Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zlepšit výkon notebooku

Zdravim poradno,
chtěl bych poprosit o radu jak zvýšit výkon staršího notebooku.
Mám jej jako vedlejší zařízení k mému Macu. Používám jej na občasné hraní starších her a na záležitosti nepodporující MacOS.
Jde o to, že procesor a grafika zvládají v pohodě, ale i tak některé operace trvají dlouho a někdy čekám i několik minut než se notebook načte. Čistou instalaci OS provádím každý rok, na chvíli to pomůže ale pak se to opět zhorší. Mám na něm jen pár her a prohlížeč, takže zaplněný blbostmi určitě není.
Co by jste doporučovali vyměnit za komponentu HW pro zlepšení výkonu? Případně jakou udělat SW úpravu? Nebo nepomůže nic a už je prostě za zenitem? :D

Jedna se o tuto konfiguraci notebooku:
Produkt: Lenovo notebook Y50-70 BLACK
Chipset: Intel HM86
Procesor : Intel® Core™ i5-4210H Processor (3M Cache, up to 3.50 GHz), 2-cores, 47W
Paměť/volný slot: 8GB (1x 8GB) 1600 MHz DDR3L/ 16GB max = 1x volný
Harddisk: SSHD 500GB SATA 5400ot + 8GB NaND Flash hybrid, 7mm
Optická mechanika: externí USB DVD-RW multiburner DB65 = 9,5mm, 200g, 24x read/8x write (součást balení)
Grafika: nVidia GeForce GTX-860M 4G DDR5 (Maxwell)
Displej: 15.6” LED FHD TN (1920x1080) slim display (16:9 widescreen) (220 NIT), lesklý + webkamera 720p HD
Audio:High Definition (HD) Audio,/ JBL® stereo speakers - 2 x 1,5W s podporou Dolby® Advanced Audio V2
Polohovací zařízení: touchpad
Komunikace: Bluetooth 4.0
Síť: Gigabit ethernet, Intel® Dual Band Wireless-AC 3160 Wi-Fi
Porty: 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 2-in-1 card reader (SD/MMC), HDMI, SPDIF, RJ45, audio combo jack
Baterie: 4článková, 54Wh
Hmotnost: 2,4kg

slaby 2-jadrovy procesor, k nemu nesmyslna atrapa: hdd s pochybnou cache.
jako bonus je to tluste a tezke jako prase.

k tomu jedna malo zdvorila poznamka: kazdorocni reinstal delaji jen bfu, u kterych je pravdepodobne, ze ani neumi instalovat zakladni ovladace k desce, konkretne chipset driver.
ale u tak stareho kramu to mozna dosype instalator windows.

jedine pokud k tomu mas citovy vztah, tak kup normalni ssd mx500 a nainstaluj / naklonuj.
na inzerat jde dokoupit druha stejna ramka, i kdyz neni uplne nutna.
se shitovym procesorem ze stoleti mamutu asi neudelas nic.

stahni a doinstaluj chipset driver, dnes spis od intelu.
zkontroluj zbytecny odpad, co se ti automaticky spousti: stahni ms autoruns (zalozky winlogon, naplanovane ulohy, sluzby).
lepsi by bylo na tom provozovat win7, anebo odlehcenou verzi w7-w10/64bit.

Jak již bylo zmíněno, výměna plotnového HDD za SSD by bylo na místě, také bych zvážil přidání druhého modulu RAM což podstatně zvýší šířku pásma (bandwitch, / dual-channel vs single) a tedy alespoň za sebe na tento typ CPU nebo celkově low-end NTB neinstaluji náročnější OS jako "Windows 11 Tiny" bez zbytečného bloatware, aplikací a zbytečných služeb v pozadi.

Jestli se zpomalení týče především WEB browseru, tak tipuji ze je zasratý zbytečnýma addonama typu 20 verzí adblock. Do správce uloh se podívat umíš ne.