Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký disk na "příruční" zálohy v PC?

V PC mám disk na příruční/operativní zálohy, kam kopíruji zálohy svých dat a mám tam po ruce také skladiště různých multimédií a věcí kolem her. Není to jediná záloha, ty mám i na ext. discích a v NAS.
Koukám do Crystal Disk Info a vidím tohle (nejsem schopen posoudit nebezpečnost téhle situace):

[97871-hdd-png]

Disk tedy raději koupím nový, v tomhle PC mi 2TB určitě stačit bude.
Protože se v discích opravdu nevyznám (red, blue atd.), zeptám se, co koupit? V NASce mám IronWolfy, bude vhodné do PC pořídit totéž? Třeba toto: https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-3-5-2tb_2/375559/produkt?gad_source=1
Vím, PC neběží 24/7, ale třeba jen 12/7.

Nebo raději jiný typ? Jak píšu, 2TB stačí, o něco dražší čtyřterový také přežiju.
Poraďte, díky.

Je to asi jedno, osobně se mi WD osvědčily trochu více (resp. nebývají s nimi problémy s pískáním, zdroji apod.)
Disk vypadá stále ještě relativně OK, 7-9 chyb je na tohle stáří ještě přijatelná hodnota, důležité je, zda se ty chyby množí.

Má konkrétní odpověď by byla tato
Někteří mě budou asi kamenovat

https://www.czc.cz/wd-purple-purz-3-5-2tb_3/375517/produkt

Mám jich doma víc a to včetně NASu, už to nějaký pátek bude, určo po záruce a jedou
Bez problému

Purple podporuje navíc pár příkazů pro kamerové systémy,
které ale běžné PC vůbec nepoužívá, tudíž PREJ se v PC chová jako jakýkoli jiný disk
což já neposoudím tak nějak

Purple má však záměrně potlačené algoritmy pro čtení slabých sektorů. U kamerovek kam patří, (případně v nějakém typu RAIDu) to nevadí, respektive je to žádaná vlastnost, protože že nepřečteš kousek streamu způsobí jen dočasný výpadek záznamu. U single datového disku, na kterém jsou důležitá data, si tím ale nejsem tak jist.

Všechno jasný
Moje zkušenost, někdo jiný může mít jinou
U mě vyhrála i cena!!!

A ještě co se dat týká, tak u mě v rámci domácnosti, myšleno video, audio, foto a vlastně nic hodně důležitého
A data nejsou na jednom jenom
Záloha, potom záloha té zálohy a následně záloha zálohy od zálohy :-)

takové disky rovnou vyhazuju (9 / 7 chyb), toleruju jen nízké jednotky těchto kritických chyb.
samozřejmě trochu jiná situace je ve fabrice s prakticky nepřetržitou výrobou, kdy jsi rád že se k pc dostaneš a nechceš riskovat odstavení kusu linky v nevhodnou dobu. a jiné je to doma když to máš hdd trvale pod dohledem, sám můžeš cítit jak se chová, jestli se nezhoršuje odezva (to je víc vidět na systémovém disku při startu, u příručních záloh to tak nevynikne)
čili ne že by disk nejel, ale ten počet chyb už není malý a pokud se trefí do místa s tvými cennými soubory, nebudeš rád.
a jak se říká, že mechanické hdd odchází postupně, není to vždycky pravda, někdy taky odejdou "zničeho nic" (tímto zdravím toshibu). proto jsem už u takového počtu chyb opatrný.

crystaldiskinfo umí zapnout graf pro sledování, nebo si to můžeš logovat při zapnutí pc: nirsoft disk smart view a filtrovat třeba tu "c5".

jestli jsi usnesen kupovat nový disk, zase bych dal něco míň otáčkového, takže třeba wd red ...no to je let co jsem naposledy kupoval mechanický disk, koukám že ty už neexistují :(
tak třeba ten iron wolf, ty z těch nabídek vypadají nejpříčetněji:
https://www.suntech.cz/komponenty-disky-a-mechaniky-hdd-3-5-desktopove_c1083.html#cls=spresenttrees&strid=1083&sps_v_88740=4TB&sps_v_88740=3TB

a kdyby pán ukázal screen se smart, mohla by to být pěkná cena: https://pc.bazos.cz/inzerat/176104734/10x-sata-hdd-1tb-3tb-35-25.php
anebo: https://pc.bazos.cz/inzerat/177274776/pevny-disk-hdd-35-seagate-2tb.php

... při jeho kolapsu bát nemusím (v PC je to jen na "zálohy", a ty jsou ještě minimálně 2x mimo PC).

A to je přesně důvod, proč bych v tvém případě nekupoval HDD, ale rozhodně SSD. Dávat si dobrovolně do PC v roce 2024 (za měsíc) mechanický disk? Proč? A zvlášť, když je tobě známo, že ho případě poruchy nebudeš reklamovat.

Určitě ten Ironwolf, používám dlouhodobě i ke stejným účelům, výborný disk, narozdíl od Barracudy to vůbec neodchází.

U WD je problém, že hodně disků je dneska SMR a mimochodem tenhle problém, co máš, jsem měl opakovaně s WD Blue a jednou s WD Red. Blue už nemám ani jeden. Red mám jediný.

Jo a ty 5900 a 5400 Ironwolfy jsou i krásně tiché disky, takže další výhoda třeba proti WD Red.

Co ale musim souhlasit s jednim zdejším komentářem, já už kupuju HDD minimálně 4TB. Jestli ti fakt stačí 2TB, tak zvaž SATA SSD ideálně držák typu Crucial MX500.