Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lenovo Ideopad 320 - HDD to SSD

Chcem sa opýtať, vymenil som vo svojom vlastnom notebooku 1TB HDD za 512 GB SSD. Zložil som notebook ale notebook nevidí inštalované SSD, SSD som skúšal v počítači a na 100% funguje. Najprv som z pôvodného hdd prekopíroval systém na obraz a z obrazu som potom systém prekopíroval na ssd. Notebook po nainštalovaní ssd ale nevidí inštalované ssd a neviem nič nájsť ani na internete. Viete mi poradiť, ssd je zastrčené v sata porte notebooku, jedinom sata porte notebooku. Skúšal som aj opäť vložiť pôvodne hdd a vtedy notebook funguje spomalene ale nabootuje systém. Prečo z SSD nechce?

Macrium Reflect. Tento týždeň som podobným spôsobom opravil v práci notebook vymenou hdd za ssd. Prekopíroval som operačný systém z hdd na ssd, vytiahol hdd a namontoval ssd, a počítač div divúc fungoval, žiaden problém. To samé som urobil aj cez svoj počítač, najprv som hdd umiestnil do púzdra a pomocou Macrium reflect urobil obraz disku a potom som ho prekopíroval z obrazu na ssd. Problém je že notebook ani nevidí inštalované ssd?

nevidí inštalované SSD

tys to instaloval v jiném pc?? máš dojem, že ve stolním pc a v notebooku máš stejný hardware (nebo aspoň hodně podobný)?
hm, podle dalšího popisu byl tento nápad z mateřské školky opravdu použit. no, je to tvoje zbytečná práce, ne moje.

rozdíl může být v jiných typech disků (mbr, gpt) a v jinak nastavených biosech.
to si můžeš ověřit ve svém stoláku: správa disků by měla vypsat co je to za disk, to uvidíš i podle rozdělení disku.
a pak zkontrolovat pořadí bootování v biosu: mbr ~ název disku, gpt ~ windows manager.

taky záleží, jakým způsobem jsi přenášel ten image z jednoho disku na druhý. podle výsledku to byl jen zabitý čas.
stáhni si ovladače od výrobce ntb, komplet smaž všechny oddíly na tom nepovedeném ssd a načisto ten systém nainstaluj v notebooku. jiný postup nedoporučuju.

edit: teď jsem si všimnul nicku - my se už léta známe. ty to děláš vždycky po svojem. no tak mnoho štěstí.

ani po těch 10 letech co sem chodíš ses nenaučil vypsat všechny informace: co je to za ssd. 512mb není typ.
zvláště starší biosy nevypisovaly info o m.2 disku, které už výrobci osazují delší čas.

samotný "Lenovo Ideopad 320" taky není nejpřesnější označení, mohl mít procesor 7-8. generace, anebo amd, ale to je jedno, z toho tipneme aspoň století výroby.
nějaký popis z netu: "SSD 256GB 2,5" SATA3-SSD" není m.2 disk, ale klasické 2.5" sata - to by měl bios vidět.
takže když přepínáš boot metodu mezi uefi a csm, nezmění se ti viditelnost disku?

navíc jsem se ptal, jak vidí původní stolák ten disk, ze kterého jsi klonoval. bývají možnosti:
uefi boot ... windows manager ... disk musí být gpt
csm / legacy boot ... název konkrétního disku ... disk musí být mbr

Počítač normálne načíta 1TB hdd v púzdre, a objavia sa mi dva disky windows a Lenovo
Tu je popis k môjmu notebooku a je to siedma generácia:
LENOVO IdeaPad 320-15AST 80XV00R6CK 15,6" HD A4-9120/8GB DDR4/1TB/AMD 530 2GB/W10 šedý, 2jádrový procesor AMD A4-9120 (2.2GHz, turbo 2.5GHz), 8GB operačnej pamäte DDR4 SDRAM, grafika AMD Radeon 530 2GB GDDR5; 15.6" HD displej (1366x768 bodov), 1TB HDD disk 5400 ot, bez mechaniky, WiFi ac, Bluetooth, HDMI, kamera, čítačka pamäťových kariet, 2x USB (1x 3.0 / 3.1 Gen 1 a 1x 2.0), operačný systém Windows 10 Home

1TB hdd som vymenil za 2,5" SSD DISK Kingston 512 GB a tak by notebook mal fungovať...

Skúšal som a nepomohol to, tak som to zmenil znova na AHCI. Notebook aj tak hlásil neexistujúci disk v biose. Dnes ráno som skúšal znova, disk sa bez príčiny a bez môjho zásahu, sám inicioval a systém nabehol, už z SSD. (Tu už fakt asi zasiahla nejaká nadprirodzená sila) Bohužiaľ, notebook ide len o máličko lepšie ako pred tým, aj z vysokorýchlostným ssd notebook seká. SSD má zápis 480MB/s a čítanie má 500MB/s Rovnaký SSD disk som kúpili na svoj služobný notebook a tam nastala výrazná zmena. Vypol som aj zbytočné aplikácie ale notebook aj tak seká, premazal som %Temp%, vypol programy po spustení, odinštaloval som predinštalované zbytočné aplikácie od MS, zbavil som sa prázdnych priečinkov??? Vystriekal som notebook od jemného prachu, toho tam bolo ale maličko, aj batera je v poriadku 8 Hod, 26 min bez pripojenia k sieti. Notebook stále seká, nemôžem urobiť diagnostiku ram lebo notebook nemá dvd mechaniku, ešte až budem mať voľno v práci kúpim chladiacu pastu a skúsim prepastovať processor. Má tam byť 2x4GB Ram ale je tam len jedna 8GB Ram.

nemôžem urobiť diagnostiku ram lebo notebook nemá dvd mechaniku

Však mechaniku nepotřebuješ. Memtest 86+ můžeš nabootovat z flešky a otestovat. Pokud ale PC nepadá do modré smrti, tak bude RAM asi v pořádku, ale testem nic nezkazíš. Každopádně bych to vyřešil čistou instalací Windows+ovladačů ze stránek výrobce notebooku a budeš mít klid.

Ty předinstalované aplikace jsou otrava (většinu jsem taky odinstaloval), ale zcela určitě nic nezpomalují :-)

Co konkrétně znamená "seká" ??? Možná probíhají nějaké aktualizace. SSD výrazně zrychlí start systému a aktualizace, nicméně CPU se nezrychlí. Co tam běží "po spuštění" ???

Po spuštení beží AMD, Windows Defender, Cortana (už odinštalovaná), HD Audio, Skype (už odinštalované), Macrium reflect (Už odinštalované). 25.7.2022 notebook išiel ako má a keď som sa vrátil z dovolenky 9.8.2022, notebook zo dňa na deň stratil výkon. Windows je preinštalovaný na čisto a sú nainštalované najnovšie ovládače, spustené sú aj záložné časti procesoru.

tento pc - vlastnosti: kolik gb ram windows vidi

stahnout "ms autoruns" - zajimava spousteci mista jsou: logon, scheduled tasks, services.

ale kdyz chces resit a) klon instalace z jineho pc (spatne, jde ti pomaleji nez puvodni hdd) alebo lepe b) novou cistou instalaci (radeji win profi), nevim proc se zabyvas c) nefunkcnim starym systemem, ktery mel povolene automaticke rozdrbavani ovladacu pres aktualizace.

takže v biosu jsi byl, sláva. ano, ahci je správně.
sekci boot jsi jistě viděl, její nastavení tajíš, ale to je tvůj problém.

typ ssd je sata, to stačí. jak ho zobrazíš v biosu jsem psal výše.
kingston ssd je nový, nebo z druhé ruky / z alienexpressu?

není jasné, proč ten systém nenainstaluješ od nuly na ČISTÝ ssd?
w10 stáhneš od ms, ovladače od výrobce ntb. instalačku na flashku dostaneš přes rufus, ms creature tool, ventoy ...

pokud klonuješ disk nějakými svými vlastními postupy, jistě sem dokážeš dát screen z pc ze správy disků (nebo rozumnějšího partition editoru), který ukáže připojený ssd.
ale už popis, že systém z toho ssd nabíhá i přes sata připojení pomaleji než z hdd, varuje, že to klonování nedopadlo dobře - tímto směrem bych nepokračoval.

edit: při práci není ideální, když jsou lidi masochisti, zdržuje to.
2jádrový AMD A4-9120 https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A4-9120&id=3093 ... nemá smysl křísit
"1366x768 bodov" ... nemá smysl křísit