Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Upgrade starsiho laptopu

Ahoj,
mam tu starsi laptop Lenovo (ram, cpu) od rodicu, ktery je i po preinstalaci W10 pomalejsi nez wi-fi ve Starbucks. Spusteni FF trva, Pruzkumnik taky. Mam za to, ze je to tim, ze tam je jen 8GB RAM a hlavne starym SHDD (kombinace maleho SSD a spin HDD 5400rpm). Takze me napadlo mu vdechnout zivot nejakym SSD a prikoupenim 8GB RAM, pac je tam jeste jeden slot volny.

Slibuji si od toho, ze laptop bude pak sviznejsi a rodicum bude na cteni mailu a kancelarinu jeste par let slouzit. Vybral jsem na Alze SATA SSD a 8GB RAM modul (to nejlevejsi, nechci do toho davat o moc vic jak litr)..

https://www.alza.cz/apacer-as350x-512gb-d6497753.htm
https://www.alza.cz/patriot-so-dimm-8gb-ddr3-1600mhz-cl11-ultrabook-line-d369050.htm

Muze byt? Nebo jsem uplne mimo a predstavuju si to jak Hurvinek valku? :-)
Diky vsem za odpovedi. :beer:

Pokud nedělají nic spešl a nemají milión záložek ve Firefoxu, tak víc jak 8GB RAM nepoznají. Neřikám, že to nebude rychlejší, ale nedokáží to rozeznat.

SSD pomůže a hodně, vybrané SSD se zdá za super cenu ok, ale prostě nevim a asi tu nenajdeš nikoho, kdo ti po delší zkušenosti potvrdí, že je ok. Naopak prověřené SSD není zase o tolik dražší:

https://www.alza.cz/crucial-mx500-500gb-ssd-d5244242.htm

i mnoho free partition manageru ma zabudovanou funkci "clone to ssd", funguji 1:1, on the fly, zarovnaji na 4k.
pokud by byl novy ssd vetsi, roztahnes oddily treba po migraci.

acronis nema spesl volbu "zarovnani pro ssd", dela to automaticky.

Teda musim rict, ze blbejsi SW na klonovani disku, nez je Acronis jsem nevidel. Kazdy krok v tom wizardu neskutecne trva, uz u toho sedim hodinu a jsem teprve ve fazi "what to exclude", tzn. jsem jeste ani klonovat nezacal. Co to jako po kazdem kroku proboha pocita?

Mam snad jen vybrat source a destination a zacit klonovat. Never again...3-[

Mozna jsem nekde delal chybu, ale pak nechapu kde. SSD by pripojeny pres USB 3.0 externi box, ATI ho videl. Ale kazdy krok toho wizardu trval fakt vecnost. Kdyz jsem dosel k samotnemu klonovani, tak se hryzl a prestal odpovidat. A musel jsem restartovat. Znova uz jsem to absolvovat nechtel, tak jsem se na to vykaslal, nove SSD jsem vlozil do laptopu misto stareho disku a z flesky nainstaloval W10 nacisto...

jsem teprve ve fazi "what to exclude"

nebyl zvolen klon souborů místo disků? no to už je teď fuk.
windows aplikace acronis (ti) je totálně nepoužitelná a je dost loterie, co vlastně udělá (nesmyslné názvosloví, nesmyslná grafika, zavádějící popis zdrojů i cílů)
bootovací médium acronis (ti) je intuitivní, křišťálově průhledné, odkaz na stažení tu byl asi 100x.

proto jsem zmínil partition managery, mívají to běžně v menu a funguje to taky.