Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vylepšení videa - software zdarma

Ahoj borci,

mám tady od kolegy jedno hodně staré DVD, které má převedené ještě z VHS kazety. DVD jsem ripnul do .mp4 (Video: 720x576 4417kbps 25 fps, Audio: AC3 48KHz 256 Kbps).
Existuje nějaký software zdarma pro vylepšení tohoto videa? Je mi naprosto jasné, že z toho neudělám nějakou špičkovou kvalitu na 4K, ale třeba překonvertování do HD videa,
odstranění nějakého šumu, odstranění nějaké ostrosti, nebo nějaké takové věci. Já s videi nedělám, tak se nevyznám jaké jsou možnosti, a proto se i ptám na software zdarma,
protože se o to případně pokusím, ale jen jednou. Kdyby bylo něco reálné s tím videem udělat, tak poprosím i o návod jak na to. Všem díky za rady a ochotu.

Já bych s tím nic nedělal, ale když už, tak oříznout deformované okraje a odstranit šum (to nastavení je potřeba vyzkoušet, je potřeba zkusit víc možností). 4,4 Mbps jsou snad dostatečné (myslím že tak vyjde E240 na dvouvrtsvé DVD, ale na primární záznam jse používal 10 Mbps, nejvíc, co tehdejší technika dovolovala), při menším už je moc vidět šum (kodeky ho z nějakého důvodu považují za důležitější informaci a tak ho zdůrazňují). Na VHS dost trpěl zvuk, pokud to nebylo hifi, ale klasické VHS. Tohle zvládne i VLC (pro použití na konverzi místo přehrávání se dá při troše snahy nastavit, neni to moc user-friendly, ale jde to).
Osobně pokud to neni nějaká tragedie, nechal bych to beze změny a pokud to je tragedie, tak se z toho tězko něco udělá.

Jak jsem psal, s videama vůbec nedělám, nevím co použít. Víceméně celý den stahuji nějaké programy, které však mají různé omezení. Video které mám k dispozici má necelých 2GB, a to online nejde nikde použít. Stačilo by mi udělat to co píšeš, odstranit deformované okraje a pak odstranit šum. Pak bych ještě chtěl video převést z 4:3 na 16:9, originál video ponechám. U toho převodu na 16:9 jsem viděl, že to k původnímu obrazu přidalo takové rozmazané okraje, někdy to je vidět u videí natočených mobilem, myslím. Zrovna jak potřebuji takové video najít, abych to tu postnul, aby bylo jasné o co mi jde, tak nemůžu žádné najít.

Přesně tak to mám já. Často to je vidět i ve zpravodajství, kdy nějaký moula natočí na mobil video nastojato a televize přidá po stranách "zrcátka", aby bylo naležato. To musel vymyslet nějaký mamlas v Americe a všichni se opičí. Jinak si takovou debilitu neumím vysvětlit. Dříve to nebývalo, dávaly se ty černé pruhy.

Tak jsem se na to ptal. Černé pruhy by dělaly přílišný kontrast a tahalo by to za oči. Možnost je neutrální šeď, to zase není estetické. Prdnout na kraje rozmazané totéž video je prý ideální. Drží to stejný kontrast a barevnost a prý se na to dívá nejpohodlněji.

Našemu pěveckému sboru v kostele také na mobil natáčím jejich vystoupení (jednotlivá čísla) v průběhu mše, když zpívají. Stačí otočit mobil o 90° a je to.
Možná by se to mělo prozradit všem.

Napadá mě jedna věc, protože mobil na výšku se při natáčení opravdu drží líp: to opravdu neexistují modely, které ty objektivy by měly taky otočené o 90°? Člověk by to držel na výšku a točilo by se na šířku. Škoda, že už Jobs nežije, poslal bych mu tip a byl bych obratem dolarovým milionářem :puff::beer:

Objektivy asi ne, musel by se otočit samotný chip. Což by asi nebylo úplně snadné, ale určitě ne neproveditelné. Horší by bylo to, co by vlastně člověk viděl na displeji. Měl by obraz na šířku, ale displej na výšku. To by nevyhnutelně vedlo k tomu, že by na displeji viděl jenom úzkou nudli zaznamenávaného obrazu.
Případně by se asi nemusel otáčet, ale musel by být větší, aby pokryl obojí. Těžko říct, jestli by to nevedlo i potřebě větších objektivů.

Problém je právě ten VÝRAZNĚ menší obrázek, což by vadilo hlavně u focení (u digifoťáků je přecejen větší a mívají hledáček). Zajímavé je, že u focení není problém otočit mobil na ležato :-) Ti TikŤokoví videoborci jsou spíš nějaká postižená sorta :-(

Díky všem, nakonec jsem se na to vybodl, nechal jsem to v originále a kolegovi řekl, ať si na to najde někoho jiného.
Absolutně mě to nebaví, vím, že bych se zase něco přiučil, ale nějak nechci. Je to pro mě ztráta času.

Díky. Povědomí o těchto programech trochu mám, ale mě úpravy videí nikdy nebavili, tak se o to skoro nezajímám. A jak píšeš, za hodinu se to nenaučím, takže kvůli jednoho videa tomu ten čas věnovat nechci a peníze už vůbec ne.