Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hľadám pre seba NAS pre zálohu fotiek, filmov a súborov.

Nazdar,

Potreboval by som od niekoho skúseného poradiť aký NAS by bol pre mňa najvhodnejší pre základnú zálohu. Žiaden profi užívateľ nie som. Ešte nikdy som sa s NAS nestretol priamo, tak neviem aké to má plusy aké to má mínusy.
Predstavujem si to tak, aby sa tam dali dať minimálne aspoň 3ks HDD s veľkosťou nejak 20TB a aby sa tie disky v tom NAS dali nejako zlúčiť, aby v prípade poškodenia jedného disku som neprišiel o dáta.
Cenu NAS si predstavujem MAX okolo 300eur. Viac do toho nechcem dať. A disky by som si kúpil postupne

A ten NAS hodlas umistit kam? Na stejne misto jako zalohovana data? Tomu pak stezi rikat zaloha.
Spis prehodnot zpusob ukladani dat - vsechna data centralne na NAS, dostupna kdykoliv odkudkoliv kde budes mit konektivitu. A ten NAS nasledne zalohovat, at uz rucne nebo automaticky
A jeste dodam - RAID v jakekoliv podobe neni zaloha.

Teraz mam 2ks 4TB western digital externe disky a tie chcem nahradiť týmto NAS...Mne ide hlavne o to aby som neprišiel o dáta.
Teraz vždy ked spustim pc tak som automaticky prihláseny aj do tích externých diskov.Len že ked mi tie disky odídu tak tie dáta už odtial nedostanem.
Preto chcem NAS aby som pri "zálohovani" dát mal istotu že aj ked mi odíde jeden disk, tak o dáta neprídem

Už tady padlo vícekrát, že NAS není záloha a RAID ti nic nezaručí. Evidentně to nechápeš, takže ještě jednou a pomalu:

* NAS je v první řadě centrální úložiště dat, ke kterým můžeš přistupovat z libovolného zařízení. Je vhodné jej umístit v nějaké technické místnosti, vyloženě nevhodný je v obytných místnostech (běží nepřetržitě a hluk z něj dokáže být časem hodně nepříjemný).

* Použití RAID1 (zrcadlení disků), zvýšíš spolehlivost oproti samostatným externím diskům, ale stále to není záloha a nemáš vůbec jisté, že o data nepřijdeš. Jsou případy, kdy jeden disk z RAIDu odejde takovým způsobem, že (laicky řečeno) naruší informace na druhým disku a můžeš přijít o část nebo dokonce i o všechna data.

* Data z NAS musíš zálohovat na jiná média (externí disky). V ideálním případě dvojmo a tu druhou kopii uložit jinde, než doma (v práci, u rodičů, příbuzných, apod.) pro případ vykradení, požáru, povodně, ...