Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD disk - jak funguje mazání souborů?

Zdravím,
prosím, jak funguje odstraňování souborů z notebooku?
Odstranil jsem si teď v nedávný době dobrých 50 GB, načež Lenovo Vantage mi ukázalo smazání jen pár GB a teď, aniž bych si cokoli stahoval, jsem na stejným zaplnění jako před odstraněním.
Děkuji

Změna hloupého předmětu, původně: SSD disk (host)
Změna kategorie, původně: Hardware (host)

4 z 5 brtníků je zcela lhostejné, co je lenovo vantage, googlit to nebudu.
pokud mažeš soubory jen proto, aby lenovo vantage ukazoval jiné číslo, najdi si lepšího koníčka.
volné / zaplněné místo ukazuje správa disků = diskmgmt.msc
co je volné pro tebe vidíš i ve vlastnostech disku / v normálním správci souborů.
k zjištění zaplněného místa se nikdy nedostaneš označením a sečtením viditelných adresářů, protože k mnoha z nich má přístup pouze systém, ale ne ty jako pouhý správce.

dále si systém obvykle dynamicky přiděluje zabrané místo pro swap - vidíš ho vůbec?
velké půlroční aktualizace systém odkládá, když nemá dost místa. když mu ho uvolníš, zabere ho sám.
někteří "mažou" soubory pomocí "del", tím jen přesunou soubor do $recycled$, ale nic nesmažou.
velké místo taky mohou zabírat body obnovení. české win7 dokonce měly chybu, kvůli které zabraly klidně půl disku - přitom je to prostor kam nemáš přístup.

jestliže válčíš s volným místem na ssd, pak to není chyba chování systému ani zbytečného lenovo vantage, ale ten ssd je malý. pro jeho normální činnost bys měl mít ~25% místa volného.
naklonovat starý neznámý ssd na nový větší není žádný problém.

Samozřejmě děkuji za odpověď a dovolím si na ni reagovat.

Vantage je ,,správce'' s mnoha funkcemi dobrých pro systém. Mj. krásně znázorňuje obsazenost disku, na kterém skutečně ne ze zábavy sleduji jeho zaplněnost. Ano, zápasím s volným místem. Když vymažu a z koše odinstaluju několik programů v hodnotách desítek GB, očekával bych, že desítky GB zmizí a ne, že ještě několik přibude.

Je tedy možné, že se jedná, jak říkáte, o systémovou aktualizaci.

napsal jsem toho víc, čtu odpověď jen na zlomek. "krásné znázornění" bude asi hodně subjektivní, za mě to vypadá na ztrátu času.
podstatou bude nedostatek místa, o kterém jsme se bez konkrétních údajů nedozvěděli nic.

tuším, že zbytečný "lenovo vantage" je servisní / updatovací centrum.
už jsem psal, že abych mohl zobrazit obsaditelnost, musím mít k tomu nějaká práva, jinak se do některých chlívků nedostanu a nezjistím nic.
ta lenovo utilita je na tom stejně, proto by se tazatel měl ptát systému a ne krásného zobrazení.

nemá cenu se znovu opakovat.

...a ne, že ještě několik přibude.

takže systém trpí kritickým nedostatkem místa, který je u ssd škodlivý. řešení už jsem psal.

pozerat zaplnenost disku cez aplikaciu? akoby windows v sebe nic takeho nemal...

Když vymažu a z koše odinstaluju několik programů v hodnotách desítek GB

Pokial si myslis, ze z kosa sa "odinstalovava" tak to daj robit niekomu, kto vie, co robi.
Odinstalovanie programu nema nic s kosom.
Rad by som videl niekolko programov zaberajucich desiatky GB, pokial to ovsem niesu hry.

No vidíte, já to klidně dám někomu kdo to umí.
Hry to nejsou, to Vás můžu s klidem ujistit.
Ovšem ta aplikace je v systému předinstalovaná a je myslím na mně, jestli použiju aplikaci A nebo B.
Hezký den.

připadáš mi jako manažer s humanitním vzděláním, který sice dovede složit zbytečné věty správně česky, ale není v nich ani jeden údaj.

abych mohl zobrazit obsaditelnost, musím mít k tomu nějaká práva, jinak se do některých chlívků nedostanu a nezjistím nic.
ta lenovo utilita je na tom stejně, proto by se tazatel měl ptát systému a ne krásného zobrazení.

a typicky nechápe, proč a jak ta jeho fabrika funguje.

edit: tento postup je snad choromyslný vtip:

několik programů, ... složku jsem přesunul do koše a pak odstranil

v mladších letech jsem obvykle psal, že takovým lidem nepatří administrátorská práva do ruky. dnes jen doporučím: kup si nový notebůů s větším diskem, toto je beznadějné.

Zdravím Vás,
moje otázka byla položena, protože skutečně nestuduji v odvětví elektroniky, proto jsem se na to ptal. Vaše rady jsem si i přes převažující rýpací komentáře přečetl a zjišťoval si k nim podrobnosti takové, abych jim ještě lépe porozuměl.
Celkově mě to zajímalo, abych se dozvěděl opět něco nového, tak nevím, proč hned takový Váš pesimismus...

ze je v systeme nieco predinstalovane, je nepodstatne a je uplne zbytocnost mat na toto nejaku appku, alebo to pozerat cez nu. bez appky by si robil co?
Ked nevies, ze zobrazenie volneho miesta je od doby kamennej sucastou zobrazenia diskov v Tento Pocitac, tak to svedci o kompletnom nedostatku zakladneho vzdelania pre pracu s PC.
Pokial nejaky program korektne odinstalujes, tak nieje mozne, aby sa miesto neuvolnilo. Pokial sa ihned zaplni, tak je to dosledok toho, ze sa v PC nieco nestandardne deje.

Zdravím,
problém jsem diskutoval s odborníkem a došli jsme k závěru, že bude chyba na straně disku a je doporučena jeho náhrada.

Kdyby nebyla možnost používat aplikaci Lenovo, využíval bych Tento počítač, samozřejmě, o této možnosti vím, jen ji nevyužívám.

Zdravím,
jojo, noťák jsem restartoval i několikrát, to místo se uvolní a za pár minut zase zaplní, pak kolikrát znovu opakující se scénář.
Narazil jsem na to docela náhodou, v jeden moment 110 GB volnýho místa, za pár sekund 135 GB a za pár chvil 113 GB (tato hodnota je i v Tento počítač i v systémové aplikaci Lenova.

Možná to je něco špatně s diskem jako takovým, mám ho ale 2,5 roku, tak nevím nevím.

Díky.

disk bude v pořádku, problém je mezi nebem a židlí.

v jeden moment 110 GB volnýho místa, za pár sekund 135 GB a za pár chvil 113 GB

to mi připadá jako přiměřená volná rezerva pro systém a příliš bych se tím nezabýval.
pokud je ovšem původní disk 1tb, nemám ho nijak rozdělený, čili moje data + aplikace + ms systém jsou na jednom společném hnoji na c:, ve kterém mi zbývá jen těsně přes 10% volného místa, pak bych měl jako laik zvážit výměnu disku za větší a nehonit se za vykontrolováním něčeho, o čem nic nevím.

případně se naučit základy windows, třeba jak se odinstalují zbytečné aplikace.
1) začít se dá korektní odinstalací aplikací přes appwiz.cpl včetně lenovo vantage. to s tím košem se v slušné společnosti vůbec nevyslovuje.
2) uvědomit si co dělám: oznamuje mi windows doinstalaci aktualizací? pak mi zase instalují něco pod rukama a samy si okupují nějaké volné místo.
3) nové zabudované appky od win10 takto nelze odinstalovat, protože ms nenávidí své uživatele a jeho snem je co nejvíc jim házet klacky pod nohy. jdou odinstalovat až přes skripty power-shell, to už je trochu vyšší dívčí. nebo rovnou zvolit příčetnější ltsc verzi windows.
4) taky jsou lidi, kteří si nedokáží představit živor bez onedrive a synchronizace 300gb dat s ním. nebo mají nainstalované nějaké online zálohovadlo (třeba od acronis), která podle vlastní úvahy dělá neustálé zálohy dat. čili vědět, co jsem já sám v tom pc nainstaloval a jaký odpad to produkuje.
jde pokračovat, pokud člověk vnímá:
5) mít kontrolu nad proměnnou a nesmyslně velkou velikostí swapu (sysdm.cpl -> upřesnit -> výkon -> upřesnit)
6) už jsem psal, že existují body obnovení, kam se od win10 zahrnuje i historie dokumentů.

edit:

bude chyba na straně disku ...

nemyslím. podřadné ssd si do toho cpou sami uživatelé. v dobách covidu sice nebyl velký dodavatelský výběr, ale většina výrobců si nechce kazit pověst. (taky nejde o prasečí acer)

...a je doporučena jeho náhrada.

o tom jsem psal hned nahoře. samozřejmě za větší, když nechceš řešit příčinu.

to místo se uvolní a za pár minut zase zaplní, pak kolikrát znovu opakující se scénář

Neběží ti na pozadí nějaký antivirový program, který si průběžně (z nedostatku času) vytváří soubory cache,
které pak sám časem vyprazdňuje?
Pokud použáváš nějaký newindowsovský antivirák, zkusil bych ho zastavit, či odinstalovat.

Pokud potřebuješ uvolnit místo na disku, tak v první řadě odistaluj nepotřebné programy.

Odinstalace z Ovládacích panelů (u programů)

Do vyhledávacího pole na hlavním panelu zadejte Ovládací panely a vyberte odpovídající položku z výsledků hledání.
Vyberte Programy > Programy a funkce.
Program, který chcete odebrat, stiskněte a podržte (nebo na něj klikněte pravým tlačítkem) a vyberte Odinstalovat nebo Odinstalovat nebozměnit. Pak postupujte podle pokynů na obrazovce.

Za další použij vyčíštění disku.

Odstranění dočasných souborů:

Do vyhledávacího pole na hlavním panelu zadejte vyčištění disku a v seznamu výsledků pak vyberte Vyčištění disku.
Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit, a pak vyberte OK.
V části Soubory, které budou odstraněny vyberte typy souborů, které chcete odstranit. Pokud se chcete podívat na popis typu souboru, vyberte ho.
Vyberte OK.

Dále zkontroluj kolik místa ti co zabírá, používám program Treesize Free (je i v portable verzi), Lenovo Vantage neznám. Poté co zjistíš kolik ti co zabírá místa, můžeš nepotřebné věci smazat.
Nemaž věci, které nevíš co jsou aby sis nerozdrbal systém.