Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Procesor se přehřívá

Ahoj lidi,
chtěl bych se tu s Vámi poradit. Mám tuto sestavu:

I5-12600k
RTX 4070 Ti
32 GB ram (2x16)
Windows 11
Samsung 990 PRO (2x)¨

Mám zde ale problém, že v posledních dnech se mi začíná stávat problém, že se mi hry sekají, takový "záškuby", kdy obraz zamrzne na půl vteřiny, nebo se prostě PC sekne celý na 5-10 vteřin a pak zase odmrzne. Od kamaráda jsem si nechal doporučit stáhnout HW Monitor, jestli se něco nepřehřívá. Grafika v pohodě, nějakých 40-60 °C, disky taky, ale u CPU jsem schopen naměřit u některých her i 100 °C což předtím nebývalo. Ve windows teplota CPU je cca 30-40 °C. CPU se upgradovalo cca 2 roky zpět i s tímto chlazením SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan a vše běželo v klidu. Dnes zkusím větrák vyšroubovat, vyčistit pastu a dát novou a snad to pomůže. Je možné, že při vyšší teplotě se procesor "zpomalí" a přestane dávat výkon a mohlo by to způsobovat tyto trhance, nebo se mohlo něco "psorat" přímo v CPU a měl bych se dívat po nějakém jiném? Někdo mi řikal, že toto CPU nestačí na tu graf. kartu a chtělo yb to něco výkonnějšího. Ve hrách často i pozoruju fps dropy, kdy např. RDR2 s klidem mám 100 fps, ale najednou na pár vteřin to jde na 60 fps a pak opět nahoru.

Díky moc za rady a pomoc.

Je možné, že při vyšší teplotě se procesor "zpomalí" a přestane dávat výkon a mohlo by to způsobovat tyto trhance

Ano, máš pravdu. Procesor sníží při přehřívání automaticky takty právě z důvodu, aby se nezničil. Normální teploty v zátěži jsou kolem 70-80 stupňů.
Tam by měl fungovat ještě na 100%. Při prekročení určité hranice zpomalí frekvenci, aby tolik nehřál. Zkontroluj uchycení chladiče, jestli pevně doléhá na IHS procesoru.
Nebude ale na škodu po dvou letech jak píšeš rovnou nanést novou pastu. Já ji měním cca co tři roky. Důležité je ale kromě kvalitní teplovodivé pasty očistit styčné plochy CPU a chladiče.