Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpomalení PC po zakoupení monitoru s větším rozlišením

Zdravim, používal jsem 2x EIZO monitor 16:9 , 1920x1200 a koupil jsem teď 21:9 monitor, 3440x1440 a v podstatě se mi všechny aplikace tak jako docela sekají..

Mám sice cca 70% zatížení RAM (16GB), procesor zanedbatelné zatížení.. ale stejný zatížení mám i u připojení k jednomu z původních monitorů .. (mám otevřenejch víc oken ve firefoxu).. a do doby přechodu na danej monitor mi to nedělalo..
Sekají míněno, přepínám z e-mail klienta do excel tabulky/do firefox/otevírám nové okno ve firefox/klikám do textu ve wordu atd a prostě není to plynulé ty přechody.

Nevíte, co s tim, nebo čim to.

pardon,

Windows 10 64 bit

Základní deska: GIGABYTE AM4 A320M-H (rev2.0), AMD A320, 2xDDR4, VGA, mATX + WIFI karta TP-LINK TL-WN881ND, až 300Mbps
-Procesor: AMD Ryzen 3 3200G AM4 (s chladičem, 3.6GHz / 4.0GHz, 4MB cache, 65W, 4 jádro, 4 vlákno, 8 GPU)
-Paměti RAM: 2x HyperX FURY DDR4 8GB 3200MHz CL16 SR x8 černá

https://www.alza.cz/asus-geforce-gt730-4h-sl-2gd5-d6873785.htm - grafická karta
počítač je pouze na práci.

potřeboval jsem mít 2x HDMI výstup pro ty dva monitory, což ta grafika je 4x HDMI. Při použití DVI-HDMI (do KVM switche) kabelu mi to při přepínání z jednoho do druhýho PC dělalo takový šedý loading okno, třeba i 2x 3x .. což mě štvalo.. a žádnou jinou výkonnější s 2x HDMI výstupem levnou jsem nenašel, než heh asi za 8000,-

u digitálního výstupu ti může být jedno, jestli máš hdmi nebo dp, v nejhorším použiješ dražší kabel (s převodníkem) dp->hdmi

když už tak bych sáhnul po gt1030 s pasívním chlazením, tu 730 věnuj lovcům mamutů.

(dokonce na některých trzích existovala gtx1630, to je ovšem odpad, který se už nedá pasívně uchladit a za 2-násobnou cenu)
díval jsem se, jestli něco alternativního nenabízí intel, ten ovšem nemá šanci se vejít do pasívního chlazení.

mezi "2d" grafikami nic zajímavého není.
máš skoro nejslabší možný procesor v lowendové desce, z toho nic neupleteš.
potřeboval bys najít základní desku se 2 digi výstupy, aspoň s procesorem Ryzen 5 4600G, 5600g...

starou desku pak věnovat důchodcům v rodině.

jo, tak jako mohu udělat upgrade,
pokud zůstanu u toho jednoho monitoru většího, tak ani nemusim řešit tu potřebu 2x HDMI.. aneb jak jsem psal, při přepínání kvm switche to ladilo signál při použití HDMI-DVI kabelu a nebylo to příjemný na to koukat..
ale zas dávat asi 8000 za grafiku s 2x HDMI.. to se mi moc nechtělo, proto jsem kupoval tu, co jsem kupoval.

https://www.tesmart.com/products/hks0802a1u-4-port-dual-monitor-kvm-switch-kit-hdmi-4k60hz-with-edid?variant=39302706823364

? já teda nechápu, jak to myslíš ty,
to KVM je na 2x HDMI kabely

původní monitory jsou
https://www.alza.cz/23-eizo-flex-scan-ev2360-bk-d5881407.htm

monitory maj 1x HDMI a 1x DP
--
v hernim PC mám grafiku s 2x HDMI výstupem
v pracovnim PC jsem měl integrovanou grafiku, kdy ze základní desky šlo dát 1x HDMI a 1x DVI-HDMI kabel, ale ta redukce DVI dělala, že při přepojení z herního PC na pracovní se místo okamžitýho přepojení "ladil signál", takže mi tam 3x prolítla šedá zrnčitá obrazovka, což nic moc.. proto jsem kupoval tu grafiku s 4x HDMI výstupem - ona je sice malinko horší, než ta integrovaná grafika na procesoru, ale dle mě jen o málo.

takže máš 2kanálový kvm switch za 8.000, což je naprosto šílené, ale 4k rozlišení dá. myslím, že bys za ty prachy měl druhý monitor.

a potřeboval jsi grafiku nebo základní desku se 2 (digi) výstupy. pcie grafika co to umí stojí max 4t - kdes vzal svých 8 fak nevím.
tato deska neumí 2 digi výstupy a přepínání obrazu přes ten kvm ti nevyhovuje. já původně myslel že jakákoli manipulace s okny, ty asi popisuješ přepínání vysokého rozlišení na kvm.

takže máš naprd desku a naprd kvm switch, jestli to chápu správně.
mohl bys třeba pořídit jinou desku pro více monitorů. nebo pohledat, jestli existuje normálnější grafika (2x hdmi nebo hdmi + dp nebo hdmi + dvi...) než prvohorní shit 730. ale protože je to na práci, bylo by u přídavné grafiky lepší jen pasívní chlazení - a to jsou bohužel jen gt1030.

při přepojení z herního PC na pracovní se místo okamžitýho přepojení "ladil signál"

no a nemá ten monitor více vstupů, že místo kvm budeš přepínat vstupy na monitoru? zkusil jsi to? mohlo by to být bez bizardních artefaktů z kvm. (respektive za cenu kvm mohl být druhý monitor, ale třeba ho máš zdarma)

No, já mám 2 monitory (ty EIZO 23,5"); nebo nevim proč odkazuješ, že za ty peníze bych měl druhý monitor.

ale pořídil jsem teď monitor 1 - https://www.alza.cz/34-dell-p3424we-professional-d7929046.htm nebo https://www.alza.cz/38-eizo-flexscan-ev3895-bk-d6469257.htm - aktuálně je testuju, co mi bude bližší, byť možná nakonec zakoupim 16:9 v podobný velikosti (cca 35''), to širokoúhlý 21:9 je pro mě trošku nepřirozený - hlavně mám zvedací stůl a v podstatě jelikož si občas šahám na výšku monitoru na držáku, tak musim nastavovat oba, když chci používat oba a to je fakt otravný..

proč jsem to nekoupil už původně.. no, původně jsem to nepotřeboval, pak jsem měl jeden ten EIZO a zjistil jsem, že potřebuju druhej a nedošlo mi, že je lepší koupit rovnou jeden větší, než mít dva samostatný, bohužel.

ten KVM switch na 4 PC mám, protože reálně mám 4 PC..(herní,pracovní, testovací na aplikace, abych si nemusel platit server a testovat na hernim PC, protože mi tu ten PC zbyl z minulosti ; a pak jeden pro návštěvy - u těch druhejch dvou nemusim řešit dva monitory).. a ten KVM switch jsem kupoval, abych měl zapojení jedný myši klávesnice do všeho v případě potřeby..

Co se týče grafiky/základní desky, potřeboval jsem nějakou, co umí 2x HDMI, nikoliv 2x digi výstup - a to jsem našel tu, co jsem poslal, nebo až pak v podstatě tuhle - https://www.alza.cz/gigabyte-geforce-rtx-3050-eagle-oc-8g-d6946896.htm .. ok teď už stojí 6000, co koukám

Jinak jako nevim přesně, co máš na mysli vadami toho KVM, ale ten monitor nyní (ten Dell 34") mám zapojenej přímo přes HDMI z toho pracovního PC.. usb pro párování myši a klávesnice mám taky píchlý přímo v monitoru.. a to sekání je stejný, jako když to zapojim přes ten KVM switch, takže jestli by měla bejt možná závadovost tim kvm switchem, tak v tom rozdíl nebyl dle mé zkušenosti...

- co se týče přepínání vstupu na monitoru, tam bych v případě pouze 2 PC mohl mít na jednom monitoru zapojení přes HDMI a na druhym DP a to samý na druhym PC, pak by tam asi rozpor žádnej nebyl, protože by furt ty signály byly stejný (ale to nevim se přiznám)

obměnit např. i procesor nebo i desku mohu případně taky, jako nejsem uplně vázanej, že bych si to nemoh dovolit, nebo to nechtěl platit.. jen jsem to nutně nepotřeboval doteď - byť ano , řešil jsem přechod z SSD na nvm.e , protože ano, před měsícem jsem pořídil herní PC, který bys teda řek možná, že je spíš tak jako kancelářský a jako jakákoliv činnost tam je mnohem sympatičtější, než na tom kancelářskym
sestva případně zde - https://www.herni-pc-sestavy.cz/hermanpc-23-amd-ryzen-5600-3-5ghz

cena tveho kvm, ktery nejspis ani nepotrebujes, je tech zbytecnych 8t.
pises ze 32" monitor je zapojeny primo do pc, tak k cemu kvm pro 4k obraz?

po tvem dalsim komentari uz definitivne netusim jak mas monitory k pc zapojene a co ten kvm prepina.
v puvodnim dotazu nebylo o kvm ani slovo, naopak ze je pres nej pripojene jen neco uvadis az ted.
mozna te bavi si delat z lidi srandu, mi to pripada jako ztrata casu.

je celkem fuk jestli je zdrojovy obraz z grafiky pres dvi / hdmi / dp vystup, tak holt pouzijes jiny kabel.
chces jen 2d obraz (i kdyz ho prepinas na neznamo ktere monitory)
tak neni duvod kupovat jen "herni" grafiku se 2 hdmi vystupy.

taky uz se nepokousim ani odhadovat, pri jake cinnosti nastava tve slavne zpomaleni prepinani? synchronizace? zobrazeni oken?
tak otresny popis s polovinou zamlcenych informaci jsem tu leta nezazil. tvuj boj.

sorry :D mě zabiješ! zpomalení nastávalo při přepínání aplikací i při pohybu myší občasně a příčinou je , že občas blbne bluetooth signál na myši, co mám bezdrátovou.

Říkal jsem, že jsem kupoval na zkoušku dva jednotlivé monitory místo mých dvou menších monitorů a při přepojení na druhý ten problém se zpomalením při přepínání oken už nebyl a dneska mi zase vznikl.. a vzpomněl jsem si, že se mi to dělo občas , i když jsem měl ještě původně dva monitory a stačilo vypnout a zapnout myš a problém nebyl - tak jsem to zkusil a to zpomalení-sekání zaniklo.

Nevim teď, jestli má cenu uplně reagovat na tvojí reakci odkazy na to, co jsem psal původně, protože např. to označování mojí grafiky za nekvalitní - já jsem pouze říkal, že jsem kupoval danou grafiku s 4x HDMI , protože když jsem používal kabel s redukcí, protože původní 2x EIZO monitory neměli 2x HDMI vstup, tak mi při přepojování z PC na druhý PC monitor ladil signál , což se projevovalo takovym zrněním šedivým na obrazovce, třeba 3x to problikávalo a trvalo to třeba 5-10 sekund, což při zakoupení grafiky, která nepotřebovala redukci pro připojení k monitoru, nebylo.. To byl důvod, proč jsem měl danou grafiku. V té době jsem nemohl najít žádnou jinou s 2 HDMI výstupy, než RTX 3050.. ale možná jsem si holt nevšiml no.

KVM používám běžně pro propojení všech PC s monitorama, případně nyní pouze s jedním větším monitorem, ale napsal jsem, že pro vyloučení vady KVM, že by to KVM způsobovalo ono sekání, jsem vedl HDMI kabel přímo z PC do monitoru, nikoliv přes KVM.

Informaci o tom, kdy mi vzniká to trhání obrazu jsem psal, při přepínání obrazu, pohybu myší.

novy komentar neni o nic jasnejsi, protoze z nejakeho duvodu celou dobu tajis nacrtek jak je to zapojene: co jde primo, co pres kvm, u kterych z pc to "ladeni obrazu" nastava, ktere videovystupy pouzivaji.

nebo jestli za to muze tve nove objevene bt, ktere jsi mel i predtim? kazdopadne by to vyvratil test s dratovym mysem.
kdyz jsme u toho, za jediny bezdrat uznavam logitech.

a vracim se uplne na zacatek, protoze ten po kouskach davkovany popis doted nedava smysl:
prepinas mysem jen okna aplikaci na jednom pc (na jednom monitoru) a tam se objevuje nejake zpozdeni?
nebo co presne delas, ze nastava sede "ladeni"?

ostatnim resicum preju nebeskou trpelivost, protoze s tebou to neni jednoduche.

mám internet přes LAN kabel, jen jsem kopíroval název toho procesoru z faktury, tak jsem si toho nevšiml.
Co jsem dohledal, tak grafika má tyto parametry

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-vega-8.c3286

a můžeš mi vysvětlit, proč nedochází k vyššímu zatížení (které by bylo viditelné v správci úloh) , když tedy jde o náročnější processing vzhledem k vyššímu rozlišení? Nebo jako já se o počítače zas tolik nezajímám, takže jim technicky nerozumim, takže bych si myslel, že ten rozdíl bude viditelný právě skrze správce úloh.. nikoliv že v podstatě zátěž bude totožná , ale zkušenost odlišná.

nehraješ hry, jde o 2d zobrazení. co by tam mělo být vytěžujícího?
problém měl nastávat u změny obrazu. ale jestli tě chápu (viz výš), myslíš tím přepínání na kvm, pc se to netýká.

mám internet přes LAN kabel

nechceš snad tvrdit, že nemáš doma oddělující router a máš windows vystrčené přímo na internet? upřímnou soustrast.

to nechápu, asi se vyjadřuju blbě. pochopitelně mám doma vstupní router, kterym mám natáhlej kabel podél zdi až do druhýho routeru , kterej mám přímo u PC, takže z toho vedou síťový kabely přímo do jednotlivejch pcs

no, já si stěžoval na sekání při přepínání aplikací, který v případě použití původních dvou monitorů s 1920x1200 rozlišením nebylo.
ten KVM switch mi žádný potíže nedělal - viz ta zpráva, co jsem napsal před pár minutama ti v předchozím komentáři.