, nepovím ti, ale logicky ze zkušenosti z jiných věcí bych předpokládal, že z nějakého důvodu třeba různá výška čipů na SSD a různých chladičů tam může být potřeba dát tlustší podušku, aby se to dotýkalo, jinak si to vysvětlit neumim a taky nechápu, proč bys ji tam měl mít jakoukoli.

Podle mě ta samolepka bude mít někde proužek, který se při strhnutí poškodí, takže jak to odlepíš, tak to můžeš rovnou zahodit, protože máš po záruce. :-/