Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava i pro střih videa do 40 tis.Kč - prosím o doladění

Zdravím, chtěl bych vás požádat o kontrolu, popř. úpravu níže uvedené PC sestavy, kterou budu min. z 80% používat na nenáročnou práci (office, internet, multimédia, …) a pouze příležitostně na nenáročný střih domácího videa (SW ještě nemám, ale uvažuji o Sony Vegas nebo zda poradíte jiný intuitivní program – CZ lokalizace podmínkou) a úpravu fotografií (Zoner) … hry nehraji. Chtěl bych, aby mi sestava vydržela s nějakým upgradem x let (současná více jak 10).

1) Základní deska: GIGABYTE Z790 GAMING X AX
2) Procesor: Intel Core i5-13500
3) Chladič procesoru: Noctua NH-D15 (nebo by možná stačil daleko levnější Endorfy Fortis 5 Dual Fan)
4) Paměť: Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO
5) SSD disk (na OS, SW): Kingston SSD KC3000, M.2 - 1TB (popř. větší Kingston SSD KC3000, M.2 - 2TB)
6) Další disk (na data a sestříhané video, které pak bude uloženo na NASu): Rozhoduji se mezi HDD diskem WD Red Plus 4TB a SSD diskem Kingston SSD KC3000, M.2 - 2TB (s tím, že bych časem, až ceny klesnou, dokoupil další - větší SSD)
7) GK: GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G (rev.2.0), LHR, 12GB GDDR6 (popř.ASUS GeForce DUAL-RTX3060-O12G-V2, LHR, 12GB GDDR6) nebo doporučte nějakou lepší do 10 tis. Kč (vhodnou na střih videa, jak jsem psal hry nehraji)
8) Zdroj: Seasonic Focus (GX-650) - 650W nebo raději s polo-modulární kabeláží Seasonic Focus Gold - 650W a bude stačit výkon?
9) Skříň: Fractal Design Meshify 2 Compact Black Solid (popř. be quiet! Pure Base 600 Black)
10) Ventilátory: 3x Arctic P12 PWM PST, 120mm (pokud jsou nutné … ????)
11) Čtečka karet a USB vstupy: AKASA čtečka AK-CR-06BK a TP-LINK UH720 (v případě skříně Fractal) nebo Akasa AK-HC-05U3BK InterConnect (v případě skříně be quiet!)

11) Monitor: dokoupím později – prosím doporučte nějaký pro střih videa v cenové relaci do 8 tis. Kč – vzhledem k místu 24“, max. 27“ (zatím používám Samsung SyncMaster 2243BW)

https://www.czc.cz/0f48r61qaagjdb4a786mq29j7a/seznam

Požadavek na (ne)hlučnost: PC bude v ložnici, ale pracovat se na něm bude převážně přes den, takže nepotřebuji ani žádné „světýlka“ 😊
Finanční limit: do cca 40 tis. Kč (bez monitoru)

Prosím o vyjádření k jednotlivým komponentům, zda jsou zvoleny vhodně (cena x výkon) a tak, aby celá sestava byla vyvážená.

Bych začal tím, kde se bude provádět ten střih videa, opravdu na grafice? Jinými slovy se mi nelíbí to "SW ještě nemám". Bych si jako první sehnal software a zjistil, jestli opravdu budu akcelerovat výkon přes grafickou kartu a až potom bych začal skládat PC, obzvlášť když máš požadavek na nízkou hlučnost. Nakonec platí to i pro procesor, jestli potřebuješ z důvodu softwaru na střih Intel nebo tam můžeš dát něco od AMD, co bude méně náročné na chlazení a pomoct tak zase tomu PC k nehlučnosti.

Původně jsem uvažoval, že GK dokoupím později, že stačí integrovaná v procesoru, ale známí mě přesvědčili, že GK je dnes využívána jak k rychlejšímu renderingu např. u Sony Vegas, který preferuji, tak k urychlení činností v ZPS ...
Co se týče procesoru - preferuji Intel ...

Pokud chcete ticho, tak AMD určitě lepší volba. A není důvod nepoužít, naopak - za stejné peníze dostanete víc výkonu při nižší spotřebě = potřeba míň chladit = ticho. U grafiky - rozhodně něco od Nvidie, tam ta akcelerace je fajn. Ale klidně verzi s 8GB RAM (nebo RTX4060 8GB za podobnou cenu).

Základní desku ne Gigabyte, bez ohledu na platformu. Osobně bych nechtěl rotační disk, pokud postačí 4TB, tak SSD. Jen jako velké "cold storage" pokud je potřeba, nějaký velký ( = víc než 4TB).

V tom slově na začátku. ;-)

BTW - poslední půlrok jsem poskládal 5-6 streamserverů s ASRock Z790 PG LIGHTNING a i7 13700 (pro hw encoding potřebuju iGPU - QSV), nonstop provoz, a celkem spokojenost.
(někdo bude namítat že je tam nic moc integrovaná zvukovka - ale v daném užití je irelevantní.)

... nebo mi doporučíte nějakou jinou?

Intel mi poradil známý, který mi snad (nyní zaneprázdněn stavbou domu) bude PC skládat ...
Vím, že je to "mrtvá" platforma, což mi až tak nevadí, protože v současném PC jsem za 10 let přidával pouze SSD disk, paměti a vyměnil nefunkční GK.
A po měsíci ladění sestavy pro platformu Intelu již nemám čas ani sílu vymýšlet sestavu pro AMD ...

Averzia voci AMD je stale velka...zakaznikovi teraz posielam 3x Zbooky za cca 6k, cize pracovne stanice defacto a trval na Inteloch lebo sa mu to osvedcilo.
Iny dokaz nedodal, ale pokus presadit AMD mi nevysiel...pricom AMD su bezne skladom a o tie Intelacke musim este zabojovat, aby boli vobec do konca roku.

Tady ta Intel představa je hodně skreslena, W je v podstatě stejná, lidi mate jen maximalní papírové TDP mám je vyzkoušené a jen v extrejmnějších případech přesáhnou 100W (zpravidla u *K* verzí), což se nestane třeba během hraní a 65W bych extrémem určitě nenazval a bez problému ho uchladí ten novej modrej stock CPU cooler který je součástí balení.
(Pravda ale je, že jako v připadě rending kde jsou využity všechny jadra na maximum, je W podstatnější a byla by muset být zvolena jiná strategie chlazení)

Kromě toho, co se týče rending etc, je Intel stale velli dobrá volba, s IGP u verze 13* by se obešel i bez Pcie GPU, ta optimizace v tomto případě je stale víc jak velmi korektní, v syntetických testech i vykonější jak Ryzen 7 5900X, a o proti Ryzen 7000(X) netrpí tak úzkým hrdlem z hlediska propustnosti paměti.

Jenže tady není řeč o hraní, ale právě o renderování videa, kde to nejkvalitnější co je, je kodek běžící na CPU - a ten běží na 100%, takže zcela určitě dosáhne, nebo i přesáhne (podle nastavení BIOSu desky) hodnotu PL2. A to je v tomto případě (i5-13500) 154W.

Za mě je rendering na GPU (a je jedno jestli Intel/nvidia/AMD) vhodný tak pro hráče a na YT.

HW akcelerace se nerovna jen encoding. ;-) Ten je samozřejmě nejlepší "sw", hw enkodéry v grafikách jsou dělané "na rychlost", ne na kvalitu. Ale úplně bych nezavrhoval, jde o to na co se ten výstup použije. BTW - iu Intelu je QSV encoding do .h264 docela slušný, lepší než u Nvidie. Ta má navrch v HEVC.

Poraďte prosím, jakou GK vzít, zda RTX 3060: GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G (rev.2.0), LHR, 12GB GDDR6
https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-rtx-3060-gaming-oc-12g-rev-2-0-lhr-12gb-gddr6/321809/produkt
nebo RTX 4060: PALiT GeForce RTX 4060 Dual, 8GB GDDR6
https://www.czc.cz/palit-geforce-rtx-4060-dual-8gb-gddr6/377625/produkt

Plusem 3060 je 12GB
Plusem 4060 je podpora kodeku AV1 (nevím, zda při střihu domácího videa využiji?) a DLSS 3, ale pouze 8GB
Nejzásadnější ovšem je zkutečnost, že RTX 4060, jak jsem se dozvěděl, má skoro poloviční propustnost paměti při o něco lepším výkonu, takže je obecně při střihu videa (DaVinci Resolve) horší než 3060 (ve hrách je samozřejmě lepší).