Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvýšení RAM pamětí

Dobrý den , rád bych se zeptal jestli mohu dokoupit na tuto desku ASROCK B550M Steel Legend Ramky . Teď mám tyto : HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200 CL16 . Ale mám pocit že 16Gb mi nestačí .
A zajímá mě jestli můžu dokoupit dalších 16 a bude to fungovat . Nebo jestli rovnou tyhle hodit do koše koupit 64 Gb a neřešit https://www.alza.cz/kingston-fury-64gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-beast-black-d6633247.htm#recenze

Díky moc . Furt poslouchám jak je problém dokupovat Ramky že pak nějaký nefungujou nebo je to horší než před tím atd... tak se raději ptám .

Nikde problém nemám , jen v Tarkově (hra) kde mám z nějakého důvodu 60-70 fps a při testech jsem koukal že grafika a cpu jedou na maximálně 50% zatím co ramka na 90 % plus . Tak z toho hádám že je problém tam .

To, jestli je paměti dostatek není o pocitu, ale o tom, co na počítači provozuješ (jak je to náročné).
Využití paměti se dá změřit. Na nejnovější hry je rozumné minimum právě 16GB a je pravda, že více je spíše lépe.

Na uvedené desce máš tedy ještě dva sloty na dvě paměti. Další dva sloty jsou již obsazeny.
Sám jsem tuto desku měl doma, a mohu potvrdit, že na paměti vybíravá je a každé nebere.

Takže bych to klidně rozšířil (na hry) o dalších 16GB, maximálně o 32GB.
Dalších 64GB jsou vyhozené peníze. Tedy jestli nemáš v úmyslu používat počítač později jako server s virualizací atp...

Najlepšie si to skontrolovať priamo počas bežiacej hry(MSI afterburner, alebo aj iné) alebo si otvor vopred správcu úloh na kartu výkon a po pár minútach hrania si skontroluj či bola RAM na 100%. Ak ti to pri hraní danej hry berie takmer celú kapacitu RAM tak stále je to vlastne OK pretože či to berie 50% kapacity alebo 95% ťa veľmi zaujímať nemusí. Problém nastáva keď je RAM skutočne málo a ide to na maximum. Aj napriek tomu je ale rozumné RAM dokúpiť už pri 90% využití. DDR4 nie sú ani drahé čiže kľudne dokúp aby si mal celkovo 32GB. Nemusíš vôbec riešiť 64GB, ak budeš v extrémnom prípade brať napríklad 20GB MAX tak 32GB stačí.

az do 95% bych tak bezstarostne nesel, to uz by bylo poznat.
asi do 75-80% jede system bez zpomaleni, ale protoze vyuzivaji kompresi ram, i to potrebuje nejakou rezii.
kratkodobe spicky pak zadny graf nezachyti, i proto by mela byt nejaka rezerva.

Súhlasím že je lepšie mať rezervu pretože 95% je už dosť na hrane a stačí nejaká maličkosť navyše ktorá zoberie zvyšok. Vieš ale doložiť nejaký dôkaz toho že 70-80% vs 85-95% využitie nejako ovplyvní výkon v hrách alebo programe? Podľa mňa je to blbosť a výkon bude rovnaký.

Osobne si myslím že sú % hodnoty nezmysel. 5% z 768GB RAM je ešte 38GB, ale 5% z 1GB je 50MB. Taktiež rozhoduje ako moc systém swapuje. A o aký systém vôbec ide. Ako rýchlo narastrá využitie pamäte. Čo máš spustené, a či ťa to limituje, že viac než aktuálne spustené procesy nemôžeš využiť. Atď atď. Ale "nechať si rezervu" je nutné, ale do vzorca ide viac než %, ale aj konštanta, % vo SWAPe, konštanta vo SWAPe, typ procesov, rast využitia aj rýchlosť rastu využitie pamäte a SWAPu, a človek samotný, či chce ešte spustiť niečo viac alebo nie. Ešte dokonca vie ušetriť nejakú pamäť komprimovaním... jo a povedal som že je možné využiť grafickú pamäť ako operačnú? A vlastne ešte záleží aj od grafickej pamäte, u iGP sa využíva operačná pamäť, u dedikovaných kariet, máš vlastnú VRAM. To všetko má vplyv na to koľko pamäte reálne potrebuješ, a či už máš alebo nemáš dokúpiť ďalšiu.

Ideální je mít všechny moduly stejné. Stejnou frekvenci a časování, SR nebo DR, jinak to nemusí být 100% stabilní. Ta deska podporuje frekvenci DDR4 až 4733 MHz a ty máš 3200.
Pokud nestříháš videa, nemáš otevřených desítky záložek současně, tak Ti 16GB musí stačit. Navýšením kapacity si moc nepomůžeš, naopak navýšením frekvence RAM u Ryzenů celkem ano. Žádný zázrak to nebude, ale o něco si polepšíš.

Chtěl bych vám všem moc poděkovat . Aniž by jste z toho něco měli tak jste mi poradili , pomohli . Díky moc vážím si toho .

Nakonec jsem se rozhodl koupit těch 64 Gb 2x 32 . Za 3500 mi to přišlo jako dobrá cena sice je to overkill ale aspoň je chvíli nebudu muset řešit . Ty 2x 8Gb jsem zahodil takže jedu na těch 64 gb a ty starý tu někde schovám do šuplíku a až se někomu z okolí budou hodit tak mu je daruju .

Ve hře mi to pomohlo dost . Zatím teda odzkoušeno jen na té jedné ale z 50-65 fps jsem najednou na 110-180 různě to skáče podle náročnosti . A hra si bere v tuhle chvíli přes 23 Gb Ram

Ak ti príplatok +1900kč nevadí :-)
Na tých 110-180FPS by to šlo rovnako aj 2x16GB. Tá hra je dosť náročná na kapacitu RAM to sa musí nechať. Ja už hry nehrávam a viem že keď som to pred rokom pozeral tak najnovšie tituly brali stále len toľko aby to 16GB bolo vpohode. Teraz pozerám že táto hra a určite budú aj ďalšie a už to pomaličky šliape k tomu že 32GB za niekoľko rokov bude málo. Napríklad hogwarts legacy tiež berie cez 20GB https://www.youtube.com/watch?v=TlGr--2qnBs