Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak mažete data z HDD před prodejem?

Přešel jsem na SSD, prodávám starý HDD, jak bezpečně smazat data z HDD před prodejem?

Na internetu jsem našel návod na použití příkazového řádku ve Windows, protože jsem kvůli tomu nechtěl instalovat další program. Byl to příkaz: cipher /w:g:\ (HDD má u mě písmeno G). Ale už to jede cca 5 hodin a stále to není dokončeno, ani to neukazuje, jak dlouho to ještě bude trvat. Nemáte někdo zkušenost, jak dlouho to maže HDD 500 GB?

Popravdě jsem HDD ještě neprodával. Nebyla potřeba
Nicméně asi stačilo pustit pomalý formát.
Co si na něm měl že ta paranoia?
500 GB je malý aby to tak trvalo, jako pět hodin?!
A ještě, kolik myslíš že za něj dostaneš?
Dnes jetý HDD 500 to bude pár kaček
Nechal bych si ho na zálohy aspoň
Toť můj názor

edit: vlastně jo. 250 jsem formátoval kladivem, ale to šel do sběrného dvora

Za těch pár stovek co dostaneš se nevyplatí s tím zdržovat. Nech si ho na zálohu důležitých dat, image systému nebo rodinných fotek, nahraj v PC a pak ho odpoj a schovej do šuplíku. Kdybys ho přesto prodával, tak nezapomeň zkontrolovat stav třeba v CrystalDiskInfo, ať ti kupec nenadává.

Nechci mít už doma skladiště starých PC komponentů, takže půjde pryč na aukro od koruny, je mi jedno, kolik utržím, snad udělá jinému radost. Jinak tedy už je to asi hotovo, trvalo to cca 6 hodin. Ještě provádím defragmentaci, to trvá také už cca půl hodiny a jsem teprve na 50 procentech. :-)

Jako fakt defragmentace prázdného disku trvá hodinu? Kolik je tam vadných sektorů?
Jinak na Aukru je disků za korunu dost, tak hodně štěstí, snad něco vyděláš, co zaplatí čas na to mazání, pak korespondenci, balení a cestu na poštu. Tyhle malé disky už nikdo dobrovolně do PC necpe, na systém to není a na data malé, když jsou běžné 4-8 TB. Ještě tak na ty zálohy, které je dobré mít na více místech mimo PC. Když chceš někomu udělat radost bez práce, nabídni ho někomu z okolí- charity, školy, domovy důchodců, školní kroužky apod.

Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by znal vůbec pojem HDD, lidé v mém okolí vědí max, jak se PC zapíná a vypíná. To by byl danajský dar. Žádný vadný sektor tam není předpokládám, ale zaměnil jsem defragmentaci s formátováním, sorry, dělám hodinu formátování disku.

Tak nevim co to je za krám, 250/6h to je 12 MB/S, to máš přes Ethernet 100?
250 GB by mělo trvat zhruba tisíc až dva tisíce sekund

Jinak tedy použiju primitivní zápis nul, případně nějakého patternu dd bs=1M if=/dev/zero of=dev/disk show=progress
Nevěřím na nějaké pohádky o standardu FIPS nebo pošahancích GUttmanech, co ho přepisíjí 13x po sobě.

Nějak tak to mám i já. Starší menší disky vždy mohu použít na zálohy nebo slouží v záložních počítačích, běžně nepoužívaných. Ty úplně historické (nedávno 20 GB) jsem po pokusech s povolováním šroubků pokud možno co nejvíce rozmontoval, abych se podíval na střeva - a následně ty plotny také zničil.

Z důvodu ochrany dat bych disk ani nikdy nereklamoval; pokud by se pokazil, smůla, musel bych koupit jiný.