Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nevíte co mi sabotuje asociace přípon (Windows 11)?

Ahoj, přes 20 let na obrázky používám Irfan View. Dosud to bylo zcela bez problémů.
Ale ve Windows 11 mi něco ruší asociace a stále musím dělat "otevřít v programu", přičemž tam není vlevo dole možnost "vždy", je tam "jen jednou".

[98370-otevrit-irfan-png]

V nastavení Ifran ta asociace vždy zmizí (u PNG a BMP)

[98371-ovevrit-asiciace-png]

ale v souboru C:\Program Files\IrfanView\i_view64.ini je.

[98372-otevrit-irfan-ini-png]

Záhada (pro mě). Jak docílit toho, aby to zůstalo asociováno?
Chtěl bych i odstranit tu sabotáž (to snad zvládnu), ale nevím, co mi to přehazuje . :-)

Je to zřejmě snaha vnutit nějaké jejich aplikace. Desítky mi to dělají odjakživa, vždy po aktuaĺizacích se ptá čím otevřít soubor BMP, JPG, TIFF a spoustu dalších. Přičemž jako defailtní je vyhledat aplikaci ve storu. Poslední dobou přitvrdili a už je jako defaultní rovnou nějaká aplikace, kterou vychvalujou jako nejlepší (další krok asi bude tam tu asociaci rovnou nastavit a neptat se). Tak mu prostě trpělivě znovu a znovu vysvětluju, že jpg (atd.) má otevírat v irfanview ono to zase do příští aktualizace vydrží.
Jsem rád, že desítky mám jen na jednom jediném notebooku, mít to vícekrát, tak se asi z toho zblázním.

já si tento týden zrovna kvůli jednomu formátu odinstaloval starší irfan view (asociace držely léta) a místo něj dal aktuální 64bit.
dopadl jsem úplně stejně jak kráťa, asi ty přípony obrázků otrocky přepíšu v registrech.

je to firemní ntb, nemám na ten krám čas, do toho strkají rypák tupé firemní policies...

1) vypadá, že to zabralo. když uživatel využívá uac, chce irfan pro některá nastavení (kde se pere se systémem) spustit "jako admoš".
tam asi druhá volba (custom file types) a uložit.

(zaškrtávací okno co tu dával kráťa je cesta hkey_classes_root postaru. to jsem měl nejdřív v úmyslu, ale těmi je dlážděna cesta do pekla)

2) taky jsem dal irfan zvolit jako výchozí aplikaci pro fotky, což nejdřív nedělalo nic - firemní instalace s hnojem policies, domovským adresářem v cloudu a tupým senilním antivirem mají odezvy jako i286.
doma mám víc času a dočkal jsem se: irfan šel předvolit jako aplikace pro fotky. stupidnější cestu si u asociací nedokážu představit.
pak taky u přípon ukázal správné asociace - řešil jsem .gif, .png, ale to už mohl být následek 1)

Možná to vyznělo divně - programy tam samozřejmě mám a používám, ale nainstaloval jsem je při instalací W10 (Zoner, TB, VLC, LO, DPP, Silkypix a pár portable) a většinu průběžně aktualizuji. Asociace nicméně drží. Kdysi, když ještě probíhaly ty upgrady W10 formou reinstalace, se snad párkrát stalo, že bylo nutné to u něčeho "obnovit/potvrdit", ale už je to tak dávno, že si to ani nepamatuju :-) a ani potom už nebyl problém. Trochu se vkrádá myšlenka, že záleží i na tom kterém programu, možná má W10 nějaký "protokol", který je třeba striktně dodržet (a ne všechny, hlavně free programy to plně respektují).

mal som podobny problem, tiez chybalo tlacitko "vzdy"
skus toto v pripade obrazkov:

spusti v powershelli ako admin: Get-AppxPackage Microsoft.Windows.Photos -AllUsers | Reset-AppxPackage
ak by pisalo ze nieje nainstalovana, nainstaluj spustenim: Get-AppxPackage Microsoft.Windows.Photos -AllUsers

potom vyskusaj "otvorit v programe" a uz by si tam mal mal tlacitko "vzdy"
Pripadne restartuj a skus potom "otvorit v programe"