Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komponenty k Ryzen 7800X3D

Zdravím. Po devíti letech už to potřebuje změnu (MB s podporou PCIe gen2 už to hodně nezvládá), sice si říkám, jestli by se nevyplatilo počkat na další generaci, ale to bych mohl čekat na vždy.

Komponenty sem volil podle toho co jsem vykoumal tady v různých vláknech, takže sem to vlastně jen dal na jedno místo. Původně sem se sice chtěl udržet do 20k, ale nějak se mi to nepovedlo. Vůbec nerozumím MB a docela se ztrácím ve funkčnosti DDR5 ramek, takže prosím o nějaké opřipomínkování, popřípadě o navrhnutí výhodnějších náhrad.
Jde mi o tyto 4 komponenty:
- https://www.alza.cz/amd-ryzen-7-7800x3d-d7665224.htm
- https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-b650-plus-wifi-d7456367.htm
- https://www.alza.cz/corsair-64gb-kit-ddr5-6000mhz-cl30-vengeance-rgb-grey-expo-d7857890.htm
- https://www.alza.cz/endorfy-fortis-5-d7617318.htm

K výběru dodám, že wifi nepotřebuji, pokud by mi to napomohlo k nižší ceně. Taky nevyžaduji žádné RGB.
Chladič sem se zde dočetl, že stačí. Tak mi přijde zbytečné instalovat nějakého vodníka.

Zbytek komponent mám. - Nvme, 1000w saesonic, 3090.
Na konec dodám, že tím krmím rozlišení 7820x1440. Ne, není to ideální, ale mám rád simracing, a když už mám ten tripple, tak si ho rád dopřeji i na jiné hry.
(původně sem chtěl jít cestou, něčeho slabšího než je 7800x3d, ale další upgrade do AM5 patice neplánuji, tak proč to neudělat rovnou pořádně.)

Předem děkuji.

Rovnou říkám, nemám s novou generací zkušenosti, já se jí vyhýbám a pořád všude nasazuju AM4. Chápu ale, že uživatelé, kteří chtějí po dlouhých letech něco nového, chtějí něco opravdu NOVÉHO!

Nešetři na tom! Nová platforma je složitá, levné komponenty mají kompromisy a abys jich pak nelitoval.

První problém jsou paměti, pro DDR5 je ideál 1,25V. Ale paměti mají 1,4V, aby zvládaly vysoké frekvence a díky vysokým timeoutům se vyrovnaly nebo i překonaly předchozí DDR4. Podobně háklivý na napětí je speciálně Ryzen s 3D cache. Musí se o to postarat deska a nastavit správné napětí někdy i přes děličky. Zrovna Asus to na začátku nezvládl, ale obecně na téhle plaformě platí, že čím dražší deska, tím lépe.

Já bych teda šel do o dost lepší desky jako například:

https://www.alza.cz/asus-rog-strix-b650e-f-gaming-wifi-d7456369.htm

Jinak tam problém nevidim.

Zrovna ASUS bych se radeji vyhnul, nebo ihned aktualizoval BIOS (mikrokod Agesa)a nastavil AMD CBS/DDR , jelikoz zrovna Asus a ROG neni vyjimkou patri k tem citlivejsim kuprikladu u spusteni systemu s EXPO nebo MCR, funkce pro obnovu kontextu pameti, klasicky PC se nespusti a na MB sviti cervena LED : BSOD/DRAM..

Já mám asus taky pěkně dlouho a vše ok. Víc lidí má tuto desku i chipset a nic. Aha takže se něco spustí a funguje to pár měsíců, ale neznamená to že je vše ok. To by mě tedy zajímalo, co není ok. Asi nestabilita, i když stabilita je ok.
Navíc bios je pořád aktualizuje. Stačí se podívat i na recenze, to jestli má někdo problém je mi celkem jedno. Páč u mě asus jede a zatím fungoval vždy na 100%.
Recenze ASUS ROG Strix X670E-E Gaming: Jedna z nejlepších základních desek AM5 současnosti.
Ne a ani nemám problém s internetem od intelu, kdy docházelo k výpadkum.
Zrovna u pamětí byl problém u jiného výrobce.
Vždycky se najde pár jedinců co bude trvdit, že má každý počkat až se to opraví neý výjde to a co a než to bude tak výjde amd 6 a tak bych mohl čekat vždy. Nebo že ryzen 7000 více topí a tak dále. A skutečnost je úplně jinde.
A operační pamět se dá vždy vyměnit a zkoušet, to není problém u starších desek MSI nebo gigabyte sme taky dost DDR pamětí zkoušel. A nikdy jsem netrvdil, že je to velký problém. Tohle je ale všeobecný problém. Každý výrobce píše jaké DDR jsou podporované a ostatní můžou jít a nemusí. Ale házet to automaticky do pytle
Co se týka asus výrobce, mám dost věcí od něho. A taky dost často slyším, jaký je to špatný výrobce atd. Ale ono se stačí někdy podívat na MSI i gigabyte a taky mají své problémy a mouchy. Tak asi tak.

Tak ten corsair právě má i tech CL30. Někdo říká že corsair dobrý, někdo že špatný. Jako u všeho. Já s ním nikdy problém neměl. Jinak v tech 2x32GB moc nic podobnýho neni. Zajímavý GSkill nebo Fury jsou jen ve verzích 2x16GB.
Nadruhou stranu předpokládám, že jestli v téhle generaci něco půjde dopředu, tak je to to časování. Tak že bych to prostě vyměnil třeba za 3 roky. Kdyby bylo tech 64GB opravdu potřeba.

Ale vysím na té základovce.. tam jsou ty výdaje o dost vyšší než jsem plánoval no..

viz Apocalypse

https://www.czc.cz/g-skill-trident-z5-neo-32gb-2x16gb-ddr5-6000-cl32-amd-expo-cerna/357532/produkt

super paměti a každý kousek napětí dolu je dobrý, tyhle mají 1,35V

Problémem ale nejsou paměti, všechny jsou z hlediska specifikace vysoko, problémem u tebe je deska, opravdu na desce nešetři, nemusíš mít za 13K, ale za 5K je to vzhledem k procesoru málo a velký kompromis.

EDIT: Všiml jsem si až teď, sorry, ty sháníš 2x32GB a tam nic s 1,35V být nemusí, ale opakuju paměti neřeš, klidně ty, které jsi vybral, jsou ok, řeš desku.

To je moje odpověď, když cpu za 10 000 kč tak pořádnou desku za 13 000kč a chladič a ram. Zde se nešetří ani koruna, ať deska luxusně napájí cpu.
ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI - AMD X670
Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO
A chladič Be quiet! Dark Rock PRO 4
Vše zapojeno a na poprvé start.
Seasonic 750w gold edice.
rtx 4070 ti asus, max 400w to ukazuje víc to nevezme.