Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o pomoc - Komplexní problém s PC pro zkušené! (VIDEO TDR FAILURE)

Ahoj všem,

Mám problém, který se začal objevovat nedávno. Začnu tím, že popíšu všechny aspekty mého problému a níže ve zprávě popíšu, co předcházelo této situaci.

Problém se skládá ze 3 částí, které se nahodile dějí:

1. Náhodné zaseknutí kurzoru a celého systému, chvilku po zapnutí počítače (pomůže pouze restart)
2. Náhodné zaseknutí načítání systému již v biousu (základní obrazovka desky gigabyte A320M), kde se točí „načítací“ kolečko, zasekne se a dál se nic neděje (pomůže pouze restart)
3. Náhodně vyhozená modrá obrazovka (modrá smrt?) s errorem:

STOP CODE – VIDEO TDR FAILURE
What failed: nvlddmkm.sys

Co předcházelo?

Počítač mi po zapnutí před 2 měsíci nenabíhal (no signal). Větráky běželi na plno a musel jsem ho v podstatě na tvrdo vypnout tlačítkem na zdroji a znovu nahodit, aby naběhl (toto jsem udělal tak 5x když jsem zjišťoval v čem je problém)
Nakonec se přišlo na to, že by špatný zdroj (600W), koupil jsem tedy nový. Počítač jsem vyčistil od prachu, bez vyfoukávání kompresorem abych nic neponičil. Přepastoval jsem při tom procesor. Udělal cable management a vše poctivě a správně zapojil s novým zdrojem, a to vše v antistatických rukavicích.

PC pár dní běžel normálně, než se začalo dít to co píšu výše.

Co jsem vyzkoušel?

1. CMD a příkaz sfc/scannow
Kde bylo zjištěno, že systém měl nějaké poškozené soubory a údajně byly opraveny a změny se měli projevit po restartu. Po restartu jen černá obrazovka. Pomohlo vytáhnout kabel od monitor (napájecí, což vůbec nechápu!)

2. Windows utilita na opravení Startup procesu (neúspěšně – kde se systému nepodařilo opravit)

3. Nainstalovat nejnovější ovladače nVidia (dříve jsem používal starší a bylo to bez problému a nevím, zda tyto problémy začali po instalaci nových, což bylo ve stejném časovém horizontu, jako když jsem měnil zdroj)

Teploty a stav HW:
- Teploty jsou všechny v pořádku.
- Zátěž HDD, CPU, GPU v pořádku (task manager)
- Paměti jsou nové se zárukou 22 měsíců, zkoušel jsem prohazovat

Poslední indicie je, že ještě před tím, než jsem měl problém se zdrojem mi občas nahodile (1x týdně) vypadl signál od monitoru v průběhu práce na PC nebo ve hře. Myslel jsem, že je vadný DisplayPort kabel (tak jsem s ním zahýbal u monitoru a vše jelo dál).

Napadlo mě ještě zda to nemůže být tím, že mi systém běží na 8 let starém SSD 250Gb Samsung Evo, ale to by se mi PC nezasekl při načítání chipsetu základní desky.

Přijde mi to, že je to jako s autem, postupně se se*e všechno. Opravím brzdy, a odejde čerpadlo, udělám čerpadlo a praskne řemen a tak dále..

Prosím o konstruktivní rady.
To, že můžu koupit novou grafiku, desku nebo to hodit do šrotů vím, ale třeba je to něčím jiným a řešení bude zdarma případně za pakatel.

HW:

OS: Originál Windows 10 Pro
GPU: MSI Nvidia GTX 1060 6Gb Gaming X
CPU: AMD RYZEN 3 3100
MB: GIGABYTE A320M-H
OM: Viper Steel 32GB DDR4 3200Mhz CL16
Storage:1x 1TB HDD Seagate Barracuda ; 1x 250GB SSD Samsung Evo 850
PSU: GIGABYTE P550B (nové)

Děkuji předem všem za pomoc.

Změna kategorie, původně: PC sestavy (host)

Vypadá to na nějaký problém s grafikou. Mrkni na video https://www.youtube.com/watch?v=pB2JRcPP9oE
Edit: Jinak viz. Host. Určitě není na škodu zkontrolovat RAM a disk. To udělej i v případě, že to bude fungovat po instalaci nových ovladačů.
Live linux je taky dobrá volba, tím zjistíš, jesti je to HW problém nebo SW. V nejhorším čistá instalace WIN+samozřejmě ovladače ze stránek výrobce desky.

Když to je jenom pro zkušené, tak nevím, jestli můžu odpovídat?
To slohové cvičení taky hodně rádců odradí.
==========================================

- Paměti jsou nové se zárukou 22 měsíců, zkoušel jsem prohazovat

Že jsou nové nic neznamená, prohazování taky nemá velký efekt. Zkus je zapojit po jedné a hlavně udělej Memtest.

U disků bych zkontroloval SMART hodnoty.

Otestovat nabootování z live OS, jestli se vyskytnou stejné problémy?

I když indicie spíš ukazují na grafiku, ideálně vyzkoušet jinou nebo tu tvoji v jiném PC.

Tím prohazováním myslím, že jsem je zkoušel po jednom ve slotu jedna, potom slot 2, pak druhá slot 1 a nakonec slot 2.

Slohové cvičení jsem psal právě proto, abych se vyhnul rýpancům, že půlka věcí k analýze problému mi zde chybí, ale člověk se prostě nemůže zavděčit všem. :)

"Pro zkušené" jsem napsal právě pro to, aby to lidi donutilo rozkliknout ;) (každý si většinou myslí, že je zkušený, ne ?)

Každopádně děkuji. Vyzkouším hned jak budu doma a podám info.

Snad to tou grafikou nebude. Nebyl s ní nikdy problém a nahráno na ní je málo (2-3 hodiny týdně), ale to asi nehraje roli v životnosti.

k te historicke grafice zbytecne updatujes ovladace, kvuli tomu staremu lowendu nikdo nebude vyvijet a hlavne testovat nove ovladace.
najdi si aspon rok stare a po odinstalaci soucasnych je tam vrat.

instalace pc je puvodne z obchodu, nebo vlastni?
ve druhem pripade bych nechal soucasny ssd jako zalozni, koupil nejaky rozumny nvme a nainstaloval system znovu.

pred vymenou ssd zkoukni vypis crystaldiskinfo, jestli nemas chybu c7 - to zamrzani uz v biosu.

Díky moc za tipy.
Našel jsem na fóru, že historicky nejlepší byla verze 442.59 tak je tam nainstaluju.

Instalace PC je moje. PC jsem postavil v roce 2020, ale ten SSD disk jsem dostal od kamaráda z jeho starého PC, který skoro nepoužíval. (postavený 2017/2018)
Mrknu se jeste na ten výpis z crystalddiskinfo a podám info.

Díky!

vlastni samodomaci instalace obvykle znamena ignorovani zakladnich ovladacu k desce.
casto to znamena horsi kompatibilitu s periferiemi desky, s jejich obecnym popisem, s power managementem.
proto se kazda nova instalace zacina driverem chipsetu.

crystal... chyba c7 : crc error by znamenala vadny napajeci konektor nebo datovy kabel k ssd.

Moc díky ještě jednou.

Až k tomu sednu tak udělám vše, co tady píšete a zítra podám info.

Pokud vím tak jsem po instalaci systému chipset ovladač instaloval. Vždycky jsem to dělal a mám pocit, že i teď to nebylo jinak, ale pro jistotu prověřím.

V první řadě tedy:

1. Odinstaluji staré ovladače GPU a dám starou a nejlépe hodnocenou verzi. (https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/158181/en-us/)
2. Odinstaluji staré ovladače chipsetu a nainstaluji opět znovu. (https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-H-rev-1x/support#support-dl-driver-chipset)
3. Projedu PC crystaldiskinfem a uložím výstup.
4. Stáhnu Ubuntu a vytvořím bootovací USB disk a přes noc pustím Memtest86 a uložím výstup. (https://ubuntu.com/download/desktop)

Nakonec na základě výstupů z testů a rad udělám čistou instalaci Windows na M.2 disk, pokud se ukáže, že je problém opravdu v SSD.

Ještě něco, co by jste mi doporučili udělat ?

Děkuji

kur... c7: vidíš to hexa číslo úplně vpravo (raw)? přepočítej si, kolik je decimálně 2424(hex) ! samozřejmě že tam má být 0 a toto nejspíš způsobilo mnoho chyb souborového systému na disku.

vyhoď sata kabel, nový pro jistou zapoj do jiného slotu v boardu (systémový disk má mít co nejnižší port)
ze zdroje zapoj jiný napájecí konektor. a jestli náhodou používáš napájecí redukci molex-sata, vyhoď ji, nebo se nauč jí malým šroubovákem zdeformovat kruhové kontakty pro těsnější dotyk.

ale další možnou příčinou táto chyby může být vadná ram.
-> bootovací flasku s memtest a nech běžet hodinu-dvě: https://memtest.org/
nebo aspoň tu diagnostku paměti, co mají windows v sobě.

Jak píšu - nevěděl jsem jak ty informace číst a proto jsem zde. Abych se něco naučil. To, že se má číst hodnota RAW jsem netušil.

To C7 vidím a samozřejmě ho beru v potaz, jak píšou kolegové výše, ale když jsem koukal na X videí na youtube (dobře hodnocených), tak většina měla ID C7, nicméně když se na to koukám teď zpětně, tak v RAW hodnotě mají 00000000 :)

Teď mi doma běží Memtest z flashky tak až dorazím domů pošlu výsledek. Pokud teda nebude barák v plamenech :-D

Zatím všem děkuji.

je dobré, že 9.200 chyb bereš v potaz. ano, správný počet chyb s id c7 = 0.
vznikají vypadávajícím datovým tokem, nebo vypadávajícím napájením - proto je bezpodmínečně nutná výměna obou těch konektorů.
teoreticky mohou být viníkem i vadná data z ram, ale to by se projevilo mnoha modrými obrazovkami bsod.

Ty chyby už tam vznikly a jsou tam, co chceš resetovat. Některé chyby sice jdou resetovat - odstraněním a znovu vytvořením logického oddílu nebo dlouhým formátem disku v případě HDD, ale u SSD to přeci resetovat nechceš. Uložíš si printscreen toho CrystalDiskInfo a budeš sledovat, jestli se hodnoty mění a chyby přibývají.

reset c7: neřešil bych to, disk už by měl potom běžet bez chyb a můžeš na něj zapomenout.
jen připomínám, že kvůli velkému počtu chyb to chce nejdřív udělat kontrolu disku ve vlastnostech c: (ve skutečnosti je to kontrola souborového systému, kterou tento pc potřebuje),
a potom test nepoškozeného systému:

sfc /scannow

vyhledat cmd.exe -> pravým myšem spustit jako admoš -> vepsat ten příkaz a spustit.
https://wintip.cz/464-jak-opravit-poskozene-nebo-chybejici-systemove-soubory-windows

sfc/scannow jsem udělal ještě před sepsaním mého slohu a konec výsledku proběhl úspěšně (úspěšně opravené poškozené soubory).

Teď doběhl test pamětí.:
+ System

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-MemoryDiagnostics-Results
[ Guid] {5f92bc59-248f-4111-86a9-e393e12c6139}

EventID 1101

Version 0

Level 4

Task 0

Opcode 0

Keywords 0x8000000000000000

- TimeCreated

[ SystemTime] 2023-10-31T18:33:57.6692332Z

EventRecordID 70524

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 6748
[ ThreadID] 6752

Channel System

Computer DESKTOP-33TG477

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- UserData

- Results

LaunchType Manual

CompletionType Pass

MemorySize 32716

TestType 10

TestDuration 3790

TestCount 12

NumPagesTested 8348743

NumPagesUnTested 1777

NumBadPages 0

T1NumBadPages 0

T2NumBadPages 0

T3NumBadPages 0

T4NumBadPages 0

T5NumBadPages 0

T6NumBadPages 0

T7NumBadPages 0

T8NumBadPages 0

T9NumBadPages 0

T10NumBadPages 0

T11NumBadPages 0

T12NumBadPages 0

T13NumBadPages 0

T14NumBadPages 0

T15NumBadPages 0

T16NumBadPages 0

sfc/scannow jsem udělal ještě před sepsaním mého slohu

něco jsem zaslech.
a teď ještě jednou a pomalu, aby to pochopil úplně každý:
- nejdřív vyměnit ty kabely k disku, pravděpodobně způsobující tu chybu c7 / crc error
- potom provést kontrolu disku - ve vlastnostech c:
- a až nakonec (1) při dobrém připojení disku a (2) s opraveným souborovým systémem spustit test: sfc /scannow

k memtestu: vypsal ti chybu? nevypsal. to stačilo uvést.

Btw. včera i dnes běžel systém bez záseku, ale dějí se divný věci. Třeba přetal fungovat chrome - nenebíhá okno a ani aplikace v procesech. Odinstaloval jsem a instalačka se rozeběhne a pak spadne.
Zkusil jsem hrát a po půl hodině při stabilních fps a teplotách opět zamrzl obraz.. teď už fakt nevím zda má smysl kupovat nějaký NVMe disk do 1000,- a zkusit nainstalovat nový systém.. modrou smrt s VIDEO TDR ERROR už nemám - jen to zamrznutí obrazu.

SATA kabel mi dorazí dneska do Alzaboxu. Dělám to co můžu dělat hned.

Nevím jestli lidi jako ty někdy přemýšlí, že všichni nejsou takový profíci, ale uvítal bych menší míru toxicity a rádoby vtipného sarkasmu.
Rád si nechám poradit, ale s*at mi na hlavu nemusíš.

Radu jsi dostal okamžitě. Místo, aby ses jí řídil, tak dál řešíš milión věcí kolem a ještě ke všemu u vás na dědině nemáte jediný PC krám, kde bys koupil SATA kabel obratem, ještě že tam máte Alzabox. Taky nějaký divný. Zajímavý, že lidi, kteří rady ignorují, mají vždycky plnou hubu toxicity.

Z Prahe nejsem to je pravda, ale dědina to taky není a borec s IT má 14 dní dovolenou, ale to víš taky.
Řeším X proměnných, protože ten problém jich má X - doptávám se a zajímám se. Takhle funguje proces učení. Nejsem jako ty, nevím všechno.
A pokud se podíváš na moje odpovědi tak zjistíš, že 90% toho, co jste mi tady radili jsem již udělal tak jaké ignorování rad ?

Asi máš ze mě kopřivku, tak mi tady neodepisuj pokud tě to tak irituje a budeme oba v klidu žít dál.
Jako slušný člověk ti poděkuji za všechno co jsi mi poradil a Ahoj.

Live OS bez problému. Chkdsk C: proběhl bez jediné chyby.
Teď už jen ten sata kabel.

Případně mám domluvenou starší GPU od známeho (970 GTX) tak pokud to nepřestane ani potom tak zkusím jinou grafiku před tím než koupím NVMe a udělám čistou instalaci Win.

Díky moc.

Ahoj všem, tak jsem vyměnil datový kabel a udělal chkdsk + sfc /scannow.
Zatím vše vypadá dobře. Nejsou FPS dropy, žádný BSOD ani zamrzlý obraz.
Níže jsou výsledky testů, ale podle mého laického oka to vypadá v pořádku:

C:\Windows\system32>chkdsk c:

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

244197375 KB total disk space.
206799964 KB in 417252 files.
366448 KB in 188707 indexes.
0 KB in bad sectors.
1084907 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
35946056 KB available on disk.

C:\Windows\system32>sfc /scannow

Beginning system scan. This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

Tímto děkuji všem za váš čas a rady !!