Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 5800X3D 90°C v benchmark

Ahoj poskládal jsem PC s procesorem Ryzen 7 5800X3D a chladič Noctua NH-U12S. A při benchmarku v AIDA64 se teplota drží v rozmezí 87-90°C. Kde 90° je TjMax. Pastu na chladič jsem roztíral kartou a řekl bych přiměřeně, žádné vrstvy. Udělal jsem něco špatně nebo to nemám řešit? Po vypnutí testu hned spadnou až ke 40°C.Myslel jsem si že s tímto chladičem bude teplota kolem 80° ne víc.

Díky za odpovědi. Idle ve windows je 40-45°C při hraní 60-65°C se zátěží cpu cca 20-25%. Proč jsem to hlavně řešil a možná měl napsat že po té půlhodině benchmarku byl chladič vlažný, konce heatpipes také.Zkusil jsem chladič sundat, pasta byla rovnoměrně po CPU, určitě seděl na CPU dobře. Přepastoval, vrátil výsledky stejné. Je to 9let starý chladič, bez poškození, je možné, že už heatpipes nefungují, že by v za tu dobu medium uteklo? Pořád mi nejde do hlavy půhodina cpu na 90% a vlažný chladič ikdyž ventilator běžel na 100%. (100% je na křivce při 75°C).

Jsem trochu na rozpacích no. Jak ríkám mám tento chladič 9let, dříve chladil intel i3-4590. Koupil jsem konverzni sadu na AM4/5 (dnes se už dodává standardně). Na původní backplate nasadil distanční sloupky a držáky dle návodu, nanasel pastu rovnoměrně ťupkovou metodou, utáhl 2 šrouby rovnoměrně ale dostatečně. Z mého pohledu na tom není co pokazit. A netuším kde je problém. Teploty jsou možná při běžném používání použitelné, ale ta fyzika mi nejde do hlavy. Teply procesor-vlažný chladič byl vždy špatně nasazený chladič co si pamatuji. Chůadič byl použitý, takže ochranná folie ani nic podobného na něm není.

Vliv to mít bude (třeba i na teplotu disků, popř. grafiky), k nějakému zlepšení u CPU by také mohlo dojít, ale jak jsem psal, je to prostě problém převést to teplo z toho čipu, takže i když dáš třeba větší skříň nebo větší chladič pořád budeš mít 80+°C (v syntetické zátěži, což ždímá max výkon), to se moc nevyplatí, já sám jsem na tom měl velký pasivní chladič, malého vodníka a většího vodníka a pořád ze to zlepšovalo, ale třeba po 5°C v syntetickém vytížení, ve hrách si myslím, že ten CPU by měl mít kolem max 75°C, což je úplně pohoda.

Zkusil jsem dát v biosu "Kombo strike 1" a teď se to v AIDA64 zastaví na 87-88°C. Není to asi ideální ale budu věřit tomu co říkáš a nebudu vyhazovat peníze za další nový chladič. jinak disky mají 30°C, deska cca do 40°C tam bych nějaké přehřívání nehledal. A jak jsem psal tak např. v Snowrunneru 1080p, ultra nastavení je max 65°.