Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhořel pc?

Dobrý večer, během dívání filmu mi najednou zdechl celý počítač.. nic nesmrdí spáleninou kdyžtak.. nevím jak poznat vyhořelý zdroj, klávesnice a myš svítí.. takže základní deska asi ne? Když zmáčknu spuštění pc tak tam jenom modře problikne nějaká dioda od větráku.. co by to mohlo být a jak to zjistit popřípadě? Díky za odpovědi

Po hmáčknutí jen problikne gpu a dioda větráku + na sekundu se pootočí větráček.. zkoušel jsem vyndavat i grafiku a ramky, ale buď to bude zdroj nebo vypálená základka.. ale těžko říct.. třeba klávesnice zapojená do základní desky svítí.. a proud jde do pc.. všechny komponenty kromě zdroje a gpu jsou 2 roky staré teď, sle zdroj taky není ani nijak starý.. ale tak vypalit se může, ale nevím podle čeho by se poznalo, nebo zákl. deska.. ale nic nesmrdí kdyžtak

Zákld.d.- gigabyte B550 gaming x v2
Cpu- ryzen 5 5600X
Gpu- amd rx 570
Ram- fury ddr4 16gb 3200Mhz
Zdroj jen vim ze 500W

Tak jsem koupil nový zdroj dneska a počítač už konečně naběhl, akorát je tu ještě jeden problém. Občas(jako fakt po nějaké delší době) se při spuštění PC naběhne obrazovka s popisem základní desky a dole na výběr (bios,boot,q-flash).. tak vždy zmáčknu F12 a ono se to třeba ten boot objevil po 2 min. a tam jsem vybral ten disk ze kterého spouští windows. (nevím proč to dělá, jednou to začalo od doby co spadla elektrika, ale to by nevadilo, zvolím si tam ten disk a vše běží vpoho i další dny).. no ale dneska, jak jsem měl odpojenou klavesnici a všechno, tak jsem to spustil po výměně a nereaguje to na nic ta klávesnice.. vše svítí, takže funguje, restart a nic nepomohlo..

Ak mu to zdochlo pri behu PC - tak CR2032 je v tom nevinne. Slabá CR2032 len spôsobí, že BIOS/UEFI sa pri zapnutí PC nastaví na default hodnoty. Po zapnutí už CR2032 je len záloha napájania CMOS EPROMu. V jeho prípade - náhle vypnutie - ostávajú len dve možnosti - doska, alebo zdroj. Skôr sa prikláňam k zdroju - vypadla jedna vetva (pravdepodobne 12V), 5V vetva stačí napájať periférie (myš, klávesnica, USB).
Takže (ak už bude kontrolovať) tú CR2032 preventívne môže vymeniť (nič tým nepokazí, ak to vie rýchlo vymeniť, nezmení sa ani nastavenie BIOU/UEFI), potom kontrola zdroja (prípadne vyskúšať iný - ak bude chyba i naďalej - tak to bude doska. A iní už radili - pri kontrole postupovať komponent po komponente - teda odpojiť disky, RAMky (musí nabehnúť aspoň BIOS/UEFI a potom chybové hlášky o neprítomnosti boot media a RAM) a postupne pripájať komponenty.

S tím zdrojem to už neřešte, to už je vyřešené..
Po startu se mi stávalo občas, že se zobrazila splasch screen a bylo tam na výber (bios,boot,q-flash).. vždy to reagovalo, někdy i po pár min.. teď aktuálně po vyhořelém zdroji vyměněným jsem zapl pc a opět splasch screen základní desky.. problém je, že klávesnice a nic nefunguje na to.. někdo mi radil vyměnit tu baterii 2032. Má s tím někdo zkušenost? Deska je stará skoro 2 roky jenom.. a nemyslím si, že by byla rozbitá.. dělá mi to už kolik měsíců po vypadnutí elektřiny.. ale objevuje se to fakt jen párkrát a vždycky jsem jen dal boot menu, vybral disk s windows a pc šlapal i několik týdnu vkuse hned po staru..
Deska: Gigabyte B550 X V2

Poslední dobou tak divně hučel ten disk, ale normálně fungoval ještě včera.. jinak zkusil jsem jiný port a furt nic.. jinak jiný kabel nemám teď tady. Zase jakmile ho zapojím, načte se screen základní desky a dole na výběr ten bios atd.. ale nereaguje to na nic. Je možné, že by disk odešel a “asi” by vyhořel zdroj?

Je to asi pravděpodobný, že ten disk odešel. Dneska ještě chci vyměnit tu baterii na zákl. desce. Vezmu tu CR2032, na co si dát pozor při výměně? Určitě si hlídat jakou stranou to má patřit. A co se stane po výměně? Co vše se musí nastavit znovu? Děkuji za odpověď

Dáš ji tam stejnou stranou jakou ji vytáhneš, nic na tom není. Je tam na desce u baterie taková "packa", kterou musíš malinko posunout do strany a baterie sama povyskočí a jen ji vyměníš. BIOS by si měl po dobu minimálně pár minut udržet nastavení, takže nebudeš muset nastavovat nic. Samotná výměna trvá max 10 vteřin a to přeháním.

odpojeni od elektriky je nutne kvuli cmos reset, jinak se neprovede, protoze zdroj ve standby porad napaji cast desky s rtc.
v manualu k desce to vyrobci pisou a varuji pred resetem pod napetim.

u toho druheho disku si zkontroluj stav v crystaldiskinfo - vsechno ukazuje na to ze je vadny.