Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 10 - CSM na UEFI - GPT

Zdar,

probírali jsme tu před časem přepnutí Windows do režimu UEFI bez reinstalace:

https://pc.poradna.net/questions/3095789-prepnuti-bios-uefi-se-zachovanim-os-co-dodrzet

https://pc.poradna.net/questions/3088473-widnows-11-tpm-2-0

Výsledek byl, že by to mělo fachat, ale je potřeba předtím předělat disk z MBR na GPT.

Asi do toho budu potřebovat jít, protože aktivace ReBAR respektive SAM u grafických karet je podmíněná právě UEFI BIOSem. Přitom ta technologie má zlepšovat výkon RTX3000, RTX4000, RX6000 a RX7000 grafik. Takže proto to řešim.

Ještě jednou bych se teda přeptal, jestli opravdu v pohodě a nenarazili jste s tím někdo, protože reinstalace teda nepřipadá v úvahu, to bych se na to radši vykašlal a řešil to až jednou budu přecházet na Win11.

Co mě ještě zajímá, jestli stačí mít GPT systémový disk nebo musím převádět všechny disky a MBR už s UEFI nefunguje vůbec?

Díky.

Hotovo. JaFi díky.

Problém nebyl.

Nástroj mbr2gpt je zjevně jen pro systémový oddíl. Na druhém datovém SSD s jedním primárním oddílem jsem to chtěl udělat taky, ale jen to vypsalo validation failed. Na systémovém disku to bylo v pohodě na validation successfly a následně to i v pohodě proběhlo. Po té jsem restartoval, v BIOSu nastavil ReBAR ON, to zároveň udělá Above 4G memory ON a CMS mode OFF. Uložil, spustil Win10, ty po přihlášení vypsaly "změna hardware, restartujte počítač", takže další restart a potom už to běželo na pohodu.