Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vypalování CD rychlostí max. 4x - nejde nastavit

Zdravím vás s rychlým dotazem týkající se vypalování.
Potřebuji vypálit několik CD disků ideálně rychlostí 1x (max. 4x) a narazil jsem na problém, že na dnešních nových mechanikách toho asi zjevně úplně nedocílím. Vypalovat musím pomocí programu CloneCD. Ten nastavení rychlosti umožňuje, avšak při vypalování po chvilce rychlost vyšplhá na, patrně nejvyšší možnou, jakou mechanika dokáže.
Teochu jsem hledal informace a údajně nastavení v programu pouze vyšle požadavek na rychlost vypalování, ale záleží na FW konkrétní mechaniky jak s tím naloží, respektive nemusí na to hledět - nevím jestli je to pravda, neboť do té míry jsem se tím nikdy nezabýval.

Lze toto nějak obelstít? Můžu sehnat starou mechaniku a přes emulátor připojit k notebooku a pokusit se vypálit, ovšem ani na bazarech již mechaniky z devadesátek moc nejsou a kdo ví, jestli by to vůbec vypálilo. Čili raději bych nějakou přívětivější cestu kýženého výsledku.

PROČ to chci: mechanika ve starém autorádiu nic jiného, než CD z doby neandrtálské nepřečete. Jedná se o datová CD s aktualizací FW, takže to musí být jaksi 100%.

Děkuji předem.

Vypalovačka je součástí notebooku HP Pavilion DV6820ec, víc nevím, ale asi to tedy nebude ideální. Média jsem vyzkoušel běžně dostupná. Verbatim, Philips, Maxell.

Můžeš mě prosím nasměrovat na nějakou kombinaci, která by mohla funguvat?

Kouknul jsem na mechaniky, co mám doma z počítačů okolo roku 2000 - 2005. Všechny se chlubí rychlostí 52x.

Protože jsem nevěděl, že to takto zjistím. Proto lezu sem.

V tom Infotoolu 5 je u rychlosti čtení i zápisu jenom 24x. Čili jde spolehlivě říct, že nijak jinak to neumí?
Jinak mechanika nese označení DS8A1H. Verze FW atd. asi netřeba, protože tedy asi nic jiného neumí. Pak je zvláštní, že CloneCD vypaloval 10x, ale třeba kecal, nevím.

Takže poshánět pár CD různých značek, které umí max 4x. To bude nejspíš pěkný oříšek. Jo, tohle už jsem zjistil, že jsou v tom obrovské rozdíly. Zvláštní je, proč zrovna mechanika Blaupunktu je tak citlivá na volbu disku a vypalování, protože CD jsou v pořádku a v počítači je normálně načtu.

Různé značky, většinou co jsem sehnal levně. Značkové Verbatim, Samsung nebo Sony jen na důležité věci. Kupoval jsem je po velkých baleních, takže jsem neřešil, že se někdy nepovedlo a vypálil jsem nové. Pak různé šunty X-site, Emgeton, Eximpo, Imation, Princo, Euro-shopper, Gigamaster apod. A nejvíc jich je bez potisku. To jen ze 2 krabiček, co jsem tu našel, měl jsem toho plno a asi někde zahrabané mám.
Nejstarší z nich je asi Samsung CD_R 74S, 650MB/74min, tam je natištěno jen 1x, 2x, 4x, 6x,8x. Víc to asi ještě neumělo.
IMHO já myslím, že na rychlosti pálení v podstatě tak nezáleží, nižší rychlost se doporučovala jen na zvýšení spolehlivosti. A těch tvých pár kB nebo MB to vypálí rychle taky, jen si pak zadej volbu zkontrolovat data.

Úplně všude, kde jsem hledal info okolo Blaupunkt, tak píšou, že je třeba to pálit pomaloučku, jinak to nepřečte. Originál CD s mapami je asi určitě to lisované. Hlavně je ta čtecí plocha jednobarevná a ne jako to co vypálím doma, kde je tmavší vypálená plocha a světlejší neobsazený zbytek.

Ty řešíš rychlost, ale ta není vůbec podstatná. Podstatné je dostatečné odlišení pitů (rozmítačů laseru) od netknutého povrchu disku. Pokud mechanika v autě s tím má problém, musíš hledat vhodné médium (existují 3 typy - Cyanine od Taiyo Yuden - mé nejoblíbenější, Phtalocyanine a poslední "modré" Azo od Verbatimu). Hledej origo Yudeny (dnes pod značkou JVC), případně bych zkusil co nejbledější média s Phtalocyaninem.

A samozřejmě nepálit na nějakém pochybném laptopovém pálítku, ale na pořádné 5,25" paličce (NEC, Yamaha, LG) co má výkon a spolehlivost. Notebookové palítka jsou strašný šunty.

Tak jsem objednal tebou zmíněné CD JVC na Allegru. Na našem trhu jsem nenašel - paklík po 5 ks se už nikde neprodává a 100 potisknutelných bych měl asi ještě na příští dva životy. Tak až ten skvost přijde, vysmahnu to na staré Sonce, která je pouze na CD a ve své době to byla údajně solidní mechanika. Případně zkusím zapojit i ten Teac, ale to moc nevidím, ten už onehdy blbnul při čtení.
Pak dám vědět výsledek ;-)

Já jsem vázán pouze na program CloneCD, protože někdo někdy udělal image v tomhle programu a je k tomu i nějaký profilový soubor, kde je asi nějaké info o tom, jak se to má vypálit + to má svojí příponu. Samotná data jsou v img. Nevím, jak by si to rozumělo v jiném programu, ale díky za tip. Až se s tím budu prát, zkusím všechno, co půjde.

Hlavně je úplně jedno, v kterém programu to vypaluješ. Ten program neudělá nic jiného, než že zavolá firmware mechaniky a proces vypalování řídí firmware. Pokud teda tvůj program umí přepínat rychlosti vypalování, tak nemá žádný smysl instalovat a zkoušet dalších milion programů, protože ani ty nebudou dělat nic jiného.

Díky za rozsáhlou odpověď, zkusím ho sehnat a samozřejmě vypálím na desktopu. Mám sice staré mechaniky (Sony CD z 2002 a LG asi 10 let starou), ale snad to postačí, aspoň to zkusím. Vypálily dohromady třeba 10 disků. Teac z 1998 asi riskovat nebudu.

Já jsem do téhle problematiky nikdy takhle do hloubky nepronikal, nebyl důvod. Dneska v době flash pamětí už to vlastně z hlediska dat také význam nemá (aspoň pro mě). Když chci kvalitní hudbu, tak mám originály CD, kazety, anebo samozřejmě LP, ale to je také kuriozita, pustit si desku na shit věži a pak u zvukaře :-)

Tak jsem pořídil údajně ty JVC disky, ale asi to bude poděl od poláků. Není tam žádné info o tom, že by to byly JVC ani na disku a ani žádný obal. Tak se kdyztak můžete bavit na moje konto. Možná ale ty potisknutelné JVC žádné označení nenesou. Přikládám aspoň fotky rubu a lícu pro ilistraci.

Edit: tak je to v pořádku, v Nero InfoTool ukazuje výrobce Taiyo Yuden, takže snad je to ok. Minimální rychlost 4x. Jdubto vysmažit na Sonce a zítra vám dám vědět, jak to dopadlo. Je ale našlápnuto dobře, řekl bych.
[97764-20231108-202656-jpg]
[97765-20231108-202530-jpg]

První Yudeny jsem pálil někdy před necelými 20 lety - stále jsou čitelné..
Co se kvality týká, skvělé byly zlaté Kodaky, ale to je tak už možná i víc než 30 let. Verbatim (pokud je to ta kvalitnější šarže, tak je to dye od Mitsubishi chemicals, ty horší "indický" CMC, kterému dnes Verbatim i patří)

Jen tak pro večerní samostudium, kdy DIIT byl ještě CDR a chodili tam hlavně paliči: https://diit.cz/clanek/jak-poznat-prave-dvd-taiyo-yuden/13452 :-)

Tu značku vůbec neznám. Nejhorší byly disky Emgeton, na ty jsem měl smůlu a málokterá mechanika je dokázala po vypálení přečíst. Ikdyž mám v PC dvě vypalovačky (jedna Samsung a druhá LG), tak už dlouho nepálím, tak netuším jak je to dnes, ale když vytáhnu archiv DVD s filmy tak to přečtou obě mechaniky.

Je to možné. TY je značka na kterou se orientovali profesionálové a navíc oni nedělali OEM (resp. dělali, ale koncoví výrobci si to balili do svých značek). Originál TY média přímo z fabriky šla koupit vždy jen po spindlech po 100 ks/spindl, který jsi většinou tak jak byl založil do duplikátoru.

Kdybych to měl shrnout, tak neznám nekvalitní médium TY, ta kvalita byla nepřekonatelná, jak u CD, tak DVD. U Verbatimu to bylo střídavě - kvalitní Mitsu dye se střídalo s levným a nekvalitním CMC.

Hádat se tu nebudu. Jestli o to moc stojíš, vyfotím ti to stejné CD s dobrým světlem a pod několika úhly. Je naprosto v pořádku jako ostatní 4, které jsem zatím použil.

DVD je mi k ničemu. CD jsem v první řadě vypálil Verbatim, ale na ntb. To DX nepřečetlo. Možná, když bych ho vypálil na té Sonce, tak jo. Chtěl jsem mít jistotu a když už jsem oživil 22 let starý kompjůtr, tak jsem vzal rovnou ty CD JVC.

Nemáš pravdu.

Potištitelná CD mají na lícové vrstvě celkem silný povlak (existují dva typy, "glossy", který umožňuje fototisk a "matt" který je hrubší), které mají tloušťku několik desetin mm. Teprve pod ním je stříbrná odrazová a zápisová vrstva. Udělat vryp do potiskovací vrstvy musíš udělat docela hrubě šroubovákem, aby ses vůbec dostal skrz, takže nějaké pošolíchání po zaprášeném stole s tím neudělá vůbec nic.

Naopak škrábance na čisté polykarbonátové vrstvě docela spolehlivě navyšují chybovost a u nekvalitních (nebo nekompatibilních) mechanik to už většinou znamená nečitelnost nebo fatální chyby.

Myslím, že tady nikdo nevypálil tolik CD a DVD co já. :-)

Odfocené CD bylo úplně to první. Na něm ještě ochranné plexi na vrchu fochu. Asi to nestačilo, každopádně ty ostatní jsou netknuté. Rovnou jsem zkusil na tiskárně funkci potisku CD, když už to takhle vyšlo a i to dopadlo skvěle.

Pevně věřím, že to autorádio přečte a já budu moci vkáknu dát zelenou fajfku.

Nez vymyslet "rovnak na ohejbak" nebude lepsi vymenit to praveke autoradio za neco soudobeho, co bude umet prehravat jakakoliv CD (pokud se tohoto jiz preziteho media nechces vzdat), zaroven bude dost pravdepodobne umet i preghravani z USB nebo pametove karty, pripadn e umet streamovat pres BT napriklad z mobilu?!

Musel bych tam dát něco, co tam nepasuje. Tahle krabice je dobova a přesně na míru. Kupodivo má dostatečnou konektivitu na svoji dobu a aux, kam posilam video z mini desky s Androidem a k tomu tam posílám zvuk z BT modulu. Čili jsem v tomhle predpotopním zařízení rozchodil Android Auto a normalni stream hudby z mobilu přes BT. Žadný čínský 2 din nechci. Mapy jsem si pořídil na origo CD na bazaru, originální disky TomTom, nemám potřebu ušetřit 1000 za pofidérní výpal map. Toto téma jsem založil kvůli akci flash firmwaru, protoze ta krabice na mě mluví německy a píše anglicky. Dá se to přežít, ale když je možnost, chci to počeštit. Bohužel originální disky s FW nemají už ani ve Škodovce, tak jsem se do toho dle návodů pustil sám, jinak mi to zařízení dostačuje. Jinak řečeno, víc nepotřebuji. Do teď jsem měl kazetové Blaupunkty a vůbec mibto nevadilo.
Co se týče zvuku, tak jsem několikrát ověřil, že čínské 2din mají podstatně horší zvuk a kupovat např. Kenwood za 10k se mi nechce, protože se stejně nevyhneš úpravě kabeláže na ISO standard, pak převodníky odporových tlačítek volantu a přenos informací po CANech na Maxidot.

2013. Poslední, co vyšly pro DX. Mám tam ale nabastlené to Android Auto, takže si na displej DX pošlu Waze případně a je to. Zase takbdůležité to pro mě není, protože nevyužívám auta natolik. Snažím se také dost jezdit podle cedulí, když už. Přijde mi, že za chvíli z těch všech zařízení zblbnem a zcela se vytratí zbytky analytického myšlení.

Aha, ono bez konkretniho typu lze tezko urcit jestli je to 1 nebo 2DIN radio. Pokud tam mas nabastlene AA a vyreseny stream audia tak bych to nehrotil.
Mam to podobne, dodelane bezdratove CarPlay do iDrive - sice lze sehnat i aktualni mapy primo od BMW, ale popravde kdyz mam Waze na obrazovce skoro driv nez stihnu nasednout :-D

Android radio jsem tam mel chvili a nevyhovovalo mi to,. Sice to umelo kde co, ale...

Já jsem to tam někde nahoře psal, co to je zač, ale tak to asi zapadlo do útrob nekonečného textu. Běžně se to značí jako MFD1 nebo prostě Škoda DX. Displej to ma celkem hrozivý a není dotykový. To jsem si říkal, že bych mohl také dodělat, protože k desce bych mohl připojit průhlednou dotykovou plochu, ale tak to už je zase jiné téma.

Ono popravde pod Blaupunkt Travelpilot DX to naslo jak 1 tak 2 DIN verze, takze bez uvedeni konkretniho cisla modelu tezko soudit. Otazkou je jestli tam bastlit dotyk pokud je obrazovka mala a hrozna. Ve svem aute jsem mel chvili dotykovou Android obrazovku (jednotka radia je oddelena a zutala/musela zustat puvodni). Po nejake dobe jsem ale vracel OEM obrazovku bez dotyku a zrcadleni telefonu vyresil jednoduseji jednotkou ktera se zapojuje mezi hlavni jednotku radia a displej. Funguje to paradne a skoro bych rekl lepe nez v novych autech. Nevyhovoal mi dotyk (ne vse slo ovladat z mechanickeho ovladace) a ve finale i ten Android. Sice to umelo/mohlo umet spoustu veci jako prehravani videa, DVB-T2, DAB, nahravani z onboard kamer atd ale stejne jsem dospel k tomu ze to nepotrebuju a ani to neni pohodlne ovladatelne.

Jojo, na google to vyhledá z nějakého důvodu snad všechny Blaupunkty. Já to chápu. Měl jsi v tomhle výhodu s tím odděleným displejem, tam jde napasovat cokoliv mezi to. Já uvidím, jak zprovozním ten základ a pak uvidím. Stejně navi moc využívat nebudu, takže možná tam dám jenom BT modul na aux a tím to skončí.

Některé hodně staré mechaniky prostě četly jen lisovaná CD ... nech si to vylisovat v Loděnici :-) Existuje i nějaká levnější matrice pro malé náklady ... poptej se :-)

Nebo je ta mechanika vadná, zaprášená, slabý laser ... ten se provozem opotřebovává, takže na pálenky už nemusí stačit (mají menší odrazivost, než lisovaná).

první zádrhel bude v té letité vypalovačce, jestli ještě vypaluje stopu jak má.
druhý v auto/cd/rádiu, jeho čtecí paprsek musí být už hodně rozostřený.
třetí bude v médiích, ta se (podobně jako tehdejší vypalovačky) vyráběla do rychlostí 4x, potom 8-10x, nakonec až 52x. zaměnitelnost nebyla úplně bezproblémová - a to ještě když byly ty krámy nové.

potřeboval bys nahradit interní mechaniku v autě.