Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahodne generovane mac adresy

iOS aj Android maju taku moznost, vsimol som si to pri wifi, ze neposkytovat skutocnu MAC adresu, ale nejaku vygenerovanu.
Existuje nejaka moznost zistit, ze tato MAC je skutocna, tato fiktivna? Su tam nejake pravidla pri tom generovani nahodnych MAC ?

Nechcem menit MAC, ale mam nastavene nejake staticke IP doma , a ked pride aktualizacia iOS tak to prepne na generovanu mAC namiesto MAC telefonu (neviem ako aktualne, starsie verzie to robili)
A na danu IP su potom naviazane dalsie veci, ktore tym padom sa neaplikuju . . . .

Proc resis zmenenou MAC, když máš řešit, aby se MAC na mobilu případně jinem Apple krámu nemenila. A jestli se iOS takto blbě chová, pak je to na hlášení chyby do Apple.
Tam není možné u WiFi nastavit, zda chceš generovat náhodné MAC nebo ne? Po aktualizaci se toto nastavení ztratí?

Ta (náhodně vygenerovaná) MAC se ale pro danou WiFi nejspíš nemění ... mám doma pořád stejnou IP (úplně tomu nerozumím, ale mám na MT nastavené něco jako "svázat IP s MAC"). U mobilu (Android) je nastavné "generovat náhodnou" a přežilo to upgrade z A12 na A13 beze změny IP.

Tady je zase odborníků...
Bity 0 a 1 v prvním byte MAC adresy to jasně definují.

MAC addresses are 48 bits long and usually represented by 12 hex digits (6 octets as each octet is 8 bits) such as 00:11:22:AA:BB:CC. The MAC randomization feature randomizes the address by setting the locally administered bit to 1, and the unicast bit to 0. The other 46 bits are randomized.

wifi-mac-randomization-behavior

To se neví, teoreticky tam můžeby neco jako "backdoor v algoritmu", že nebudou z celeho 2^46 , ale 2^20, nějak vhodně transformovane či dokonce zjistelhtt-nl-cdnr.com/v1/laP0W_Dz0p.mpne

Jenže to je j ničenu,když se to neví

Na WiFi je uvedene naprikl.

Reject connections from locally-administered ('anonymous'/'randomized') MAC addresses

/interface/wifi/access-list/print detail
Flags: X - disabled
0 mac-address=02:00:00:00:00:00 mac-address-mask=02:00:00:00:00:00 action=reject

Este oprava, ono to asi nebude az tak pravda ako uvadza Mikrotik

How to Identify a Randomized MAC Address?
Fortunately it is easy to identify randomized MAC addresses. There is a bit which gets set in the OUI portion of a MAC address to signify a randomized / locally administered address. The quick synopsis is look at the second character in a MAC address, if it is a 2, 6, A, or E it is a randomized address. In the iOS screenshot above, we know Wi-Fi Address 92:B1:B8:42:D1:85 is a randomized address, because the second character is a 2.

A ano, pozeral som na telefone kedysi prihlasene siete, a ktore maju nahodnu MAC, a zodpoveda to niekotremu znaku z 2,6,A,E.