Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC neotvori Excel subor z NAS

Zakaznik dostava od dodavaela nejake Excel podklady a ma nasledovny problem.
Z lokalneho disku subor otvori, z NAS uz nie.
Ak vypnem antivir (ESET) otvori subor aj z NAS.
Ak pridam subor, ci adresar do vynimiek v antivire subor neotvori ak je antivir aktivny.
Ak chyti obsah suboru a skopirujeho ho do noveho suboru tak tento moze otvorit aj so zapnutym antivirom.

Vylucovacou metodou som dosiel na to, ze antivir ma nieco, co m na subore vadi a to nepriek tomu, ze je vo vynimkach (makro?). Skopirovanim obsahu sa tato zavadna vec neprenesie, a preto novy subor uz pracuje bezchybne.
Stretol sa niekto s niecim podobnym?

Uz samotne Windows se chovaji jinak k souborum spoustenym ze site a lokalne. Exe spusteny ze site ma daleko vetsi restrikce, co muze delat nez spusteny lokalne. Podobne se chova i k souborum - jako priklad je CHM help.
K tomu si pridej paranoiu antiviru a mas problem.

Zkus v nastaveni excelu tu slozku na NAS oznacit jako bezpecnou (nadtaveni / centrum zabezpeceni)

Ako písal Jan Fiala, na umiestnení záleží. Už sám windows to rozlišuje v rôznych situáciách. Preto som písal, že ak nepomôže nejaké to jeho nastavenie..
V tomto prípade musí sám Eset vedieť prečo mu ten istý súbor niekde vadí a niekde nie. A podľa tvojho zistenia to záleží od jeho obsahu (a možno nie od obsahu, ale aj od pôvodu, záleží či si súbor vytvoril ty, alebo sa tam nejako dostal). Podobne ako stiahnuté súbory z internetu, z prílohy pošty, a pod.. toto si niekde značí samotný windows)

nepomohlo by v nastavení internet - zabezpečení (v inetcpl.cpl) - přidat ip nasky do zóny "důvěryhodné weby"?

nekontroluje eset výjimku pro soubory spouštěné ze sítě? (xls není .exe,.bat, ale mohl by být)
zkontroloval bych předtím obsah LowRiskFileTypes:

reg add HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Associations /v LowRiskFileTypes /d .xlsx /t REG_SZ /f

namapovany disk ako doveryhodny

jestli office nepotřebuje místo síťového disku s: zadat úplnou cestu \\server\disk
jinak nezbývá než excel přepnout do angličtiny a hledat chybovou hlášku a nastavení v originále.

a tu ip adresu nasky vrazit do zóny důvěryhodných webiků? čert ví, kdo všechno se tím nastavením řídí.

eset má nějaký log? má zaznamenané nějaké blokování?