Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava pro PC

Ahoj lidi,

konečně nadešel čas vyměnit starý PC (cca 9 let) za nový.
Měl by někdo prosím čas se podívat na vybrané komponenty?
https://www.czc.cz/220746,364349,362771,329209,202872,362192,329072,331708,331709/kody

Tady seznam:
Seasonic Focus Plus Platinum - 550W
Intel Core i5-13500
ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI D4 (DDR4) - Intel B760
Kingston Fury Beast Black 128GB (4x32GB) DDR4 3200 CL16
Fractal Design Define C, černá
Endorfy Fortis 5 Dual fan
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)
Kingston SSD FURY Renegade, M.2 - 1000GB
Kingston SSD FURY Renegade, M.2 - 2000GB

Zdroj mi přijde trochu předimenzovaný, ale mám pocit, že pod 500W se snad nic už neprodává.
Vždy jsem měl Intel, tak jsem volil ze stejné značky. Je AMD opravdu lepší volbou? Nějaký tip?
MB jsem chtěl s WIFI, což je u stolního PC asi zbytečnost, ale aktuálně někdy využívám... ale možná by se našla nějaká levnější varianta MB. Co Asus a kvalita?
Vzhled skříně moc neřeším, ale chtěl jsem nějakou rozumnou kvalitu.
Chladič jsem dal na základě doporučení, ale možná je nějaká lepší volba?

Vůbec si nejsem jistý u SSD disků. Raději preferuji dva disky - jeden na systém, který bude dostávat bídu a druhý disk na "data"...
Je to dobrý výběr? Asi mě zajímá hlavně spolehlivost. 9 let mám SSD disk od Intelu a myslím, že OK, ale to byl svět ještě v pořádku :D

Hry nehraji, takže grafika tam není.

Děkuji za případné připomínky

Taky jsem měl vždy Intel, potom začalo být AMD lepší a tak teď mám vždy AMD, a to nejméně do doby, dokud bude lepší volbou.

Píšeš co na PC neděláš, ale když chceš radu ohledně nového PC, měl bys taky napsat co na něm děláš.

SSD když začínaly, byly MLC, to byly držáky, teď jsou v lepším případě TLC a v horším QLC, už to tak spolehlivé není.

Moc se v nabídce AMD nevyznám, asi úplně netrvám na Intelu... na druhou stranu, ten procesorový výkon až tak nevyužívám.

Předmět dotazu měl být PC sestava pro práci, asi jsem byl už unavený.
Nejvíce ocením RAM a rychlost disku.
Programuji, pracuji s MySQL, spouštím přes WAMPu webové aplikace, hodně otevřených záložek v prohlížeči (asi největší požírač RAM), někdy Photoshop, práce s archivy (zip).

https://www.czc.cz/202872,220746,363971,364665,362192,366358,331696,331697,329072/kody

Takhle mi to přijde rozumné.

Pokud bys chtěl šetřit, tak bych to viděl na starší generaci AM4, akorát tam bude potřeba grafika, protože pro tvou práci si myslím, že by PCIe3 mohlo být omezující a Ryzen 5700G s integrovanou grafikou PCIe4 nemá. Takže bych tam volil Ryzen 5700X (8jádro) nebo na programování a sql si myslím, že bys uživil i Ryzen 5900X (12 jader), ale oba nemají integrovanou grafiku, takže to chce nějakou levnou dokoupit.

Pokud je to pracovní PC, ve smyslu firemní, děláš na živnosťák, tak je všechno ok, ale pokud by tomu tak nebylo, tak si tu poslední dobou většinou kupujeme druhotné licence Windows z aukra, které jsou za pár stovek a člověk na tom ušetří. Pro doma je to ok, do firemního PC bych to nedával.

Na techpowerup píšou, že Kingston FURY Renegade jeto samé jako KC3000, akorát má navíc certifikaci pro PS5, takže tím pádem ok, KC3000 je kvalitní.

Jinak teda ale neřikám, že je vždycky kvalitní, dneska ty SSD to je sázka do loterie, já třeba měl "štěstí" na WD a Samsung, že mi odešly po pár měsících ještě v záruce, takže reklamace a peníze zpět. Ale u disku to zamrzí, naštěstí "umim" zálohovat. Přitom, když se někoho zeptáš na kvalitní SSD, tak ti řekne něco od Samsungu nebo WD. Jenže ve výsledku výstupní kontrolu dneska ve fabrice nedělají nikde, takže na značce nezáleží. A ty Kingstony, o kterých se tu bavíme, mají velmi slušný výkon a šance na vadný kus není ani větší ani menší, takže proč ne Kingston.

Ano, Seasonic je kvalita!