Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lazarus -StringList

Zdar.
Mam text soubor, který načtu do StringListu.
Potřebují ho projit po řadcich a odstranít všechny řadky, ktere obsahují určite slovo. Třeba ahoj.

Toto funguje

for i  := 0 to TS.Count-1 do
  begin
    s:= TS.Strings[i];
    IF pos('ahoj',s) <> 0 then  showmessage('je to tam');
  end;

Toto už ne.

for i  := 0 to TS.Count-1 do
  begin
    s:= TS.Strings[i];
    IF pos('Připojeno',s) <> 0 then TS.Delete(i);
  end;

Vyhodi to chybu List index (268) out of bounds.
Asi tušim čim to je, pokažde, když smažu řadek, tak se sniži TS.Count

Jak na to?
Děkují.

Řešení:

Áno, zmazaním riadku sa Ti zakaždým mení index...
Prechádzaj od konca na začiatok, nie od začiatku po koniec ako to robíš Ty...

for i := TS.Count - 1 downto 0 do
begin

Do cyklu přidejte podmínku

if i>= TS.count then break;

tím vyskočíte z cyklu pokud se dostanete mimo seznam nebo cokoliv číslovaného (řešil jsem to třeba pro stringgrid nebo listbox).

Mnohokrát jsem to takto vyřešil.

Je to takové nesystémové řešení. Lepší by bylo použít cyklus while a testovat v každém cyklu, jestli nejsme už mimo

ind := 0;
while ind<TS.count do begin
   ....
   inc(ind);
end;

ale na tuhle chybu většinou nemyslím a přijdu na ni až dodatečně a to se mi nechce přepisovat.

Mimochodem poslední roky nerad používám i a j jako iterační proměnné, v lazarusu je to jedno, ale v Matlabu jsou i a j komplexní jednotka a pak je docela zajímavé, když ji mám takto překrytou, hledat, proř nějaký výpočet v komplexních číslech nefunguje. A ještě zajímavější je to naopak, pokud se pokusím indexovat nějaké pole komplexní jednotkou (chyba index must be real positive number mě ale dost rychle přivede na stopu) prostě ze zvyku napíšu pole(i) i když ta proměnná se jmenuje třeba ind jako index.

Musíš si uvědomit, že když vymažeš položku ze StringListu, změní jednak StringList.Count a též hodnoty všech indexů, co následují po vymazané položce. Tudíž procházet od konce je jediné možné řešení, páč tě pak už nezajímá změněný počet položek ani indexy co se mění za zmizelým prvkem.

Nerozumim. Ty to soucasne mazes, tridis a posilas nekam?
Pak to nemusis mazat. Staci, kdyz to cele projdes a posles ven jen to protridene.
A na druhou stranu je uplne jedno, jestli to projdes for cyklem nebo nejakym tebou rizenym while cyklem. I v tom gpr cyklu to muzes filtrovat a posilat do kolika memo chces.