Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem snížení hlučnosti ventilátoru

Zdravím,
obrátil se na mě známý s dále uvedeným dotazem. Neumím mu správně odpovědět. Pomůžete mi s tím?

Doplním, že má počítač s Gigabyte GA-K8NF-9, AMD 3000+ 1,85 GHz a grafiku GF 6600 + 2 sata disky. Case má middle tower, takže místa relativně dost. Gigabyte základní desky ani AMD jsem v životě nikdy neměl a tak nevím, co mu poradit.

Ahoj,
v létě se mi přehříval počítač a tak jsem přidal dopředu do bedny 8 cm ventilátor. Pomohlo to jen částečně a tak jsem teď koupil ještě chladič na procesor artic-coolig Alpine 64 a dal ho místo dodaného originálu. Problém je v tom, že chladič je studený, ale ventilátor jede pořád na plný výkon a je tak velmi hlučný. Když bednu dám na stůl tak vibruje i stůl. Mám pasivní chlazení na grafice a tak mě to dost štve. Nevíš co s tím?

Já bych k tomu měl ještě podotázku - je vhodnější přídavný ventilátor, který tlačí vpředu dole vzduch do case nebo ten, který vytahuje vzadu za procesorem vzduch z case ven? Já bych se klonil spíše ke druhé variantě.

Je lepší větrák, kterej tahá teplo ven z case.
Větráček na CPU může zkusit zpomalit programem Speedfan, pokud to nepomůže, tak větrák zpomalit jinak - přepojit na 5V, nebo pomocí diod. Mě se osvědčily větráky s termočidlem - čidlo jsem vrazil mezi žebra chladiče, větrák je relativně tichej. Stojí okolo 120Kč.

Díky, já kdysi speedfan zkoušel, ale s mou deskou moc nefungoval. Zkusíme ho a větrák hodíme na zadní čelo. Snad to bude fungovat.

Jinak, jak jsem před chvíli viděl, tak ten větrák na chladiči je docela velký a je připojen na 4 pinech. Takže se ještě možná blbě zeptám, neměl by to nějak zvládnout sám BIOS v nějakém nastavení? Zrovna dělá nějakou uzávěrku něčeho a tak jsem neměl čas se pořádně na to podívat, proto se tak blbě ptám.

Toto jsou údaje z BIOS:

CPU Temp 30°C
Current CPU FAN 2136 (problikává na 4326) rpm
CPU Warning 60°C
CPU FAN Fail Warning Enabled
CPU Smart Fan Control Enabled
CPU Fan Manual Control Disabled

K programu Speedfan:

Gigabyte GA-K8NF-9 bohužel v nastavení není k dispozici, zobrazovaná teplota CPU odpovídá hodnotě v BIOS a i chladič má při kontrole rukou cca těch 30°C, teplota bridge 70°C odpovídá tomu jak na chladič chytím. Teplota GPU 60°C je patrně chybná. Když chytím rukou na chladič, tak je teplota cca 40°C, víc určitě ne. Zkušenost kolik je 40°C z ústředního topení.

Program detekuje pouze ventilátor na procesoru, ventilátor sys_fan nezná. Ventilátor procesoru nemá 4 piny, jak bylo uvedeno, ale 3. Stejně tak druhý ventilátor sys_fan. Změna otáček ventilátoru na automatickou se neprojevila. Nastavení na manuál a tam třeba 20% je také bez jakékoliv odezvy.

Je ještě nějaké jiné řešení než koupit nějaké čidlo na chladič procesoru, které by řídilo otáčky ventilátoru (jaké)