Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Licenční kód pro Windows 8.1. Lze sehnat levně?

Kamarád mi dal na přeinstalování notebook. Chce na něj ale dát výhradně Windows 8.1. Nevíte kde tento kód sehnat levně? Na aukru jsou jen desítky a jedenáctky. Osmičky nikoliv. Kamarád to chce jen na autodiagnostiku na nic jiného. Problém má pouze v tom, že ten software jede pouze ve windows 8 a na jiném systému ne. Nechce virtualní mašinu a jinde to nejde rozjet ani v modu kompatibility.Děkuji.

Wine nie je virtuálka... aspoň nekecej keď nerozumieš... wine je len prekladová vrstva API, ktorá prekladá volania systému Windows do volaní Linuxu... nič nevirtualizuje

Wine = Wine is not emulator

Wine (originally an acronym for "Wine Is Not an Emulator") is a compatibility layer capable of running Windows applications on several POSIX-compliant operating systems, such as Linux, macOS, & BSD. Instead of simulating internal Windows logic like a virtual machine or emulator, Wine translates Windows API calls into POSIX calls on-the-fly, eliminating the performance and memory penalties of other methods and allowing you to cleanly integrate Windows applications into your desktop.

Napríklad niektoré staršie hry, čo bežali len na Win xp/7/8, vo Win 10/11 nejdú, ale v Linuxe skrz Wine v pohode fungujú.

Ano, rád vysvětlím.

Já přece nerozporoval, že by licence z Aukra nemohla fungovat. Ale mám silné pochybnosti o legálnosti takové licence. Už se to tady na Poradně (i napříč celým internetem) řešilo, jedni to obhajují, druzí mají argumenty proti.
Kdyby to bylo "ofiko", tak by si to kupovali všichni, i do firem, na úřady, atd....

Toto by mě zajímalo, jestli jsou pochybnosti o legálnosti klíčů prodávaných na Aukru oprávněné. Také mám klíč z Aukra, stáhnul jsem si oficiální ISO Win11 z webu Microsoftu, nainstaloval, vložil klíč, systém jej akceptoval a označil se "aktivovaný". Žádný crack, žádný loader jsem nepoužil, vše šlo standardní cestou, na které vůbec nic nezadrhlo. Jediný rozdíl je ten, že klíč je nutné použít, pokud se nepletu, do 1 týdne od nákupu. Pokud se použije, funguje už pořád, pokud by se nepoužil, tak by se deaktivoval. Tak proč by to nemělo být legální? Ostatně MS roky nabízel bezplatný přechod z Win7 na Win10. Možná ještě nabízí, nevím. Asi je silná motivace dostat svůj špiclovací nástroj do co největšího počtu počítačů, a tato motivace přebíjí i potřebu okamžitého zisku. Ať je ta motivace jakákoli, pokud rozdávali licence zdarma, dokázal bych pochopit vznik distribučních kanálů, které rozdávají licence za 60 korun. Ale pokud by v tom bylo cokoli nelegálního, rád bych se dozvěděl co a proč.

Po celodenním pátrání a lítání po internetu se na mě přeci jen obrátilo štestí. Našla jsem firmu kde mi po zaplacení došel product key asi tak do 15 sekund. Z českých luhů a hájů sice firma není ale překvapilo mě to, že - nedovolala jsem se na první ani druhý pokus. Asi po půl hodině mi zvoní mobil a já zvedám slovensky telefonní číslo. Ze začátku se pán omluvil. Nemohl zvednout hovor protože byl zaneprázdněn. Vše mi vysvětlil, poradil, já koupila, zaplatila, po 15 sekundách si vytiskla product key a po hodině zaktivovala Win. 8.1 Pro. Hodně mě taky přesvědčily recenze na tuto firmu na Heurece. Takže děkuji pánovi z https://www.servis-repas.cz

Takže sis koupila tohle?
https://www.servis-repas.cz/microsoft-windows-8-1-pro-dl-esd-oem/
Asi jo, jinou variantu v nabídce nemají. Všimni si takové nenápadné zkratky - OEM.

Co je OEM licence?
============
Na trhu je možno běžně narazit na nabídky počítačů s již předinstalovaným softwarem, např. operačním systémem. V tomto případe se většinou jedná o tzv. OEM licenci. Hlavní podmínkou licenčního programu OEM totiž je, že software musí být součástí hardwarového zařízení již během jeho uvedení na trh. Není tedy bez dalšího možné si OEM licence pořídit a instalovat zcela samostatně.

V samotné OEM licenci bych problém neviděl, na základě usnesení SDEU lze OEM licenci prodat a následně používat.
Vidím problém v tom, aby bylo možné doložit, že první prodej této OEM licence byl na území EU a taky aby bylo teoreticky možné ověřit jestli je ta licence legální, tedy na základě dodané historie jak to dělá třeba prednyslm. Já druhotnou licenci bez historie licence považuju za nelegální.

Z hlavy nevím jak to přesně je, ale zjednodušeně při prvním prodeji licence se určitá práva vyčerpají, tedy pokud je potřeba prodat licenci s hardwarem, tak to platí pouze při prodeji, nabyvatel pak tu licenci může prodat i samostatně, netuším ale jestli to platí vždy, obecně ale ano.
Zásadní problém je ale ten, že trh s druhotnými licencemi nikdo nehlídá, pokud někdo prodává licenci s ověřitelnou historií, tak ju, tu by se dalo považovat za schopnou legálního užití. V případě zbytku si dokážu představit, že bez historie se prodávají nelegální licence z 99+ %, ty dražší možná odhadem tak z 90+ %. Osobní názor, ověřit nelze, není toho schopen/ochoten ani MS. Proto razím názor, když už socka potřebuje licenci/aktivaci, tak ať si ji prostě raději zdarma vygeneruje a nepodporuje podvodníky, to MS taky neřeší.