Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bios Toshiba

Zdravím, potřebuju aktualizaci biosu notebooku Toshiba L850 (PSKG8E-04V016CZ), ať hledám kde můžu, neumím najít. Tento bios verze 6.0 nenajde ssd disk. Na jiném taky Toshiba L850 je verze 6.8 a tam ssd disk mám. Může mi někdo poradit? Děkuji
Už se mi podařilo najít a nainstalovat bios verze 6.8, ale ssd disk stále nejde, v tom druhém stejném je bez problému.

Po tomhle jsem se díval a není, pouze usb legacy. Nikde v žádné záložce není, proto jsem hledal update biosu, ale nepomohlo. v tom prvním, ve kterém disk jde je cms, ale v tom druhém není. Jinak na běžný sata disk instalovat jde a už to mám, ale chtěl jsem ssd disk. Bohužel, asi to nepůjde.

Ne jde mi pořád o ten ssd disk v jednom pc jde a v druhém totožném nejde, mám na něm různé programy a jejich nastavení se mi teda nechce provádět, proto ho nesmažu, klon je na běžném disku, ale ten je jako záloha. Na instalaci jsem použil jiný sata disk a s tím šla instalace bez problému. Jen jsem skoušel ssd disk přehodit do druhého pc a tam nenajel, ty pc jsou totožné. Ještě, jak jsem už psal koupím nový ssd disk a uvidím zda půjde instalace. Jinak děkuju všem co se mi snažili pomoci

já se dočet, že má 2 stejné notebuky, ale v jednom bios ukazuje zašedlé pole uefi a ten mu nevidí ssd.
ne že se nerozjede instalace, ale už bios si neporadí s cizím ssd.

to bych snad chápal, kdyby se díval jen do "boot order" -> tam měl předvolený "windows manager" -> ten potom očekává "gpt disk" (pro zašedlý režim uefi) a on tam cpe z jiného notebůů "mbr disk" (pro režim legacy/csm).
ale kdyby se díval v biosu na nastavení sata, tam přece ten ssd musí být vidět vždy.

jestli je to jak popisuju: změnit režim v biosu na povolený legacy, tím se objeví možnost nabootovat ze sata disku a už to vezme mbr disk.

teddy je to jak píšeš.
ale toto jsou instalatérské základy, zas někdo nedával na učňáku pozor.

Ať hledám jak chci, tak režim v biosu změnit nejde, opravdu jsem prohledal vše! Ovšem bios ten disk opravdu vidí, najde ho a popíše správně, dokonce i istalátor ho najde, ale nastartovat z něj nejde, teď jsem se díval. Základy jsem prostudoval, ale kde není co měnit, měnit nejde.

"viditelny ale nefunkcni" ssd zatim pripojis jako druhy disk ke stolaku nebo k druhemu ntb. nesmi byt bootovaci.
ve sprave disku windows (uplne na pikacu app) snad prectes typ funkcniho disku, bude mbr nebo gpt.
potom ten ssd, bude nejspis to druhe.

respektive misto tupe spravy disku, ktera totiz neukazuje nic, jde stahnout jakykoli free partition manager: minitool, niubi, atd.

tim budes konecne i ty vedet, kde je problem, kdyz se typy disku budou lisit.

jestli nechces zachovat data na ssd, staci odstranit vsechny jeho oddily a zmenit typ disku v tom partition manageru, aby byl stejny s funkcnim diskem. muzes sem dat i screeny obou tech disku.
pak ho vratit do ntb a spustit novou instalaci.

kdybys potreboval zachovat data na ssd, musel bys v biosu jeho ntb nekde najit a prepnout rezim mezi uefi a legacy/csm, nekde kolem boot sekce.

ale ty myslim na ssd nic nemas, se ti ho nepovedlo videt. pak to znamena, ze ho prizpusobis zasedlemu uefi nastaveni ntb = v tom pomocnem druhem ntb/stolaku nastavis ssd na gpt typ.
pak ho muzes vratit do ntb kam patri a tam spustit instalaci, uz se chytne.

bodly by screeny funkcniho hdd i nefunkcniho ssd - z toho partition manageru.

Pravděpodobně máš někde povolený CSM, který znemožňuje přepnout na UEFI, anebo je ještě horší varianta, že to ten konkrétní kus má vyloženě zakázáno, nebo je tam nastaveno heslo adminstrace. Budeš muset projít všechny volby, dovzdělat se co která znamená, zkontrolovat, jestli můžeš měnit jiná nastavení.

Dokud nepřehodíš boot na UEFI, tak ti ten disk s OS z jiného stroje fungovat nebude.

co kdyz mel jeden disk gpt, druhy mbr, nejakym zpusobem zalohu/klon na ten ssd dostal, ale toto pochopitelne bootovat nebude.

proto jsem po nem chtel screen obou disku z part.manageru (syntaxi vi a diskpart odmitam nosit v plysove hlave)

zrovna tak se vsadim, ze prepnout zmenu bootovani musi v biosu jit, ale nemame ho pred sebou.