Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přestal fungovat jeden z externích disků

Dobrý den,z neznámých důvodů mi přestal fungovat jeden z externích disků.

Očekávám,že ten disk pomalu odchází jelikož se samovolně odpojuje,ale rád bych ho ještě nějak "udržel naživu".

Před několika hodinama se opět disk samovolně odpojil a ntb ho nevidí. Ve správci zařízení ovšem disk je vidět,ale při jakémkoliv pokusu s ním něco dělat ntb zamrzne a nezbývá nic jiného než disk odpojit.

Samozřejmě jsem zkoušel disk odpojit a připojit znovu.

Může mi někdo prosím poradit jak ho rozchodit (pokud to ještě jde)?

Disk: SMARTDISK Model#69801 320 GB

Disk je připojen k notebooku ASUS TUF GAMING F15 FX506H

Řešení:

Díky všem za rady. Disk je K.O.

Čas koupit nový

Pak jako posledni moznost strcit do igelitaku,poradne zajistit, aby se nedostala vlhkost a na hodku nebo dve do lednicky. Pak pripojit a rychle zkopirovat, co potrebujes.

Jo no. Zní to jako pitomost nebo vtípek, ale opravdu to funguje. U pár disků se mně podařilo obnovit funkci a vytáhnout z disku data. Problém může být v ložisku disku.
Akorát já to dělal trochu extrémněji a disk v sáčku jsem šoupnul ještě do druhého sáčku a dal přes noc do mrazáku, ne jen do lednice. Vlivem rozdílu teplot se ložisko v mrazáku smrští a následně roztáhne. Za pokus to stojí a je to lepší, než disk okamžitě vyhodit.

Zkus ještě ten jiný kablík. Ale jestli disk střídavě připojuješ k PC a TV, tak si ho možná ta TV předělala podle sebe a pak ho PC odmítá přečíst. Koukni jaký souborový systém na něj teď je ( NTFS, FAT32, exFAT), pokud se na něj dostaneš třeba přes správu disků.

je to jinak:
externí disk pro start instalaček, pro rychlé ukládání záloh se hodí pouze ssd/m.2, to jo.
ale krám na přenášení filmů, přehrávaný běžným datovým tokem, na to je naprostá škoda kupovat nový ssd nebo mechanický disk, vyhozené peníze.
na to je ideální použít 2.5" terabajtové disky za pár stovek z bazaru (slušní prodejci ukážou rovnou screen z crystaldiskinfo), k nim usb3 pouzdro.