Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UMAX - Nedostatek místa

Dobrý den, jsem naprosto neznalá, co se týče elektroniky, takže prosím o případnou trpělivost a pochopení. Mám notebook UMAX asi už tři roky. Už dlouho mě trápí nedostatek místa. Podle všeho mám úložiště jen 56,9 GB (ano, má chyba, že jsem se při koupi nedívala). Když pominu nějaké systémové soubory, programy atd., tak by mi mělo zbýt aspoň 20 GB. Momentálně mám v celém notebooku asi tak 20 souborů (pár dokumentů a obrázků) a mám volné jenom 1,5 GB. Přijde mi hloupost, aby to tak bylo, když v tom notebooku jednoduše reálně vůbec nic není. Dokonce když jsem pár souborů odstranila, tak místo toho, aby se mi místo uvolnilo, tak se ještě víc zaplnilo. Nedává to jednoduše smysl. Nesetkal jste se s tím někdo? Nevíte čím by to mohlo být? Předem děkuji za případné odpovědi.

Klepněte na tlačítko Start > Všechny programy > příslušenství > systémové nástroje > Klepněte na tlačítko Vyčištění
disku Nyní spusťte tento nástroj a klepněte na kartu Další možnosti . Pod kterým klikněte na Obnovení systému a potom klikněte na Vyčistit kartu se zobrazí automaticky otevírané okno se zprávou - Opravdu chcete odstranit všechny kromě nejnovějšího bodu obnovení? Klikněte na Ano a pak na OK. Nakonec se zobrazí další zpráva– Opravdu chcete provést tyto akce? Klikněte na Ano.
Teď se vyčistí všechny body obnovení systému s výjimkou nejnovějšího. V důsledku toho bude na pevném disku více volného místa.

https://support.microsoft.com/cs-cz/topic/jak-odebrat-v%C5%A1echny-body-obnoven%C3%AD-syst%C3%A9mu-s-v%C3%BDjimkou-nejnov%C4%9Bj%C5%A1%C3%ADho-d43d697b-09ac-bef6-8a02-1000a18a9b82

neřeš to a nepřeměřuj zbytečně místo na disku. se smiř s tím, že ani jako pouhý administrator nemáš přístupová práva všude, proto ti to neměří správně.
jestli s tím chceš ztrácet čas:
1) zakaž hibernaci toho krámu (ve w10 snad stačí zadat hibernace dolů do vyhledávání)
2) omez virtuální paměť nebo jak tomu česky říkají - na hodnotu 500mb, zadává se dvakrát pod sebe
3) smaž všechny body obnovení, stejně jsou k ničemu, je to někde v obnovení systému
4) nakonec dej vyčistit disk (cleanmgr.exe)

a úplně nakonec ten krám vyhoď, nestál za nic už v den koupě, jen jsi hodila peníze za shit do kanálu.
- nemá to žádný procesor, jen neschopný atom.
- má možná malou ram 4gb
- má maličký napevno připájený pomalý disk, který nejde vyměnit/zvětšit.
s tím troubou, který ti to poradil koupit, přestaň kamarádit.

když chceš levný rozumný krám, kup si repas, bohužel mají disky jen 250gb (jdou případně vyměnit):
14" https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1436040-lenovo-thinkpad-t495-touch.html
15" https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1490671-hp-probook-455-g7.html
intel 14" https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1438435-lenovo-thinkpad-t480.html ... intely jsou asi trochu méně vákonné, budou mít slabší grafiku, ale na kancl to jde.
intel 15" https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1485178-lenovo-thinkpad-l580.html

Vysypat koš. Tím se něco uvolní. Ale windows má tu nectnost, že hlásí koš prázdný a v koši je klidně několik (i několik desítek) giga ve stovkách souborů. Neznám způsob, jak to ve windows udělat, dělám to z linuxu, že složku $recycle.bin celou vymažu a pak vysypu koš v linuxu (ovšem tak jako jde windowsovský koš v linuxu smazat, tak i linuxová složka .trash jde ve windows celkem dobře smazat).
Pokud nezabere finta s košem, je potřeba hledat, co žere místo.
50 giga je na dnešní dobu celkem málo, ale pokud nemáte nainstalováno moc programů, tak by to neměl být problém. A taky odhaduju, že 20 giga na práci by mělo zbýt.
Nedá se do toho umaxu přidat další disk. Tyhle levné notebooky (i ten nejlevnější "stodolarový" co stál asi 200 dolarů) měly jeden disk přímo zapájený v desce (tzv. eMMC neboli embeeded MMC) a měly slot na SSD. Před nejakou dobou jsem to zjišťoval, když jsme s kolegou hledali vhodný notebook, tak jedna z mých otázek byla právě na rozšířitelnost a to hlavně pamětí a disku. Pokud by šlo instalovat druhý disk, problém by se tím možná vyřešil, na práci by byl extra disk a ten vestavený by zůstal hlavně na systém a aplikace.

hlásí koš prázdný ...
v adresáři koš jsou podadresáře jednotlivých uživatelů. Ta ikona si samozřejmě cizích profilů nevšímá.

jak psal tw výše (a masochisti mohou dohledati na umax.cz), aspoň některé modely mají výslovně uvedený "slot m.2 sata". kancelářníkovi bude 250gb ssd i bez dram cache stačit, minimálně jako záminka k dalšímu kafi a cigaretě.
já si dokážu představit malý 4atomový krám - malým dětem na notebukování, mě na servis, jen mě v tom chybí lan port.
bohužel horší 4gb modely nemají uvedenou rozšiřitelnou ram, a pozdě billa honit až po koupi.

v adresáři koš jsou podadresáře jednotlivých uživatelů - to by možná dávalo smysl, teda pokud jde o význam (ve windows) nedobytných složek. Já jsem si spíš myslel, že to jsou zapomenuté koše (ale ty prázdné mohou patřit ostatním uživatelům, kteří jsou definováni). Ale ono i v té používané (do které se dá třeba v doublecommanderu i ve win dostat) občas zůstávají při prázdném koši nějaké zapomenuté položky, a někdy to opravdu dá hodně (naštěstí ta používaná složka se dá promazat i z TC nebo DC do těch ostatních se ve win dostat nedá).

Neznám celý sortiment, kolega si před časem (1/2 roku možná víc) vyhlížel něco na takové tahání kam si netroufne vzít drahý ntb (předtím měl něco jako ausus eee), tak se mě ptal, co si myslím o nějakém levném (cena pod 5000) proto jsem to tehdy zjišťoval. Jestli si dobře vzpomínám, jedním z nich byl byl 13" umax (ale bylo víc kandidátů). LAN snad měl, ale to s jistotou nevim. Myslím, že neměl USB-C nebo ho možná neměl na nabíjení. LAN se dá připojit přes USB, ale myslím, že bylo důležitější wifi. Pamatuju si právě na tu možnost rozšíření disku, u něterých dokonce byla v zadním krytu vrátka, takže se nemusel ntb rozebírat celý kvůli rozšíření disku. A právě taky na tu zkratku eMMC, kterou jsem předtím neviděl.

Jak jsou dnešní programy nenazřané, 4 giga dřív člověk ani neměl, dneska se některé programy se 4 giga ani nespustí. (Nemluvim teď o složitých výpočtech, kde využiju větší část svých 64 giga, na to rozhodně takový notebook neni a asi by dalo práci sehnat ntb se 64 gb paměti).