Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Virtualizace pro malý business

Dobrý den,mám takový amatérský dotaz na virtualizaci. Řeším na malé firmě možnosti virtualizace a po nějakém pátrání jsem došel ke dvou shůdným řešením viz níže. Užití bude provoz max. 6 virtuálních strojů souběžně a z toho 2 pro management firmy a 4, jako testovací stroje. Věsměs všechny s Windows (server 2019, sql, 10/11) a bězně nevytížené (cca na 10%).Pročetl jsem všechno možné a porovnal cenu/výkon a vyšlo mi toto:1) VMWare ESXi 8 (bez vCenter apod., takže free of charge)2) Proxmox 8 (s komunitní subscripcí, takže cca 2,5k ročně)Oboje nainstaluju na železo a jedu bez většího studování a command liny, což bych chtěl protože, i když by mě to bavilo, tak nemám čas na hraní. U ESXi jsem, ale přišel na to, že nepodporuje HW, který mám (víceméně se jedná ho HW běžného výkonnějšího PC = nejsou to serverové komponenty). Takže do doby (rok/2), než se rozhoupu do serverového HW a nějakých větších investic musím pracovat s tím co mám.Je nějaká lepší plug and play možnost než Proxmox? Co používáte vy? Jde mi opravdu o praktické zkušenosti.Šmajdalf

Velice všem děkuji za snahu a za odpovědi, které byly občas mírně mimo téma a jindy zcela mimo téma.
Je mnoho řešení virtualizace, ale procentuální zastoupení je, dle mého průzkumu, cca 80% VMware a 20% Proxmox, Hyper-V a další.