Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vadný blok na HD

HD Sentinel mi na disku našel vadný blok a já bych chtěl zjistit, který soubor/jeho část se tam nachází. Nechal bych jej tam a věděl, že je nepoužitelný. Je to možné a jak? Díky!

Nemusím ho tam nechávat, ale rád bych věděl, který soubor je poškozený, abych ho nahradil. Tenhle disk je totiž 3. záloha a již přes rok nevykazuje žádnou změnu. Tak jsem pustil test a za 31/2 hod. jsem zjistil že jeden konkrétní blok, který má mít 390 728 sektorů, má Unrecoreverable Error 80 sektorů. Když to Disk sektor přemístí jinam tak v tom souboru bude kousek chybět ne? Chkdsk to prý zařídí také a stejně i když ten kousek nenačte? Zatím dík!

Viz. Honza Fiala. Občas se podívej, jestli vadné sektory nepřibývají. Pokud ne, tak se dá disk normálně používat, ale pokud se budou hodnoty měnit, je na čase se poohlédnout po novém disku. Důležité soubory samozřejmě zálohuj vždy a to ikdyž máš disk naprosto v pořádku.

3. záloha? To chválím a jsi v pohodě kdyby se něco stalo. Ještě je dobré mít jeden z těch záložních disků mimo domov. Můžeš zkusit s tímto diskem i program HddRegenerator, pokud je to klasický mechanický disk. Funguje na principu neustálého zapisování 1 a 0 na sektor a tím obnoví "magnetizaci". Funguje dobře, ale taky není všemocný. Jen se připrav, že to trvá podle velikosti disku a podle vadných sektorů dlouhou dobu. Za pokus to stojí, když se budeš nudit.

samotný hdd je spotřební barracuda, se smr. snad to nemáš jako systémový disk, protože toto je asi to nejhorší, co se dá koupit.
slouží to jako externí disk? má obrovský počet zapnutí vůči době provozu, jakoby pokaždé jel jenom hodinu. přitom u externích disků nemá 7200ot smysl.
kritické chyby tam nevidím, až na hned první údaj 01, ale o něm nevím co si myslet, tam bývají celkem podivné údaje.

osobně tuto řadu disků nekupuju, považuju je za totální odpad. když už to je doma, tak dejme tomu právě jako externí disk na občasné připojení.
jako druhá nebo třetí záloha doma budiž, ale i levné disky z bazaru budou v lepším stavu než toto.

v praci provozujeme i stare masiny 15-20 let a jedou. jen jsou ty ide disky odporne pomale i na pomery xp, ale funguji. jen kdyz tomu neco je, menim to za 2-jadro se sata a uz s hdd >160gb, ty uz jsou normalne rychle.

smart v hexa: on to neni velky problem, protoze uz pri vyssich jednotkach kritickych chyb ten disk preventivne menim, kdyz si vsimnu: mam na to cas, je to pri nejake odstavce z nepretrziteho provozu, odstavka behem vyroby je drazsi a v nevhodny cas...

Zkus příkaz fsutil. Spustit z komand lajny jako administrátor.

Příklad:

fsutil volume querycluster C: 1234

Jako parametr ale používá číslo clusteru místo sektoru. Sektor zjistíš pomocí vzorce: cluster# = (absolute_sector - start_of_partition_sector) / sectors_per_cluster.