Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po neúspěšném restartu z bodu obnovení naskočí modrá obrazovka s chybou 0xc000021a

Po aktualizaci Win11 se PC nechoval korektně a tak jsem provedl opravu z bodu obnovení. Ta proběhla neúspěšně a počítač během startu padá do modré smrti - StopCode 0xc000021a.
Po následném restartu se otevře WinRE, avšak ve výběru možností nenabízí tovární nastavení - místo něj je Odinstalovat aktualizace: 1/ Odinstalovat nejnovější aktualizaci pro zvýšení kvality, 2/ Odinstalovat nejnovější aktualizaci funkcí. Ad 1/ - vede k návratu na obrazovku výběr možností; ad 2/ vede k pokusu o odinstalaci s hlášením "Zjistili jsme problém, kvůli kterému nepůjde odinstalovat aktualizaci... Zkuste obnovit tovární nastavení počítače...! Po uzavření dialogu zpět na možnosti.
Možnost Obnovení systému selže s hlášením "Chcete-li provést obnovení systému, je třeba zadat, kterou instalaci systému Win chcete obnovit. Restartujte PC, vyberte OS a potom vyberte nástroj Obnovení systému." Po zavření okna opět návrat na Možnosti.
Spuštění funkce Oprava spouštění systému vede k pokusu o restart PC, jeho přerušení (Oprava spouštění systému nemůže váš počítač opravit) a zase zpět na výběr možností nebo k vypnutí PC.
Příkazový řádek je sice dostupný, ale nedokáže najít disk (Systém nemůže nalézt uvedenou jednotku). Předpokládám, že je nutné zadat systémový disk. Nenajde ale žádný jiný disk.
Výběr Nastavení UEFI restartuje PC do základního startup menu. lze zjistit systémové informace, přes F2 provést diagnostiku (program výrobce PC - HP Victus 15LTG02-0xxx). Interní testy SSD disky vidí vč. systémového, prověří procesor, paměti - vše OK. Systémový disk je typu NVMe, 521GB. Interní testy disku neukazují žádnou chybu.
Výběr Boot Menu nebo BIOS Setup dovolí definovat primární bootovací disk, vč instalačního disku Win11 na flashdisku = Proběhne příprava, zobrazí se okno Instalační program systému Windows. Lze zadat jazyk, vybrat způsob instalace: oprava vede opět na začátek k možnostem odstranění potíží. Po volbě nainstalovat jsou možnosti Upgradovat nebo Vlastní instalace. Při Upgrade se vypíše Zpráva o kompatibilitě: Možnost upgradu není dostupná, pokud spustíte počítač pomocí instalačního média.. Vyjměte médium a restartujte PC. Po normálním spuštění vložte instalační médium a spusťte program.
Po výběru Vlastní instalace Se objeví očekávané průvodní okno KAM CHCETE..., ale nejsou viditelné žádné jednotky, nebyly nalezeny. Příkaz Aktualizovat není účinný, žádný disk nenajde. Příkaz Načíst ovladač chce naistalovat ovladače zařízení, vyžaduje však vložení instalačního média. Vplba Procházet nabízí: ESD-USB (C:) nebo Boot (X:) Použití jakékoliv volby vede k hlášení: "Nepovedlo se najít žádné podepsané ovladače k zařízení. Zkontrolujte, jestli jsou na instalačním médiu..." - což asi nejsou. Atady končím s umem...
Žádám všechny,kdo jsou schopni a ochotni mě navést a vyřešení problému, aby mi laskavě pomohli. Prosím o lopatičtější výklad, případně doporučení, odkazy. IT slang mi celkem uniká. V.

Nejspíš to máš/měls nějak "vytuněné" a v nestandardním stavu.

Pokud to po UEFI Reset a bootu z instalačky není schopné pokračovat, vypadá to ale na HW závadu. Takže kontrola disku (v jiném PC) nebo naopak jiný disk zde. Atd.

predpokladám ,že to máš postavené na inteli. Ak ti nevidí disk máš nastavený RAID. RAid ovládač nájdeš na stránke podpory či je to tvoj netuším, ale mohlo by to chodiť. Vybereš OS a v Driver-Storage stiahneš ovládač. Ten nespustíš, ale rozbalíš napr. v 7zip a adresáre ADL a RKL si uložíš na inštalačku systému. Tam klikneš keď budeš potrebovať načítať ovládač k disku. Jeden z nich by sa mal chytiť.

Román jsem přečetl celý, ale moudrý z něho nejsem (např. netuším, zda vidíš všechny disky v BIOSU), tak jen doporučím standardní postup - předpokládám, že uživatelská data máš všechny zálohovaná:
1. z webu MS stáhni a vytvoř USB instalačku Win 11
2. z webu výrobců HW (základní deska, grafika, ...) postahuj všechny správné ovladače, nezapomeň na ovladače čipsetu
3. odpoj (fyzicky) disky s daty, nech zapojený jen systémový disk (neznalým uživatelům se stává, že bootovací oddíl vytvoří na jiném disku, než systémovém)
4. nainstaluj Windows 11 (žádný upgrade, čistá instalace)
5. nainstaluje ovladače (jako první čipset, pak restart, další pořadí dle libosti)
6. obnov uživatelská data ze zálohy

disk bych vlozil do jineho pc a zachranil z nej svoje data.

neco ti brani po restartu spravne prepsat nove systemove soubory a tim dokoncit aktualizaci. byva to obvykle selhani spatnych antiviru, typicky se to vicekrat stalo avastu.

jestli se ani neda dostat do nouzoveho rezimu, je to na format disku a novou instalaci.

Viz sakraforte, 15.07.2024 16:38

To nějak souviselo s Intel Optan, kdy se to chovalo jako RAID a bylo nutné injektovat příslušný ovladač při instalaci. Nebo v UEFI vynutit režim AHCI, pak už by disk měl být vidět.

naštartuj pc z inštalačného disku win,vyber možnosť opraviť počítač-príkazový riadok a doňho zadaj :
bootrec /fixMBR
bootrec /fixBoot
bootrec /rebuildBCD ,reštartuj počítač,ak to nezaberie,tak čistá reinštalácia windows,StopCode 0xc000021a znamená poškodený systém súborov a/alebo poškodená inštalácia win na dotyčnom disku....

Tak jsem vyzkoušel dohledat ze stránek výrobce PC ovladače RAID a podle zde popsané metodiky je během instalace zavést. Disk se povedlo přeformátovat, ale při pokusu instalovat Win11 instalátor hlásí nemožnost instalace s označením chyby - 0x80300001.
Když i přesto instalaci provedu, restart před poslední, dokončovací fází instalace způsobí opětovné spuštění instalátoru od samého začátku. RAID je nutné zavést znovu.
Co se děje špatně?
V.

záchranou svých dat jsi neztrácel čas, teď už je to jedno.
podle čísla chyby to vypadá na vadně zvolený typ disku v biosu/uefi: win11 potřebují gpt disk a pak samozřejmě zvolený uefi boot, ne legacy.

protože už data nemáš, znič všechny staré oddíly a hlavně malé pidioddíly na tom disku. buď připojením k jinému pc a smazáním všech oddílů ve správě disku (diskmgmt.msc)
anebo bývají lidi vybavení lepším bootovacím partition managerem, anebo live windows = bootovací hirens64.
masochisti pro změnu použijí úvodní formátovací manager v instalačce windows, ten nedává žádné informace a ovládá se úplně blbě, ale v absolutní nouzi to jde taky.

po vybílení disku můžeš začít s novou instalací, úplně na konci můžeš boot flashku odpojit, ať to neinstaluješ znovu, ten krám ti řekne.

nepíšeš co máš za hw, není jasné, jestli se tě týkají intelovy kejkle s neoblíbenými optane disky, nebo jaké ovladače to po tobě vlastně chce.

Abych to upřesnil. při zahájení instalace na výběr cesty k ovladači RAID toto:ESD-USB (C:), jde je instalačka + ovladače RAID, a
Boot (X:), kde jsou složky ProgramFiles, Sources, users, Windows,
Použiju -li příkazový řádek, vidím C: pod stejným názvem a se stejným obsahem a X:\sources, obsahující složky a soubory též pro instalaci.
Spustím instalaci pomocí příkazového řádku z X:, na vyzvání instalátoru (Načíst ovladač - Prohledat) sáhnu na C: (ESD-USB), najdu RAID - subsložka ADL) a nahraju ovladače. Potom vidím rozvržení Jednotky 1 celkem na 4 oddíly: Systémový, MSR, Primární a Obnovení. Po zformátování oddílu 3 (Primární) lze zahájit instalaci podle stanoveného pořadí. Kopírování, Příprava, Funkce, aktualizace... Poslední fází je Dokončení, které zahajuje nuceným restartem. C:Po něm opět na samý začátek instalace.
Když jí spustím, žádný disk není viditelný ovladače RAID je nutné zavést znovu.
HW: tovární HW Victus 15L TG02-0xxx, procesor i5 12400F, RAM 24GB, SSD NV...
A zatímco upřesňuji HW, povedlo se mi nějakým způsobem postoupit do poslední fáze instalace - po prvních 4 fázích a restartu jsem vyndal flešku a spustil to znova. Upravil jsem též v BIOSu pořadí bootování. Zřejmě takhle se to povedlo. Teď jsem připojil WiFi, zadal název...
Instaoval jsem snad všechna Win od 3.31 s výjimkou Vist a 8, ale tohle se mi ještě nepřihodio.
Chlapi, děkuji všem, kdo se ozvali a pomohli mi vyřešit problém s RAID a instalací 11.
Pěkný večer 8-) :beer:

ram 24gb? intel sice neumi naplno vyuzit prednosti dual channel, ale nejde snad o nejakou smesku rozdilnych ramek?
ale na schopnost ne/nabootovat to nema mit vliv.

zajimavejsi pricina zustala nezodpovezena: jestli v tom pc nebyl dodatecny antivir, ktery branil dokonceni aktualizace ovladacu, v tom mival treba avast spinave maslo na hlave.

jinak v popisu nevidim, ze by se admin zdrzoval s instalaci zakladniho chipset driver, ale opet to na krach po aktualizaci nema vliv.