Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zřejmě vadná vestavěná RAM notebooku

Dobrý den, poslední dobou se mi stávalo, že notebook buď při načítání operačního systému nebo později při práci zamrzal a byl nutný restart.
Zkoušel jsem instalaci OS, ale nic se nezlepšilo.
Po opakované kontrole diagnostikou operační paměti ve Windows 11 se mi jednou zobrazilo, že je vadná RAM, ostatní testy byly bez závad, ale opakovaných restartů jsem se nezbavil.
V notebooku je pevně vestavěný modul 4 GB a jeden slot na paměť, kde mám Kingston ddr4 s maximální možnou velikostí 8GB.
Když jsem že slotu tu přidanou paměť vyndal, notebook ani nenaběhl, svítí jen tlačítko napájení a obrazovka je černá. Takže mi přijde , že je vadná ta vestavěná.
Jde to nějak řešit, nebo je to konečná?
Notebook je Lenovo IdeaPad 3, s procesorem AMD 3700u a grafikou Vega 10.
Díky za názory.

Ja neviem na čo existujú sloty a sockety, keď všetko pájame na dosku priamo. To je ako keby som mal pánty ku oknám, aby sa dali skvačiť, ale ja by som zamuroval okno do steny priamo. A keď sa rozbije sklo či poškodí okno, tak musíš búrať stenu aby si to mohol vymeniť. Už len nech to "právo na opravu výrobku" od EÚ dotiahnu tak, že výrobcovia budú musieť všetko robiť rozumne = používať sloty a sockety, a nechať každý komponent vymeniteľný.

Sice mimo téma, ale zrovna okna se s pevnou části dělají a občas to logiku má. Otvírá se třeba jen třetina nebo existují i jiná řešení.
A je pravda, že je to levnější. Jedno takové jako prosvětlovací s matným sklem místo původních skleněných tvárnic máme doma na straně k sousedům.

Tak hlásím, že jsem otestoval memtestem a ta přidaná píše, že SPD detected, ta vestavěná SPD not detected, i když jí teda vypsal. Chyb to našlo 0.
Nyní se projevuje notebook tak, že jednou za cca 5 startů naběhne a drží, v ostatních případech se nespustí Windows a zůstane viset někde po zobrazení loga výrobce. Tím pádem se aspoň může udělat záloha toho, co jsem si tam od posledního zálohování přidal.

Už jsem si ale stejně napsal Ježíškovi, teď už jen koukám po nabídce.

Kupoval jsem tam dalších 8 GB a nacpal jsem je místo té vyměnitelné jejich právě do toho jediného slotu. Celkově jsem tedy měl původně 8 a pak 12.
Ale pokud byste se zajímal o koncepční řešení této řady, tak bohužel ve všech noteboocích této řady je napsáno, že obsahuje RAM přímo na desce. Mně vůbec nenapadlo, že by zrovna toto měl být problém.
Jde ta integrovaná nějak alespoň zakázat? Že bych s tím vydržel aspoň pod stromeček...

Ale pokud byste se zajímal o koncepční řešení této řady, tak bohužel ve všech noteboocích této řady je napsáno, že obsahuje RAM přímo na desce.

Právě, že nezajímám. Takový notebook bych si nikdy nekoupil, ale to je vedlejší. Zakázat asi nepůjde.

Asi bych pátral v BIOSU/UEFI, jestli tam není možnost o nějakou desetinku možnost zvýšení napětí pro RAM nebo po nějakém modifikovaném BIOSU, kde to možná půjde.
Taky existují různé utility od výrobců, kde by to jít mohlo, ale fakt nevím, jestli to platí i pro tento konkrétní notebook. U Asusu a Gigabyte kdysi šlo zvýšit napětí, ale už je to hodně dlouho co jsem to zkoušel kvůli možnosti taktování notebooků.

Až kdybych se rozhodl jej vyhodit, tak bych ho kompletně rozebral a tu desku bych "upekl v troubě" nebo ten "pevný modul" pořádně zahřál horkovzdušnou pistolí. Článků je o tom celkem dost. Někdy to zabere a někdy ne. To ber ale fakt jako poslední možnost před vyhozením a neber to jako radu, co máš udělat teď. V první řadě se snaž nějak zvýšit napětí RAM.

Edit: Ještě mě napadlo ten modul odpájet, ale netuším, jak by se to potom chovalo, takže jen teorie posledních pokusů.

Děkuji za odpověď.
Nakonec to dopadne tak, že si koupím něco lepšího a vyřešeno. Myslím, že teď 3 týdny před Vánoci je větší šance sehnat něco o malinko levněji než po nich. Upéct to můžu zkusmo pro tu zkušenost, ale že bych mu i dál věřil, že neklekne v tu nejméně vhodnou chvíli, to těžko. Akorát teď koukám na nabídku a nevím, co kolem 20 mám vybrat.
Už jsem si vymyslel, že chci 17 palců a lepší grafiku než integrovanou, a tím jsem skončil.
No, něco vyberu.