Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Návrh PC sestavy do 18000 Kč

Pěkný den, prosím znalé IT pány o doporučení a návrh PC sestavy bez monitoru. Je třeba vybrat druhý disk a to magnetický pro uchování větších objemů dat a záloh, který bude osazený ve vyjímatelném šuplíku. Jinak PC bude používáno pro běžnou činnost a nejsou žádné nadstandardní požadavky na výkon. Prioritou jsou kvalitní komponenty a sestavení dodavatelem. Děkuji. Katka

Změna kategorie, původně: Hardware (host)

Podívej se do sekce PC sestavy. Je tam sestav víc než dost. Nebo alespoň napiš jestli preferuješ Intel nebo AMD. Jinak klasický plotnový disk chválím. Já mám sice starý procesor Intel, ale dneska bych šel do Ryzenu. Ve Tvém případě do nějakého G čkovéhu ryzenu s integrovanou grafikou. Ideálně nějaký https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-8600g
V klidu si ale o vzájemném srovnání ve stejné ceně něco počti ať víš víc než jen to, že to někdo dopuručuje :-)

Lukáši, děkuji za informace. Do sekce PC sestavy jsem se dívala, ale jako laik jsem bezradná. Pokud mi rádci doporučí a shodnou se, tak budu ráda.

Nemyslím si, že je nutné osadit SSD kvůli rychlejšímu spouštění Windows. Raději bych dva větší magnetické disky. Ten druhý bude ve vyjímatelném šuplíku. Rychlost SSD mne opravdu neohromí a v podstatě není vůbec potřebná, protože se v podstatě jedná o kancelářské PC.
Proto se raději ptám: Je rozumné dát do PC dva stejné magnetické disky pro výše popsané účely?

Já to tak trochu vím. Jsem zvyklá na staré spolehlivé PC. Dívala jsem se na levnější SSD a protože chci větší kapacitu disku, tak jsem to vyhodnotila jako rizikové kvůli nekvalitě SSD produkovaných čínskými značkami. Dostatečně mne varoval diskusní příspěvek nějakého architekta, který nadával na SSD, které mu vzalo hotovou práci. Magnetický disk proto vidím jako jistotu na dalších 5-10 let. Poslední PC vydrželo přes 12 let.

Hoste, ráda jsem se zasmála. Souhlasím. Jsem sice blondýna, ale nejsem úplně blbá. Nutnost zálohování respektuji a proto určitě chci druhý disk jako HDD v šuplíku. Šuplík připojím pouze pro provedení záloh. Určitě se chci vyhnout hotovému továrnímu USB disku s pofidérní elektronikou. Dost jsem si o tom načetla tady v poradně.
Architektovo SSD byl Patriot. Evidentně nebylo dosaženo kvalit jmenovce.

Začínáme si rozumět. ;-)

Zálohování OK, místo šuplíku bych doporučil jen "rámeček", do kterého se vsune holý disk. Vyšší level je pořízení síťového disku (NAS), kde mohou být např. dva disku v RAIDU (zrcadlení).

Patriot je sice lowend, ale umřít může jakákoliv značka. Takže stejně se zálohování člověk nevyhne (pokud mu na datech záleží).

Chci interní šuplík na druhý HDD, protože to nebudu nikam přenášet ani jinde připojovat. Externí box jsem zavrhla, protože blondýna usínající nad prací by mohla trhnout USB kabelem na jehož konci by mohla zůstat část základní desky. Často pracuji do pozdní noci až brzského rána a když v práci usnu (to se mi stává často), tak pak hrozí ledacos. Jednou se mi takhle pozdě v noci něco hodně moc nepovedlo a od té doby zálohuji data vždy ráno. Ani vám nemůžu naznačit co jsem provedla. Už jsem ponaučena z vlastních chyb.

Nepochopila jsem to. Prosím o nějaké odkazy. Z obrázku to snad pochopím.

Kdysi jsem totálně vyčerpaná, z poslednch sil ve dvě ráno zálohovala data a jak to trvalo, tak jsem si zdřímla tak nešikovně, že jsem v nebdícím stavu mírně a nechtě zatáhla za kabílek a pocuchala jsem jak HDD tak desku. Od té doby se snažím v práci nespat a když zálohuji, tak zásadně ráno.

patriot je lowend, s vyrazne nizsi spolehlivosti vsech vyrobku, ktere by clovek cekal spis na vietnamskem trzisti.
proc pan architekt takove zbozi kupuje a pak se divi, to zas nechapu ja.

pro system s programy urcite nechces kulaty pomaly hdd, ani nahodou. bud sata ssd, nebo kdyz to zakladni deska umi, m.2/nvme ssd.
aspon 500gb, mensi se nevyplati.

na zalohy klidne rozumny klasicky hdd, radeji se vyhnout smejdum, oznacovanym jako "desktop".
kapacita treba 3-4tb nebo jake cislo se ti libi.

Rychlost SSD mne opravdu neohromí a v podstatě není vůbec potřebná

To by ses divila... Oproti klasickým diskům je ta rychlost několikanásobná a poznáš to na rychlosti spouštění systému, aplikací a odezvě. Ale na otázku, jestli je rozumné mít v PC dva stejné magnetické disky Ti musím odpovědět, že ano, je to podle mě rozumné. Každopádně vždy počítej s tím, že pokud máš v PC data o které nechceš přijít je dobré dělat zálohy a disk uložit mimo PC a klidně i mimo domov. Znám hodně lidí, kteří nezálohovali a potom těžce litovali, že neměli udělanou zálohu...

Ten druhý bude ve vyjímatelném šuplíku

No pokud ho budeš odpojovat jen vytažením, tak na něm data dlouho nezůstanou, na to dávej pozor. Vždy je tam ikona "Bezpečně odpojit, vysunout nebo tak nějak", jinak hrozí poškození struktury souborů.

Rozumím. Vím, že např. Windows naběhnou do 30 sekund. Mě je ale opravdu zcela jedno, že z HDD to naběhne za 1-3 minuty. Jsem přemýšlivý konzervativec vyžadující spolehlivost a jistotu. Ráno PC zapnu a jdu si uvařit kafe. Udělám práci a PC vypnu. Píšu v LibreOffice. Občas tabulky v Calcu. Vlastně potřebuju spolehlivé minimum. Raději si připlatím, než abych později litovala. Vím, že kvalitní věc nemůže být úplně levná. Na druhou stranu je to jenom elektronika. Jenže pro mě je to pracovní nástroj na kterém jsem výdělečně a profesně závislá. Jsem vytrvalá a výkonná administrativka. Hodně píšu, komunikuji atd.

Už nevím kde jsem to četla, ale pamatuju si, že když koupím dva stené HDD z jedné výrobní série, tak by v případě nutnosti záchrany dat kvůli vadné elektronice šlo použít elektroniku z druhého HDD. Tak tomu chci dát šanci, protože tu mám rodinné fotky a videa, hudbu, filmy, tak proto chci větší kapacitu HDD. Nechci dávat soukromá data na nějaké úložiště. NAS je pro mne moc drahé řešení. Počítám s tím, že později přikoupím další HDD do šuplíku. Určitě se budu snažit, aby šuplík s HDD byl připojený jen po dobu zálohy a to bude asi tak 1x za měsíc. Pracovní data ihned odesílám ven a v PC nezůstávají. Mám tu jenom soukromá data.

Děkuji za potěšující zprávu. Nemám dobrý předhled, jak to dnes cenově vychází.
Pokud se ukáže, že máte pravdu, tak sestavu určitě doplním novým monitorem. Monitor mám starší 10 let a zatím mi stačil. Asi je to morálně zastaralé, ale říkám si, proč ho vyhazovat když to vyhovuje? Vždyť nový monitor můžu zakoupit kdykoli později, ale napravovat fabrickou špatně navrženou sestavu prodávanou jako celek, to bych nechtěla a asi by se to prodražilo.

Má pravdu. Když stávající funguje jak má a nemáš důvod měnit tak neměň. Ten druhý můžeš používat jako druhou plochu. Stejně tak třeba TV. Stačí k tomu kabel za cca 200,-.
Na jednom monitoru můžeš třeba pracovat a na druhém mít zároveň puštěný film. Produktivita práce ale bude díky záhlédání na film o něco nižší :-D

Co máš za problém? Nic ve zlém, ale pořád meleš o něčem a nemáš s tím žádnou zkušenost. Jestli máš doma sestavu za 100k a monitor za dalších 50k tak jo, to beru.
Kdybys porovnal obraz a věrnost barev z mého Dell UltraSharp starého přes 10let a dnešní monitory za stejnou cenu tak uznáš, že ten Dell má lepší barvy než dnešní nové monitory. Teda až na vyjímky, ale to jsou mladší monitory...

Problém nemám skoro žádný. Jenom když s něčím nesouhlasím, tak se nebojím to napsat. Miluju lidi, kteří ostatní přesvědčují, aby nejradši zůstali u 14" CRT monitoru. Vždyť přece funguje a stačí, ne? Fajn, kdo si chce kazit oči, ať si je kazí, ale doporučovat to ostatním je blbost. Tazatelka nepíše, jaký monitor má, takže tvůj příklad s Dell je mimo mísu.

Lukáši, prosím adekvátně a k věci. Nechci, abyste se zbytečně přeli. Ponechte si každý svůj názor. Pro mne je prioritou dobře osazená a provozně bezproblémová skříň. Ideálně s tříletou zárukou na celek (výhoda). Monitor mi opravdu zatím stačí. Jsem bez brýlí a vím o čem mluvím. Je možné, že zaměstnavatel dodá lepší monitor. Pokud se s vámi budu muset poradit ohledně výběru monitoru, tak založím nové vlákno.

Klidně tohle ... HDD lze přidat (dal bych ho normálně dovnitř, ale místo DVD lze dát i "šuplík"), napravovat na tom není co. Je to složené a nainstalované.

Lze obměňovat: CPU třeba APU AMD, jiná bedna dle vkusu, jiný SSD, někdo bude tvrdit, že 16 GB je nutnost, atd. Princip je: integrovaná grafika, SSD, W11.

Přikláním se k přiměřeně větší skříni a hlavně kvalitnímu zdroji (na něm určitě nechci šetřit). Původně jsem neuvažovala nad nutností DVD mechaniky, ale když nad tím teď přemýšlím, tak občas vypaluji fotky na CD-R, když je chci někomu v příbuzenstvu podarovat. Oni to mají na čem přečíst a nevystavuju je riziku nepříliš kvalitních flashdisků. Moje sestra CD-R s fotkama uloží, ale kdybych jí dala flashdisk, tak to dobře nedopadne. Takže určitě dát do skříně vypalovačku.

Před 8 lety, by to byl slušný rozpočet na celé PC, ale po dvou letech inflace ?
Pokusím se podle 3 největších prodejců:
CPU: Intel Core i3-10105 (3.7-4,4 GHz, 4 jádrový) cca 3.500
Chladič minimálně 4 heatpipes a ventilátor: Endorfy Fera 5 a Arctic P12, cca 1.300.
Deska: s paticí Socket Intel (LGA 1200) s tím co ještě mají, cca 2-3.500.
Nejlépe s Chipsetem minimálně 480, nebo i přes 500, podporující CPU i 11generace.
Později můžete dokoupit i výkonnější CPU.
Pamět Ram: DDR4 doporučuji více jak 8 GB, třeba Kingstone. Raději 2x 8GB = 16 GB cca 1.000.
Disk: 1TB, M2 mSSD 3.0 nebo 4.0, třeba Kingstone, podle toho jaký deska podporuje, až cca 2.100.
Zdroj 750Wattů : Utáhne i výkonnější CPU i GPU než jsem navrhnul, např.: NZXT C750 Bronze cca 1.800.
Grafická karta GPU: Všechny nové jsou slušně výkonné 3060 a 4060, cca 7.200 – 8.000.
Casse – PC bedna: Nechám úplně na Vás, ale já mám nejraději s průduchy i nahoře,
Protože lépe větrá, funguje trochu jako komín. Bohužel tento výběr, je už nad Vašich 18.000,
To se týká i klávesnice a myši.

tak hlavně ti radí nový přímotopný odpad od intelu, to bych dělal jen nepříteli.

u kancelářských krámů jsem zavilým nepřítelem nových sestav intel, které pro zdání konkurenceschopnosti jen zvyšují spotřebu.
a pokud jejich grafika má zobrazit něco víc než textový bios, snaží se tam procpat své stejně neúspěšné externí grafiky.

respektive navrhovatel cpe 3060/4060 do kancl sestavy? vysadil snad medikaci?

je to skvělé se po 18 dnech rozhýbat, jen tazatelka už to asi nečte,
nutit jí do kancelářské sestavy 550w zdroj a tower odpovídá dětem z živě, ty taky neznají nic jiného než hnusné věže co zavazí na stole a uvnitř prázdno.
ušetřený peníz za rozumnější zdroj jí zaplatí část ssd nebo praktickou / atypickou skříň.

Je třeba vybrat druhý disk a to magnetický pro uchování větších objemů dat a záloh

amd g je rozumný, bod za to.
snem tazatelky byly nějaké zálohy, aspoň to se mohlo v rozpisce objevit. hdd nejsou spolehlivější než ssd, ale u větších objemů stále výrazně levnější. mezi mechanickými hdd jsou jak desktopové odpady, tak disky s lepší výdrží, není to na mávnutí rukou "ať si tam něco dá".