Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace Windows 11 po mně chce driver !

Disk mSSD 4.0 Bios vidí i nenaformátovaný. Ale na za začátku instalace Windows 11 - 23H2, není DISK vidět.
Takže nemohu pokračovat. Chce po mně driver asi AHCI, ale žádný originál nefunguje ! Nevíte kde ho stáhnout ?

- Podobný problém jsem měl i u Windows 10 a předchozího PC "Sata2" a našel jsem funkční: motherboard_driver_sata_gb_sata2raid_5series - Gsata rozbalený s exe.
- Teď hledám a stahuji 3 dny a pořád nic nemohu najít něco podobného, pravděpodobně nějaké AHCI.

Deska podporuje CPU Intel generaci 10 i 11, mám CPU i5 11600K. Desku: MSI Z590-A Pro. BIOS: E7D09IMS.190
Předem moc děkuji, za odkaz na driver.

Disk mSSD 4.0

to je co za haluz? disk ma mat normalny nazov, nie takuto hatlaninu. Nedivil by som sa, keby bol vadny, ci daco podobne. To potom jasne ze nefunguje ako ma.
Dnesne SSD a dosky nemaju co mat podobne problemy v dnesnej dobe. Z590 je novy bezne pouzivany moderny chipset.
Ovladace treba vzdy hladat na webe vyrobcu dosky. Pozeral som, ziadne ovladace tykajuce sa AHCI a vseobecne diskovych radicov tam nema. Necudo, ked ziadne nepotrebujes.
Problem vidim v disku, bohvie co si tam strcil, ked sa to tak sibnute identifikuje.

Na stránce zvol "On-Board SATAAHCI/RAID Drivers", to je ovladač Intel Rapid Storage Technology Driver. Ten si stáhni, rozbal a tu nejvnitřnější složku vysyp do rootu instalačního média.

Je tam také týden nový BIOS. Nebylo by od věci ho také flešnout, ale udělal bych to radši až po instalaci, abys nedělal moc věcí najednou.

U BIOSu je ještě nový firmware, ale ten se nainstaluje až nakonec z prostředí Windows.

vlezeš do BIOSu, hned první "kostka" s názvem jako "Hardware settings", pak "advanced", pak "Integrated peripherals" a v něm hledej sekci SATA, v ní bude "SATA mode." Pravděpodobně tam budeš mít nastaveno něco jako IRRT nebo RAID. Přehoď na AHCI. Následně F10 pro uložení konfigurace a reboot.

1. Kde v BIOSu najdu: Intel Rapid Storage Technology - abych dal Disable ? Nenašel jsem !
"Nahoře" Settings -> Miscellaneous -> Našel jsem tam jenom Intel PTT, tam jsem raději Disabled - NEDÁVAL !!!
2. "Nahoře" Favorites -> Secure Boot Mode - Enable, ale jak ?
(Ukazuje to jenom možnost Standard, nebo Custom, co dát?)
3. Povedlo se mi nastavit: "Nahoře" Boot -> FastBoot - Disable Link.
4. Nevím kde a jak v Biosu zapnout: UEFI - Enable ?

* Poradíte ještě PROSÍM ?

Díky všem co reagovali, fakt díky.
- Díky dalším problémům se základní deskou, zřejmě sběrnicí, ji teď jdu reklamovat, do alza.
Měla být zaručeně funkční i když použitá, se zárukou 1 rok !
- Tak jsem na aukru koupil jinou desku a právě se mi podařilo nainstalovat Windows.
- Vše si pročtu později, teď mám málo času, asi až někdy po víkendu.

To bych neřekl, já bych to viděl na to IRST. Instaloval jsem teď pár notebooků bez OS a vykazovaly přesně stejné příznaky. Stačilo během instalace nainstalovat IRST driver a jelo to jak po másle. Když se ví, kam sáhnout, je to na pár vteřin. Pokud ne, je to nepřekonatelný problém a zdá se, že komp je rozbitý, že nevidí disk.

Teď mám jinou desku Gigabyte Z490 Vision G, jaký mám nainstalovat IRST, jestli můžete hodit i odlkaz ?
A kde ho případně pak v Biosu zakázat ?

1. Kde v BIOSu najdu: Intel Rapid Storage Technology - abych dal Disable ? Nenašel jsem !
"Nahoře" Settings -> Miscellaneous -> Našel jsem tam jenom Intel PTT, tam jsem raději Disabled - NEDÁVAL !!!
2. "Nahoře" Favorites -> Secure Boot Mode - Enable, ale jak ?
(Ukazuje to jenom možnost Standard, nebo Custom, co dát?)
3. Povedlo se mi nastavit: "Nahoře" Boot -> FastBoot - Disable Link.
4. Nevím kde a jak v Biosu zapnout: UEFI - Enable ?

* Poradíte ještě PROSÍM ?

Pokud nehodláš používat Optane nebo jinou formu RAID, prostě nastav pro SATA režim AHCI a žádný Intel driver nebudeš potřebovat (příp. Optane musíš vyndat). Těžko radit, když se v tom vůbec neorientuješ a já tu desku (či ten UEFI) nemám. Začni resetem UEFI do default ... Systém bych dal na NVMe SSD, takže ani SATA driver při instalaci nebude potřeba (ostatní disky vyndat).