Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení subwooferu GigaWorks S750.

Jsou věci, ve kterých se absolutně nevyznám. Jednou z nich je audio. Dostala jsem tento subwofer S750 s vyhořelým zesilovačem. Kamarád mi to rozebral a vyhodil co bylo k ničemu. Prakticky mi zůstala jen bedna a reproduktor. Chtěla jsem si koupit aktivni woofer zesilovač ale nevím a proto se raději ptám.

Reproduktor má totiž šest kontaktů pro připojení. 3x2. Nevíte náhodou někdo jak se tento reproduktor připojuje?

Děkuji.

P.S. Basový reproduktor je v pořádku.

Připojuje se k zesilovači, který má výstup pro pasivní subwofer ...

Nebo kup nějaký vhodný výkonový 1-kanálový zesilovač (i jen jako modul, včetně zdroje, dáš to do té bedny) a pak to připojíš k výstupu pro aktivní (který je asi častější).

Už jsem ten reproduktor našel. Pro laika to je celkem nešťasné zapojení - má tři cívky kam se připojoval ten divný trojitý zesilovač který byl v té bedně. Takže jestli máš nový zesilovač s výstupem pro pasivní subwoofer, můžeš to připojit k jednomu asi linovolnému terminálu (já bych zvolit ten prostřední) a postupným přidáváním hlasitosti zkusit jestli ten zvuk bude ok. Jesli sedí ohmy a waty, nemělo by se nic stát.

Je to 8" subwoofer s tříhlasou cívkou (3x 8ohm). Používala ho firma Creative a ty to máš taky z jejich setu domácího kina.
Nejsem odborník na audio a nevím jestli je možné používat u tohoto reproduktoru pouze jednu cívku.
Reproduktor má tři osmiohmové kmitací cívky. Nepoužíval bych sériovy připojení protože nevím jak by se tento reproduktor choval.
Ale pokud použiješ paralelní připojení, můžeš to testnout.
Jen prosím tě počítej s tím, že budeš mít ve výsledku, propojíš li to paralelně, něco kolem 2,6 ohmu.

Raději ale počkej, až se ti ozve ještě někdo další, kterej tomu bude rozumět.
Já se pokusím něco zjistit.

Sériové zapojení všech tří cívek vytvoří zátěž 24ohmů, což je pro "běžný" zesilovač vysoko - hrálo by to tiše. Paralelním zapojením všech tří cívek to bude něco pod 3 ohmy, což je zase málo - hrálo by to hlasitě. Záleží na použitém zesilovači - jestli umožňuje zátěž 4 ohmy, asi bych se toho paralelního spojení cívek nebál. Samožřejmě hlídat hlasitost.

Ano, nějak tak. Tazatelka neuvedla jaky parametry by měl mít ten zesilovač co hodlá koupit. V repro a audiu jsem nějak mimo ale napadlo mě - Dalo by se použít sérioparalelní zapojení?
Osobně ale nějak nechápu význam trojcívkových basáků. V sérioparalelnim zapojení by měl být odpor, pokud dobře počítám, 5,3 ohmu. Pokud by měla zesilovač s výstupem 4 ohmy tak těch 5,3 by už za to asi stálo. Ale jak říkám, neznám tento typ reproduktoru a nevím.

nebo stereo zesilovač, všechny cívky do série (což ale bude u všech zapojení problém, magnetické toky nesmí jít proti sobě) a tento 24ohm reproduktor zapojit do můstku = mezi výstupy obou stereozesáků, ne proti zemi.
jenže to není tak jednoduché, ony všechny běžné stavebnice už dnes počítají s můstkovým výstupem i pro jediný kanál.
tak potom třeba tady toto: https://hadex.cz/w019a-zesilovac-2x20w-nf-stereo-do-auta-stavebnice/
a na dva můstkové výstupy použít dvě ze tří cívek repráku: https://hadex.cz/img/zbozi/w019a_3.jpg

samozřejmě těm krámům chybí velký pasívní chladič, práce, shánění - nakonec bude lepší se na to vyprdnout a koupit v bazaru funkční komplet.