Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava i pro střih videa do 40 tis.Kč - prosím o doladění

Zdravím, chtěl bych vás požádat o kontrolu, popř. úpravu níže uvedené PC sestavy, kterou budu min. z 80% používat na nenáročnou práci (office, internet, multimédia, …) a pouze příležitostně na nenáročný střih domácího videa (SW ještě nemám, ale uvažuji o Sony Vegas nebo zda poradíte jiný intuitivní program – CZ lokalizace podmínkou) a úpravu fotografií (Zoner) … hry nehraji. Chtěl bych, aby mi sestava vydržela s nějakým upgradem x let (současná více jak 10).

1) Základní deska: GIGABYTE Z790 GAMING X AX
2) Procesor: Intel Core i5-13500
3) Chladič procesoru: Noctua NH-D15 (nebo by možná stačil daleko levnější Endorfy Fortis 5 Dual Fan)
4) Paměť: Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO
5) SSD disk (na OS, SW): Kingston SSD KC3000, M.2 - 1TB (popř. větší Kingston SSD KC3000, M.2 - 2TB)
6) Další disk (na data a sestříhané video, které pak bude uloženo na NASu): Rozhoduji se mezi HDD diskem WD Red Plus 4TB a SSD diskem Kingston SSD KC3000, M.2 - 2TB (s tím, že bych časem, až ceny klesnou, dokoupil další - větší SSD)
7) GK: GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G (rev.2.0), LHR, 12GB GDDR6 (popř.ASUS GeForce DUAL-RTX3060-O12G-V2, LHR, 12GB GDDR6) nebo doporučte nějakou lepší do 10 tis. Kč (vhodnou na střih videa, jak jsem psal hry nehraji)
8) Zdroj: Seasonic Focus (GX-650) - 650W nebo raději s polo-modulární kabeláží Seasonic Focus Gold - 650W a bude stačit výkon?
9) Skříň: Fractal Design Meshify 2 Compact Black Solid (popř. be quiet! Pure Base 600 Black)
10) Ventilátory: 3x Arctic P12 PWM PST, 120mm (pokud jsou nutné … ????)
11) Čtečka karet a USB vstupy: AKASA čtečka AK-CR-06BK a TP-LINK UH720 (v případě skříně Fractal) nebo Akasa AK-HC-05U3BK InterConnect (v případě skříně be quiet!)

11) Monitor: dokoupím později – prosím doporučte nějaký pro střih videa v cenové relaci do 8 tis. Kč – vzhledem k místu 24“, max. 27“ (zatím používám Samsung SyncMaster 2243BW)

https://www.czc.cz/0f48r61qaagjdb4a786mq29j7a/seznam

Požadavek na (ne)hlučnost: PC bude v ložnici, ale pracovat se na něm bude převážně přes den, takže nepotřebuji ani žádné „světýlka“ 😊
Finanční limit: do cca 40 tis. Kč (bez monitoru)

Prosím o vyjádření k jednotlivým komponentům, zda jsou zvoleny vhodně (cena x výkon) a tak, aby celá sestava byla vyvážená.

Poraďte prosím, jakou GK vzít, zda RTX 3060: GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G (rev.2.0), LHR, 12GB GDDR6
https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-rtx-3060-gaming-oc-12g-rev-2-0-lhr-12gb-gddr6/321809/produkt
nebo RTX 4060: PALiT GeForce RTX 4060 Dual, 8GB GDDR6
https://www.czc.cz/palit-geforce-rtx-4060-dual-8gb-gddr6/377625/produkt

Plusem 3060 je 12GB
Plusem 4060 je podpora kodeku AV1 (nevím, zda při střihu domácího videa využiji?) a DLSS 3, ale pouze 8GB
Nejzásadnější ovšem je zkutečnost, že RTX 4060, jak jsem se dozvěděl, má skoro poloviční propustnost paměti při o něco lepším výkonu, takže je obecně při střihu videa (DaVinci Resolve) horší než 3060 (ve hrách je samozřejmě lepší).