Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Booting iba do biosu bez externej gpu

Zdravim
Mam problem s nacitanim Windowsu 10. Predal som GPU tak mam len internu GPU na procesore i9 13900k. Stale ma hadze do biosu. CSM som zmenil na enabled , ale po restarte sa to nezmeni a ostava disabled, skusal som aj vypnut secure boot, ale tiez to nejde, po restarte sa vrati na enable. Neviete co by trebalo este pomenit v biose aby to nabehlo? Skusal som vybrat baterku, nacitat optimalne nastavenia, ale zatial nic nepomohlo. Doska pre zaujimavost je Gigabyte Aero G z790.
Diky za kazdu radu.

A jak to overim, uz som pocul o tom, ale nikdy som si to nevsimol, ze kde to je, alebo ako to zistit. ale jak som pisal do teraz to islo, az po vydrani GPU to prestalo ist. Uz som preinstaloval x pc a nebol taky problem.
Myslis ze vybratim GPU sa mohlo nieco zmenit MBR/GPT?
Doteraz som mal stale zapnuty CSM, bez toho mi to neislo.

tak urcite. nabootovat z live servisniho usb: hirens64 chce radsi ssd, staci nejaky live partition manager/linux.

kdyz bude disk zacinat jedinym 100-500mb oddilkem (a bude mit na sobe napsane mbr), je to mbr disk pro legacy boot podle disku.

kdyz tam bude pidioddilku 2-3 (a bude mit typ gpt), je to gpt disk, bootujes v rezimu uefi z windows manageru.

V pohode. Mam objednanu, dufam ze v stredu , stvrtok dojde. Inaksie ine zmeny ako xmp, rychlost mysi z1 na 4 co som zmenil v biose tak tie ostali v pohode. Len to csm a boot secure mi nechce zmenit a tam je ten problem. Disk som skusil v inom pc a windows nabehol ok

Bolo vsetko odpojene, samozrejme na nejaku dobu, aby sa to resetlo. baterka je ok, pred vybratim gpu bolo vsetko ok, po vybrati to ide len do biosu, takze len nejake nastavenie treba urobit, skusal som vela veci a nic. mozno to je banalita, len aka. na procesore je urobeny delit, ale to s tym asi nema nic spolocne.

nastavenia som skusam aj take aj take

odpojil som vsetko, aj od siete, vybral baterku, odpojil 24 pin od dosky, poodpajal disky. Momentalne kupujem novu GPU, tak to este neviem vyskusat s externou GPU. ale malo by to fungovat s tou internoiu. Len nechapem co sa tam mohlo prepnut (vypnut) v biose po vybrati GPU.

Běž trošku s dobou :-)
Zazálohuj uživatelská data.
Zaktualizuj EFI pokud není nejnovější.
Stáhni instalačku Windows 11 (iso nebo esd).
Vyčisti, převeď a zformátuj flashku na GPT a NTFS pomocí diskpart.
Zkopíruj ručně soubory instalačky na flashku.
Nastav efi na kompatibilní s Windows 11 (efi, tpm, secure boot, csm disable...).
Nabootuj z instalačky, odstraň všechny oddíly na disku, na který chceš instalovat Windows, a instalaci proveď na prázdné místo (instalačka disk převede na GPT).
Teoreticky bys pak měl mít pc v nejlepším možném stavu :-)

Ako nebol by problem nanovo nainstalovat, len vela som z toho este nerobil, ako je napr. previest disk na GPT, viem to spravit vo windowse,ale disk musi byt prazdny v spravca diskov atd. pokial sa nedostanem do windows, tak to neurobim tymto sposobom. diskpart som neskusal
Ako zalohovat pokial sa nedostanem do windowsu. Nikdy som nepotreboval zalohovat, tak so to nerobil.
aktualizovat efi, bios som aktualizoval neviem ci aj efi.
windows som instaloval iba z dvd