Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Virtualizace pro malý business

Dobrý den,mám takový amatérský dotaz na virtualizaci. Řeším na malé firmě možnosti virtualizace a po nějakém pátrání jsem došel ke dvou shůdným řešením viz níže. Užití bude provoz max. 6 virtuálních strojů souběžně a z toho 2 pro management firmy a 4, jako testovací stroje. Věsměs všechny s Windows (server 2019, sql, 10/11) a bězně nevytížené (cca na 10%).Pročetl jsem všechno možné a porovnal cenu/výkon a vyšlo mi toto:1) VMWare ESXi 8 (bez vCenter apod., takže free of charge)2) Proxmox 8 (s komunitní subscripcí, takže cca 2,5k ročně)Oboje nainstaluju na železo a jedu bez většího studování a command liny, což bych chtěl protože, i když by mě to bavilo, tak nemám čas na hraní. U ESXi jsem, ale přišel na to, že nepodporuje HW, který mám (víceméně se jedná ho HW běžného výkonnějšího PC = nejsou to serverové komponenty). Takže do doby (rok/2), než se rozhoupu do serverového HW a nějakých větších investic musím pracovat s tím co mám.Je nějaká lepší plug and play možnost než Proxmox? Co používáte vy? Jde mi opravdu o praktické zkušenosti.Šmajdalf

Díky za reakci. Já to považuji za malé, ale je možné, že se pohybuji v jiných kruzích. Nejde mi ani tak o rady ohledně hardwaru, ale spíše ohledně hypervisorů a praktických zkušeností s například ESXi, Proxmox, XEN, Ret Hat atd. Od koho byste volil virtualizaci pořídit a proč?

(víceméně se jedná ho HW běžného výkonnějšího PC = nejsou to serverové komponenty)

No právě. Ty komponenty nejsou stavěné na provoz 24/7, sestava asi neobsahuje HW RAID, nemá redundantní PSU, nemáš UPSku, atd...

Mám tam dostatečné parametry

Myslím že nemáýš. Ale ty to musíš vědět určitě líp.

Díky za reakci. Většina z jmenovaného je pouze otázka financí, dostupnosti a ochrany dat, tedy na preferencích každého z nás a nemá to přímou souvislost s výběrem virtualizace. Jak jsem psal, parametry mám dostatečné, ale o tom diskutovat nechci. Tak zpět k mému dotazu. Vypadá to, že máte zkušenosti s různými hypervisory, jakou virtualizaci byste tedy volil a proč? Děkuji.

nemá to přímou souvislost s výběrem virtualizace

ale má, holenku. To jen ty trochu nevíš, do čeho strkáš čeníšek.
Např. ESXi bez vSphere nemá funkční storage API, takže soubory virtuálu nemůžeš jednoduše zálohovat, nemůžeš je ani jednoduše zkopírovat, jen pomocí pomalého SCP.

Naopak u Proxmoxu budeš potřebovat poměrně velké znalosti Linuxu, abys to byl schopen dlouhodobě spravovat.

A co by kdo volil, to záleží na několika věcech:
1. požadavky zákazníka na spolehlivost, náklady na hodinu výpadku, náklady na IT podporu apod.
2. rozpočet na samotné end-to-end řešení, tedy zohledňující bod č. 1

Dokud nevyřešíš tyto dva body, nemá smysl radit.

Představ si scénáře:
1. V tvém hypa-dupa virtuálním stroji umřel disk. Co budeš dělat?
2. Tvému hypa-dupa virtuálnímu stroji umřela deska. Co budeš dělat?
3. Virtuální stroj s MSSQL nepřežil instalaci windows patche, nebo jiný virtuál byl zavirován kryptovirem.

Co budeš v takových případech dělat?

Pan ucitel, pan ucitel mozem odpoved ja?

1. V tvém hypa-dupa virtuálním stroji umřel disk. Co budeš dělat?

Vymenim ho, pretoze tam ma pole zlozene minimalne z 2 diskov a min zrkadlene. Ak mam diskov viac pouzije raid-5 alebo 6. Ak doska nepodporuje hw raid pouzijem zfs-raid pri instalacii Proxmoxu.

2. Tvému hypa-dupa virtuálnímu stroji umřela deska. Co budeš dělat?

Ak mam len jednu masinu tak ju poslem na reklamaciu, pripadne skusim zohnat novu a medzitym nebudem nikomu dvihat telefon a hra prtveho brouka.

3. Virtuální stroj s MSSQL nepřežil instalaci windows patche, nebo jiný virtuál byl zavirován kryptovirem.

Prosim pekne obnovim zo zalohy, ktoru mam oddelenu na NASku, pretoze ked mi zdochne cela fyzicka masina vzdy viem VM rozbehat niekde inde zo zalohy.

Aku znamku dostanem?

vSphere essentials stojí necelou dvacku a vyřešíš tím např. zálohování a možnost migrace.

https://www.sw.cz/vmware-vsphere-8-essential-kit-for-3-hosts-max-2-processors-per-host-esd/

podpora v HW je otázka většinou nastavení BIOSu, pokud to není nějaká prastará šlupka. Přinejhorším downgrade na verzi 7.

Jinak tvůj amatérský dotaz neřeší to podstatné: zálohování, spolehlivost (diskové pole) apod. Tvé "řešení" je tak do labu, ale ne na reálné nasazení. "server" si můžeš vystavět i na běžných PC komponentech (např. klasický PC + NAS s podporou iSCSI, přinejhorším NFS), klíčem je vždy redundance, a zálohy.

Fuu ty si dost odvazny. Ides virtualizovat na jednej fyzickej masine?
To ako vazne?
Ides si objednat community support? To ako vazne pr utebou deklarovanych znalostiach?
Dovolim si tvdit, ze lepsiu podporu dostanes tu na poradni (myslim tu bezplatnu od uzivatelov), nehovoriac o platenej, kedze aj my pouzivame Proxmox na prevadzku a mame s nim dlhorocne skusenosti.

Za mna na bezproblemovu prevadzku potrebujes minimalne 2 fyzicke stroje a niekoho kto ta podrzi ak sa nieco doje...pokazi.
Ja mam Proxmox velmi rad, za tie roky este nikdy nezlyhal, ale spravovat firmu na jednom fyzickom stroji by som sa neodvazil.
Vzdy musis mat aj plan B.
Btw mas uz odpovede na tw otazky? To su totizto bezne problemy, s ktorymi sa mozes stretnut.

Velice všem děkuji za snahu a za odpovědi, které byly občas mírně mimo téma a jindy zcela mimo téma.
Je mnoho řešení virtualizace, ale procentuální zastoupení je, dle mého průzkumu, cca 80% VMware a 20% Proxmox, Hyper-V a další.