Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hľadám pre seba NAS pre zálohu fotiek, filmov a súborov.

Nazdar,

Potreboval by som od niekoho skúseného poradiť aký NAS by bol pre mňa najvhodnejší pre základnú zálohu. Žiaden profi užívateľ nie som. Ešte nikdy som sa s NAS nestretol priamo, tak neviem aké to má plusy aké to má mínusy.
Predstavujem si to tak, aby sa tam dali dať minimálne aspoň 3ks HDD s veľkosťou nejak 20TB a aby sa tie disky v tom NAS dali nejako zlúčiť, aby v prípade poškodenia jedného disku som neprišiel o dáta.
Cenu NAS si predstavujem MAX okolo 300eur. Viac do toho nechcem dať. A disky by som si kúpil postupne

3 ks HDD? NASy se dělají dvou nebo čtyř šachtové. Podle mě ti stačí dvoušachtový, disky do RAID 1.

Vybíral bych z výrobců Synology nebo QNAP, každý má své výhody a fanoušky. Já provozuju Synology a jsem spokojen.

Namátkou bych vybral třeba tento: https://www.czc.cz/synology-ds223-diskstation/367171/produkt

Dají se taky sehnat krátkodobě použité NAS za mnohem lepší cenu, já tu svoji taky koupil přes inzerát...

NASy se dělají dvou nebo čtyř šachtové. Podle mě ti stačí dvoušachtový, disky do RAID 1.

Máš pravdu trochu som sa preklepol.

Vybíral bych z výrobců Synology nebo QNAP

Synology som už pozeral a zatiaľ sa mi páči najviac .

Dají se taky sehnat krátkodobě použité NAS za mnohem lepší cenu

Nad tým som takisto rozmýšľal, len neviem či sa nemusím obávať toho že tam bude niečo blbnúť o čom ma určite predajca informovať nebude. A ked že ja som NAS ešte nikdy nemal, tak to nezbadám

Samozřejmě kupovat použité zboží přes inzerát je vždycky trochu risk, ale dá se hodně ušetřit.

Já koupil NAS s rozšířenou RAM na 16 GB (z výroby pouze 2 GB) skoro za poloviční cenu než byla aktuálně v e-shopech a byl ještě několik měsíců v záruce (prodejce přiložil fakturu), takže kdyby něco nefungovalo jak má, mohl bych reklamovat.

A disky by som si kúpil postupne

asi úplně netušíš, jak funguje raid: záznam je uložen napříč disky.
4 disky v raid-5 mají 3-násobnou kapacitu. -10% odečti na na falešné údaje v bajtech (kupovaný 1tb=0.93tb), vejde se do toho i malá režie nasu.
(raid jen ze 3 disků by měl 2-násobnou kapacitu)

kromě úložiště tě možná zajímá, jestli má naska i další funkce: stahovadlo z netu, mediální stream, úložiště pro kamery, automatické zálohovadlo, mohl by dělat i testovací server.

Ano to ma zaujíma či má aj dalšie funkcie a hlavne či sa dajú nejaké z netu pridať. A takisto ma zaujíma či to má češtinu/slovenčinu lebo anglicky moc neviem.

A ako dalšia vec čo ma prekvapila je tá, že potrebujem originál disky od synology. Alebo sa mýlim? LEbo teraz som kukal na alze a chcel som tie najvätšie Seagate IronWolf Pro 22 TB a tie píšu že su neni kompatibilne so synology

Seagate IronWolf Pro 22 TB

taky se zamysli, co od toho nasu vlasně čekáš. kolik lidí k němu bude najednou připojeno a jestli doma potřebuješ hlučné disky se 7.200ot.

zmíněná editace fotek přes jakousi appku mi nedává žádný smysl. na nasce mají ležet originály, které nebudeš svými úpravami poškozovat.

nějaký starší popis možností nasu je tu: https://pc.poradna.net/articles/3090939-qnap-ts-230-idealne-nasko-pre-domacnost-a-malu-kancelariu

taky se zamysli, co od toho nasu vlasně čekáš. kolik lidí k němu bude najednou připojeno a jestli doma potřebuješ hlučné disky se 7.200ot.

Čakám od neho že budem môcť sa k nemu pripájať každý deň aby som z neho mohol do televizie cez aplikáciu PLEX púšťať filmy, zálohať doňho fotky,osobné súbory a tak podobne. Jednoducho povedane budem ho používať ako prídavný externý disk kde budem mať viac zaručené že neprídem o dáta.
Budem ho mať umiestnený vo vlastnej izbe a pripájať sa naň budem iba ja ako administrátor preto dúfam že aj ked tam budú klasické HDD že nebude hlučný.

zmíněná editace fotek přes jakousi appku mi nedává žádný smysl. na nasce mají ležet originály, které nebudeš svými úpravami poškozovat.

Trochu som to zle vysvetlil, ja s fotkami nebudem nič robiť a ani ich upravovať, len som chcel mať istotu že sa na každy NAS bez ohľadu na typ sa budú dať všetky aplikácie použiť.
Zároveň to chcem zameniť za klasicky externý disk ktorý už mám 10 rokov.

A ten NAS hodlas umistit kam? Na stejne misto jako zalohovana data? Tomu pak stezi rikat zaloha.
Spis prehodnot zpusob ukladani dat - vsechna data centralne na NAS, dostupna kdykoliv odkudkoliv kde budes mit konektivitu. A ten NAS nasledne zalohovat, at uz rucne nebo automaticky
A jeste dodam - RAID v jakekoliv podobe neni zaloha.

Teraz mam 2ks 4TB western digital externe disky a tie chcem nahradiť týmto NAS...Mne ide hlavne o to aby som neprišiel o dáta.
Teraz vždy ked spustim pc tak som automaticky prihláseny aj do tích externých diskov.Len že ked mi tie disky odídu tak tie dáta už odtial nedostanem.
Preto chcem NAS aby som pri "zálohovani" dát mal istotu že aj ked mi odíde jeden disk, tak o dáta neprídem

Už tady padlo vícekrát, že NAS není záloha a RAID ti nic nezaručí. Evidentně to nechápeš, takže ještě jednou a pomalu:

* NAS je v první řadě centrální úložiště dat, ke kterým můžeš přistupovat z libovolného zařízení. Je vhodné jej umístit v nějaké technické místnosti, vyloženě nevhodný je v obytných místnostech (běží nepřetržitě a hluk z něj dokáže být časem hodně nepříjemný).

* Použití RAID1 (zrcadlení disků), zvýšíš spolehlivost oproti samostatným externím diskům, ale stále to není záloha a nemáš vůbec jisté, že o data nepřijdeš. Jsou případy, kdy jeden disk z RAIDu odejde takovým způsobem, že (laicky řečeno) naruší informace na druhým disku a můžeš přijít o část nebo dokonce i o všechna data.

* Data z NAS musíš zálohovat na jiná média (externí disky). V ideálním případě dvojmo a tu druhou kopii uložit jinde, než doma (v práci, u rodičů, příbuzných, apod.) pro případ vykradení, požáru, povodně, ...

Pochopil som ako to myslíš, len mojím problémom je že nemám z rodiny nikoho tak spolahlivého kde by som dáta mohol uchovať.
Nechávať dáta uložené na 10ročných externých diskoch nechcem lebo ten ked odíde tak súbory su preč. Preto je NAS moja najjednoduchšia alternatíva ako dáta doma "zálohovať " lebo je malé percento že mi odídu obidva disky.
A tie externe čo mám by som eštze použil ako dalšiu zálohu pre prípad núdze

jen pro upresneni: zaloha znamena, ze je neco aspon 2x a fyzicky v jinem zarizeni.

naskou jen zmenis uloziste. typicky velka data ~ filmy zustanou bez zalohy. u nich ani nebyva duvod je duplikovat.
taky tam muzes mit originaly fotek ve velkem rozliseni z fotaku - a dokud je nekopnes i jinam, treba na stary usb disk, zalohovane nebudou.

samotny raid je pojistka proti umreni disku, data se po vymene zrekonstruuji.

u domaciho nasu te kvuli hluku a teplote bude zajimat provedeni s 5.400 - 5.900 ot.

Raid zajistí vyšší spolehlivost uložených dat - máš šanci, že když jeden disk odejde, tak to ostatní disk/disky přežijí.
Pak bych doporučil ty externí disky použít jako zálohu dat na NAS - to by pak byla skutečná záloha.
Záloha = uložení dat na 2 a více místech.

Jen je otrava na to myslet, protože musíš pravidelně myslet na to, že musíš externí disk připojit k NAS nebo počítači a spustit zálohu. Proto jsou automatické zálohy spolehlivější než lidský faktor.
Pak je na tobě, jak často si stanovíš zálohování - obvykle týdně stačí. Týden staré fotky máš ještě v telefonu nebo foťáku.

I z telefonu jde nastavit automatická synchronizace fotek - existuje aplikace. To samé třeba z notebooku. Stačí, když bude zařízení připojené k síti a proběhne záloha - na telefonu aplikace, na počítači naplánovaná úloha.