Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nová grafická karta - PCI Express x16 - Nefunguje

Dávnejšie som tu dal otázku, či mi bude fungovať nová grafická karta.

Je to tu:
https://pc.poradna.net/questions/3185482-nova-graficka-karta-pci-express-x16

Dal som tam všetky údaje. Následne som kúpil procesor a grafickú kartu, ktorú mi poradili. Všetko pasuje. Keď zapnem počítač, tak všetko svieti a ventilátory sú spustené, ale na obrazovke nič nie je. Skúšal som to kombinovať, ale nefunguje ani jedno. Pri grafickej karte by mohlo ísť o kábel. Použil som HDMI kábel, ktorý tam pasuje. Lenže pri procesore neviem. Všetko pasuje, len sa to nechce spustiť.

Matičná doska:
GIGABYTE A320-DS3

Nové súčiastky:
AMD Ryzen 5 5600
GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G

prvé spustenie trvá dlhšie, tak že je otázka či si to nevypol tesne pred nabehnutím biosu ale to nikto z nás nebude vedieť.

1. Jediné čo môžem poradiť je, aby si vyskúšal podotlačať všetky káble čo tam máš

2.Ked nepomôže bod jedna, tak budeš museť skontrolovať zakl.dosku či máš všetko správne zapojené.

3.Ak si si istý že je všetko zapojené správne, požičaj si od niekoho funkčnú grafickú kartu aby si si bol istý že chyba nebude tam.

4.Ked nepomôže bod tri tak vyskúšaj vymenit displayport kabel za iny. Ak ani to nepomôže, tak ešte skúsiť vymeniť monitor

Mám stopu. Možno by to mohlo byť toto. Keď som zapol počítač, tak mi tam nabehla nejaká automatická oprava. To znamená, ze sa to možno už nastavovalo. Skúšal som obidve kombinácie a nešla ani jedna. To znamená, že som prv vyskúšal vymeniť len procesor a potom len grafickú kartu. Nešlo ani jedno.

psal jsem o revizi biosu F51g, ať si s ním deska rozumí.

ale vypadá to na jiný případ, že skutečný stav pc tajíš a máš zvlášní postup.
nejdřív nic nefungovalo, ale najednou "tak mi tam nabehla nejaká automatická oprava"
tam už je strčený cizí disk s instalací windows z jiného pc?? takovými babraly se nezabývám, ti patří na alík.cz.

jestli je tam prázdný disk pro nový pc, má být po zapnutí vidět úvodní obrazovka pc (post) s možností vstupu do biosu.
když je pouze černá bez textů, je to často jiným kabelem, než je předvolené pořadí videovýstupu v biosu.
taky externí pcie grafika (3060) se obvykle detekuje a povolí automaticky.

Nič netajím. Možno ide o nejaké nedorozumenie. Napíšem sem všetko, čo bude treba. Žiadam o radu, lebo to neviem. Keby som bol profesionálny programátor, ktorý všetko vie, tak by som sa na nič nepýtal.

Celý postup:
- Je to ten istý počítač, na ktorom práve som. Nie je to nový počítač. Vymenil som procesor a grafickú kartu. Následne som zapol počítač a monitor jednoducho nešiel. Počítač išiel, ale stále tam bola len čierna obrazovka.
- Skúsil som vymeniť len jednu vec. To znamená, že som tam dal starý procesor a starú grafickú kartu. Lenže nešlo ani jedno.
- Následne som to nechal tak. Dal som tam starý procesor a starú grafickú kartu. Naskočila tam nejaká automatická oprava a počítač sa následne zapol. To je všetko.

aha, čtu dost nepozorně. to je asi tím, že nejsem programátor.
nový procesor nemá integrovanou grafiku, tak potřebuje nějakou externí. výměna procesoru může znamenat deaktivaci windows - proto není nejlepší nápad najednou měnit víc komponent.
ta 2. a 3. věta postupu jsou stejné (starý procesor a stará neznámá grafika).
teď to po vrácení zpět jede asi postaru - ukazuje správce zařízení nějaké změny? nějaká neznámá zařízení?
správce zařízení a odebrané komponenty: https://www.computerhope.com/issues/ch002209.htm

jestli je stará grafika taky nvidia, začal bych její výměnou. kdyby byl starý procesor s integrovanou grafikou, dal by se při neúspěchu strčit konektor grafiky do základní desky, jestli ta jede a co se děje.

pro úplnost by to chtělo zjistit verzi biosu, jestli vyhovuje novému cpu. bývá napsaná někde na desce, vyčte ji diagnostický program (sysspec, speccy, ...), nebo zkusit příkaz:

wmic bios get smbiosbiosversion

hledat "F51g" nebo vyšší.

Pri tom druhom kroku, vtedy som tam dal len jeden komponent. Teda vyskúšal som to takto:
- starý procesor a nová grafická karta
- nový procesor a stará grafická karta
Nefungovalo ani jedno.

Práve teraz mám bios F21.

Aktuálne komponenty:
AMD Ryzen 3 2200G (4 jadrá, 3.5Ghz)
MSI GTX1050 Ti 4GT

Teda, čo mám urobiť ako prvé? Ako si dal už predtým, tak ešte je treba revíziu biosu na verziu F51g. To urobím, len mi povedz, čo mám teraz urobiť ako prvé, aby všetko fungovalo.

viz předkolega. podle čísla i data pořízení tvého r3 2200g je ti jasné, že bios f21 je starší, než požadovaný f51g.

nicméně můžeš začít i kontrolou nové grafiky: když ti nenaběhne, přepneš monitor na základní desku s integrovanou grafikou v ryzen r3-g a zkontroluješ, co vidí správce zařízení.

Taky jsem si toho nikdy nevšimnul... To spíš výrobce přestane vydávat nové BIOSY a tím ukončí podporu desky, ale že by odstranil podporu starých CPU kvůl novým CPU se mně nezdá.

Stiahol som tie súbory zo stránky. Následne som ich rozbalil a dal na USB. Potom som to išiel aktualizovať cez bios. Naskočili tam prvé nastavenia. To znamená, ze tam bolo povedzme, že aktualizovať bios alebo uložiť terajší bios. Keď som išiel bios aktualizovať, tak to ďalej nešlo a napísalo tam tamto. Na internete som hľadal, čo s tým. Niekde bolo napísané, že môže ísť o to, že je tam príliš veľký rozdiel a možno musím prv stiahnuť nejaké iné verzie a aktualizovať to postupne. Mohlo by to ísť takto?

Neviem, čo myslíš. Preskúmal som internet. Pozrel som sa na viacero možností, aby som všetko urobil správne.

Toto je napísané pri tom biose:
Usage :
efiflash [Input or Output File Name] [Command]..

Switch options for Efiflash.exe:
/C - Clear DMI data. (default: Keep DMI data)
/S - Save Original BIOS Image to Disk
/R - Reboot System after BIOS Update
/DB- Update both main & backup BIOS

Poraďte mi niečo. Musí to nejako ísť. Ako hovorím, možno treba tie verzie aktualizovať postupne.

Ako som postupoval:
- Stiahol som súbory biosu. Stiahol som verziu F51g.
- Následne som to rozbalil a dal na USB. Boli tam štyri súbory. Tie všetky som rozbalené dal na USB.
- Potom som išiel do biosu. Dal som Q-Flash a následne som išiel podla možností. Bola tam možnosť aktualizovať bios. Následne trebalo vybrať ten bios na tom USB. Dal som ďalej a ďalej to už nešlo.

Na internete som to skúmal. Všetko som urobil presne, ako bolo na internete. Im to na internete fungovalo.

Pretože sa do toho až tak nerozumiem. Viem základy, ale nie všetko.

Myslíš toto:
https://www.gigabyte.com/cz/Motherboard/GA-A320-DS3-rev-1x/support#support-dl-bios
- Neviem, čo presne myslíš. Ja mám verziu F21. Potrebujem verziu F51g.

Tu je to povedzme napísané:
https://www.reddit.com/r/gigabyte/comments/bqjikv/invalid_bios_image/

Je tam napísané toto:
FIX: Simply Update to F31 and then you can Update to whatever version (F62 in my case) worked for me.
- Myslíš tieto medziverzie? Možno musím prv nainštalovať verziu F31 a až potom verziu F51g.

Ide to. Aktualizoval som bios a nový procesor funguje. Lenže stále mi nejde tá grafická karta. Dám ju do počítača. Keď počítač zapnem, tak sa spustí veľmi nahlas. Vyzerá to, akokeby išla na maximum. Lenže obrazovka nejde. Vyzerá to, akokeby obrazovka vôbec nebola zapnutá. Zapojil som tam HDMI kábel. Ten istý, ktorý mám aj na starej grafickej karte.

a v biose mas integrovanu kartu zakazanu alebo povolenu?

Ak ju máš povolenu tak ju zakáž, aby sa monitor nepripajal na integrovanu ale na dedikovanu

Keby som bol profesionálny programátor, ktorý všetko vie, tak by som sa na nič nepýtal.

jezisi, mam chut vsetkych podobnych BFU vytrieskat, aby si uz nikdy nemysleli, ze podobne servisne veci tykajuce sa PC, riesi programator.
99% programatorov vobec nevie ako PC funguju. Tvoria software a nepotrebuju to. Na rozdiel od nas, servisakov.

To máš jako pilot a pilot. Jeden je pilot formule jedna a druhý třeba pilot letadla a někomu to hned nedojde, protože ví, že prostě "řídí" :-)