Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zřejmě vadná vestavěná RAM notebooku

Dobrý den, poslední dobou se mi stávalo, že notebook buď při načítání operačního systému nebo později při práci zamrzal a byl nutný restart.
Zkoušel jsem instalaci OS, ale nic se nezlepšilo.
Po opakované kontrole diagnostikou operační paměti ve Windows 11 se mi jednou zobrazilo, že je vadná RAM, ostatní testy byly bez závad, ale opakovaných restartů jsem se nezbavil.
V notebooku je pevně vestavěný modul 4 GB a jeden slot na paměť, kde mám Kingston ddr4 s maximální možnou velikostí 8GB.
Když jsem že slotu tu přidanou paměť vyndal, notebook ani nenaběhl, svítí jen tlačítko napájení a obrazovka je černá. Takže mi přijde , že je vadná ta vestavěná.
Jde to nějak řešit, nebo je to konečná?
Notebook je Lenovo IdeaPad 3, s procesorem AMD 3700u a grafikou Vega 10.
Díky za názory.

.... proto 11 z 10 brtníků doporučuje nekupovat šmejdy s pevně připájenou RAM na desce.

V biosu se RAM detekuje? Klávesa F10 by kdyžtak měla spustit diagnostiku... Případně bych vyzkoušel bootovací flashdisk s programem MemTest86.

Tak hlásím, že jsem otestoval memtestem a ta přidaná píše, že SPD detected, ta vestavěná SPD not detected, i když jí teda vypsal. Chyb to našlo 0.
Nyní se projevuje notebook tak, že jednou za cca 5 startů naběhne a drží, v ostatních případech se nespustí Windows a zůstane viset někde po zobrazení loga výrobce. Tím pádem se aspoň může udělat záloha toho, co jsem si tam od posledního zálohování přidal.

Už jsem si ale stejně napsal Ježíškovi, teď už jen koukám po nabídce.